|
ZALOTNA ZUZIA
Być może to właśnie o tej Suzanne Leonard Cohen śpiewał, że „trochę źle ma w głowie, lecz dlatego chcesz być przy niej”. Liście mają delikatne białe obwódki na krawędziach, a kwiaty raz są białe, a raz różowo-wiśniowe, upakowane ciasno w kwieciste girlandy opadające miękko na ziemię. Bodziszki ciekawsko przyglądają się temu zjawisku.
Krzewuszka cudowna (Weigela florida) ‘Suzanne’
Dobrze czuje się w półcieniu. Kwiaty przywabiają motyle. Rozrośnięte okazy możesz przyciąć wczesnym latem, jak najszybciej po zakończeniu kwitnienia.
Wysokość x Szerokość 2 m x 2 m
PUCHARKI Z CHUCHERKA
Pamiętam doskonale, kiedy pierwszy raz kupiłem nasiona tego dzwonka. Otworzyłem paczuszkę i wysypałem na dłoń ziarna wielkości kurzu. „Tylko nie to!” – pomyślałem wtedy, spodziewając się potwornych trudności z kiełkowaniem takich chucherek. Ale nic z tego – prapraprawnuki tamtych dzwonków do dziś rozsiewają mi się same w ogrodzie. Szkoda, że kurz spod łóżka nie potrafi tak zakwitnąć.
Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)
Kwitnie w drugim roku po wysiewie nasion. Dobrze sprawdza się na niekoszonych trawnikach. Jest też odmiana o białych kwiatach.
W x S 45-90 cm x 30-45 cm
ANIELSKA GWARDIA
Po pąkach piwonii nieustannie biegają oddziały mrówczej gwardii, co może wyglądać niepokojąco. Mrówki jednak nie podgryzają piwonii, tylko strzegą jej kwiatów przed innymi owadami. W zamian dostają od piwonii słodki nektar z nektarników ukrytych u nasady pąków. Otrząśnij kwiat, zanim zanurzysz w nim nos, błędny rycerzu.
Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) ‘Angels Cheeks’
Olbrzymie i ciężkie kwiaty pokładają się na ziemi – daj im podparcie, nim w pełni rozkwitną. Do bukietów ścinaj łodygi z pękającymi pąkami.
W x S 85-100 cm x 50 cm
KARUZELA Z MADONNAMI
Niektórych kwiatów po prostu nie da się pogodzić – tak jak lilii i róży, kiedy rosną blisko siebie. Zobacz tylko, co im w duszy gra: lilia jest bigbitowym szlagierem, a róża ma ochotę na frywolne tańce. Bigos z krewetkami, chociaż obie zaskakująco dobrze odcinają się od swojego seledynowego tła. Nieważne co mówią, byleby mówili.
Róża (Rosa) ‘Chippendale®’
Ciasno wypełnione płatkami kwiaty w czasie deszczowej pogody mogą pleśnieć – zetnij je natychmiast, gdy to zauważysz.
W x S 80-120 cm x 60 cm
Lilia (Lilium) ‘Black Out’
Na jej widok rzeczywiście, jak sugeruje nazwa odmiany, można zemdleć z wrażenia. Już jednej sztuki nie sposób nie zauważyć, ale najlepiej jesienią posadzić od razu 7-10 cebul na głębokość 10 cm i w rozstawie co 20 cm. Należy do lilii azjatyckich i dobrze zimuje w gruncie. To właśnie ona zdobi okładkę numeru, który właśnie czytasz.
W x S 60-90 cm x 20 cm
LETNIA SYMFONIA
Co zrobić, kiedy w lodówce zostały tylko zupełnie niepasujące do siebie składniki, a chcesz z nich coś ugotować? Poszukaj masła. Masło połączy wszystko. Na tym letnim obrazku to ostnica, jak masło połączyła róże i szałwie, które pławią się w jej falach.
Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’
Rozmnażaj z nasion wysianych na początku lutego, albo poszukaj samosiejek, jeśli już masz ją w ogrodzie.
W x S 50 cm x 40 cm
Róża (Rosa) ‘Princess Alexandra of Kent®’
Powtarzająca kwitnienie róża o przyjemnym zapachu. Stosunkowo nowa odmiana – zaledwie piętnastolatka.
W x S 120 cm x 70 cm
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’
Powtórzy kwitnienie, jeśli po kwitnieniu wytniesz kwiatostany przy ziemi.
W x S 50 cm x 30 cm
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |