Logo
Logo

ABC Ogrodnika

"ABC Ogrodnika" na Zielonym Ogrodku to Twoje centrum informacji z branży ogrodniczej. Znajdziesz tu najświeższe newsy, informacje o nowościach produktowych oraz nadchodzących wydarzeniach - nie przegap żadnych targów czy wystaw związanych z ogrodnictwem. Jeśli natkniesz się na skomplikowane pojęcie, nasz słownik ogrodniczy przyjdzie Ci z pomocą, wyjaśniając nawet najbardziej zawiłe terminy. A jeśli chcesz wiedzieć, co robić w ogrodzie każdego dnia, nasz kalendarz z aktualnymi poradami będzie nieocenionym przewodnikiem. Dodatkowo, oferujemy bazę firm i ogrodów, gdzie znajdziesz sprawdzone miejsca i specjalistów. Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę i dobrze się bawić, przygotowaliśmy ciekawe quizy ogrodnicze. Kliknij, ucz się i baw dobrze w świecie ogrodnictwa! Zacznij swoją edukacyjną podróż w ogrodniczym świecie już teraz!
Kalendarz ogrodnika
Marzec to czas najwyższy na planowanie nasadzeń, rabat, warzywników i nowych aranżacji w ogrodzie. Warto też zrobić wstępny plan prac na ten sezon.
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Słownik
"Korzenie powietrzne" to unikatowe struktury występujące u niektórych...
"Kłodzina" określa specyficzną formę pnia typową dla palm, różniącą...
Aha to sposób na zamaskowania granic. Był stosowany w ogrodach...
Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która...
Mikroorganizmy glebowe odpowiadają za poprawę struktury gleby i...
Zraz jest to jeden z dwóch elementów szczepu. To fragment rośliny o...