Logo
Logo

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: różowe
 • Pokrój: kulisty, zwarty, kępy
 • Wysokość: 10-20 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, obwódki rabat
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) to bylina należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Poszczególne podgatunki zawciągu są spotykane także w Polsce. Ponadto jest to roślina chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach.

  Posiada zwarty, kulisty, kępkowy pokrój. Dorasta do 20cm wysokości. Zimozielone liście są długie, równowąskie. To bylina długo kwitnąca – w dobrych warunkach wytwarza kwiaty od mają do września. Mają różową barwę (odcień zależy od odmiany). W sprzedaży dostępne są także odmiany kwitnące na biało ('Alba'). Przyciągają różne gatunki owadów, w tym motyle i chrząszcze. Owocem jest torebka.

  Wymagania i uprawa

  Bylina wymaga miejsc słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru – wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża średnio żyzne, za to dobrze przepuszczalne i umiarkowanie suche. Radzi sobie nawet na piaszczystych glebach. Lubi natomiast miejsca do dużej wilgotności powietrza. Lepiej natomiast unikać uprawy w glebach gliniastych, zaskorupiających się i podmokłych.

  Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, na wszelki wypadek (zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski) powinno się go okrywać. Zaleca się go sadzić jesienią lub wczesna wiosną. Na 1m² umieszcza się 8-10 roślin (średnia odległość sadzenia to 25-30cm).

  Młode okazy trzeba podlewać – starsze dość dobrze znoszą okresy bezdeszczowej pogody. Roślinom 1-2 w sezonie warto podać nawóz ze zwiększoną ilością potasu i fosforu (ewentualnie raz na kilka lat nawóz organiczny). Regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Zawciąg jest mało podatny na choroby i szkodniki. W zbyt wilgotnym podłożu może być jednak porażany przez rdzę.

  Gatunek można rozmnażać przez wysiew nasion (od maja do lipca do inspektu, we wrześniu sadzonki wysadza się na miejsce stałe). Nasiona warto wcześniej namoczyć w wodzie przez kilka godzin. Roślina na jednym stanowisku powinna rosnąć przez kilka lat, potem trzeba ją przesadzić, gdyż z każdym rokiem traci swój atrakcyjny wygląd (m.in. słabsze kwitnienie).

  Zastosowanie

  Zawciąg nadmorski ze względu na długi okres kwitnienia jest jedną z najcenniejszych roślin na rabaty bylinowe i ogrody skalne. Warto go także sadzić na obrzeżach trawnika lub wzdłuż nawierzchni. Dobrze prezentuje się w ogrodach kamienistych i żwirowych. Można go sadzić między kamieniami i w szczelinach w murze.

  Nadaje się do zadarniania większych powietrzni i umacniania skarp. Coraz częściej jest dekoracją ogrodów dachowych. Czasem jest wykorzystywany do tworzenia niewielkich bukietów jako kwiat cięty.

  zdjęcie: freeimages.com

  Autor
  Zawciąg nadmorski
  Zawciąg nadmorski
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość 486

  09-06-2021 10:58

  "wczesna wiosną" "powietrzni"

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl