Zawciąg nadmorski Armeria maritima

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
67
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
Kolor kwiatów: różowe
Pokrój: kępy, kulisty, zwarty
Wysokość: 10-20 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skalniaki, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) to bylina należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Poszczególne podgatunki zawciągu są spotykane także w Polsce. Ponadto jest to roślina chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach.

Posiada zwarty, kulisty, kępkowy pokrój. Dorasta do 20cm wysokości. Zimozielone liście są długie, równowąskie. To bylina długo kwitnąca – w dobrych warunkach wytwarza kwiaty od mają do września. Mają różową barwę (odcień zależy od odmiany). W sprzedaży dostępne są także odmiany kwitnące na biało ('Alba'). Przyciągają różne gatunki owadów, w tym motyle i chrząszcze. Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Bylina wymaga miejsc słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru – wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża średnio żyzne, za to dobrze przepuszczalne i umiarkowanie suche. Radzi sobie nawet na piaszczystych glebach. Lubi natomiast miejsca do dużej wilgotności powietrza. Lepiej natomiast unikać uprawy w glebach gliniastych, zaskorupiających się i podmokłych.

Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, na wszelki wypadek (zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski) powinno się go okrywać. Zaleca się go sadzić jesienią lub wczesna wiosną. Na 1m² umieszcza się 8-10 roślin (średnia odległość sadzenia to 25-30cm).

Młode okazy trzeba podlewać – starsze dość dobrze znoszą okresy bezdeszczowej pogody. Roślinom 1-2 w sezonie warto podać nawóz ze zwiększoną ilością potasu i fosforu (ewentualnie raz na kilka lat nawóz organiczny). Regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Zawciąg jest mało podatny na choroby i szkodniki. W zbyt wilgotnym podłożu może być jednak porażany przez rdzę.

Gatunek można rozmnażać przez wysiew nasion (od maja do lipca do inspektu, we wrześniu sadzonki wysadza się na miejsce stałe). Nasiona warto wcześniej namoczyć w wodzie przez kilka godzin. Roślina na jednym stanowisku powinna rosnąć przez kilka lat, potem trzeba ją przesadzić, gdyż z każdym rokiem traci swój atrakcyjny wygląd (m.in. słabsze kwitnienie).

Zastosowanie

Zawciąg nadmorski ze względu na długi okres kwitnienia jest jedną z najcenniejszych roślin na rabaty bylinowe i ogrody skalne. Warto go także sadzić na obrzeżach trawnika lub wzdłuż nawierzchni. Dobrze prezentuje się w ogrodach kamienistych i żwirowych. Można go sadzić między kamieniami i w szczelinach w murze.

Nadaje się do zadarniania większych powietrzni i umacniania skarp. Coraz częściej jest dekoracją ogrodów dachowych. Czasem jest wykorzystywany do tworzenia niewielkich bukietów jako kwiat cięty.

zdjęcie: freeimages.com

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Zawciąg nadmorski 'Rosea' Armeria maritima 'Rosea'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość 486
09-06-2021 12:58
"wczesna wiosną" "powietrzni"
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści