Logo
Logo

ABC Ogrodnika

Aktualności
Kalendarz ogrodnika
Przy sprzyjającej pogodzie, gdy pokrywa śnieżna stopnieje i przejdą już ostre mrozy, można zacząć zdejmować zimowe okrycia wrażliwych na mróz roślin.
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce – trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin.
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają.
Przeprowadzamy cięcie sanitarne krzewów liściastych i iglastych (polega na usunięciu obumarłych, połamanych lub chorych pędów). Można też przycinać krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych (budleje, krzewuszki, pięciorniki, wrzosy). Połowa marca jest również dobrym terminem strzyżenia żywopłotów bukszpanowych i cisowych.
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci.
Nowe firmy
Słownik
Mikroorganizmy glebowe odpowiadają za poprawę struktury gleby i...
Zraz jest to jeden z dwóch elementów szczepu. To fragment rośliny o...
Odkłady to sposób rozmnażania roślin, który polega na ukorzenianiu...
Rośliny zasadolubne to gatunki, które do prawidłowego wzrostu...
Owady zapylające przenoszą pyłek kwiatowy z męskich organów kwiatowych...
Odmiana jest to nowa podjednostka w obrębie gatunku, która została...
Twoja strona ogrodu