Logo
Logo

Po co grabić liście i co z nimi później zrobić?

Jesień w pełni zawitała do naszych ogrodów. Z drzew nieustannie opadają liście, tworząc przepiękne różnokolorowe dywany. Dowiedz się, co zrobić z tak dużą ilością liści?

Spis treści
Dlaczego warto zostawiać niezgrabione liście? Jak można wykorzystać zgrabione liście? Jak grabić liście? Czy jesienią można palić liście? Poznaj przepisy prawne

Liście w ogrodzie – grabić czy nie grabić?

Jesień w ogrodzie dla niektórych ogrodników bywa najbardziej znienawidzoną porą roku, ponieważ kojarzy się z ciągłym grabieniem liści. Ziemia pokryta jest dywanem tworzącym się z opadłego listowia, które należy sprzątnąć. Chcąc to zrobić jak najszybciej zapominamy, że liście, obumarłe byliny, a nawet igły modrzewi to dar, który możemy wykorzystać!

Zielone Pogotowie / YouTube

 

Do czego wykorzystać zgrabione liście?

Liście do ochrony roślin przed mrozem

Zgrabionymi liśćmi można zabezpieczać na zimę rośliny wrażliwe na mróz. Warstwa liści pomaga w utrzymaniu ciepła, izolując rośliny i chroniąc je przed niskimi temperaturami. Należy pamiętać, aby na wiosnę usunąć warstwę liści, aby zapewnić roślinom dostęp do wystarczającej ilości tlenu i światła słonecznego.

Liście na kompost

Liście to cenny materiał kompostowy, po kilku miesiącach pozwolą wytworzyć nawóz nazywany tradycyjnie ziemią liściową. Ma ona odczyn lekko kwaśny, dużą pojemność wodną, dobrą przepuszczalność, przewiewność oraz trwałą strukturę.

Najlepszy kompost otrzymuje się z liści drzew takich jak klon, topola, lipa, brzoza, drzewa owocowe. Mniej przydatne są liście o dużej zawartości garbników (np. orzech włoski, dąb).

Grabienie liści fot. ArtTower - Pixabay
Fot. Brigitte Werner/Pixabay

Jak grabić liście?

  • Opadłe liście należy usunąć z delikatnych pędów, roślin wiecznie zielonych i trawnika. Mimo nadchodzącej zimy, rośliny nadal potrzebują światła słonecznego dla prawidłowego rozwoju. Dodatkowo pozostawione na trawniku i na innych roślinach może to prowadzić do powstania chorób!
  • Wilgotne liście leżące na tarasie lub na ścieżkach tworzą śliski, brązowy dywan. Należy je usunąć aby, zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się.
  • Liście opadłe z drzew należy regularnie usuwać aż do zimy.

Grabienie liści fot. Heidi B - Pixabay
Fot. Heidi B/Pixabay

Palenie liści: czy zgrabione liście można spalić?

Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie musimy dowiedzieć się czy w naszej gminie jest kompostownia? Jeśli tak, to nie możemy sami pozbywać się resztek roślin, spalając je. Ustawa o odpadach mówi wyraźnie, iż:

Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów. (1)

W większości gmin liście można odwieźć do kompostowni (na własny koszt) lub zapakować w specjalne zielone worki i postawić przy śmietniku - wtedy odbierze je kompostownia. Warto jednak poznać zwyczaje i przepisy obowiązujące w naszej gminie.

Jeśli w naszej gminie nie ma kompostowni to możemy spalić zgrabione liście, pamiętając o obowiązujących przepisach:

(...) wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów, bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne. (2)

Niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, więc zanim rozpalimy ognisko warto to sprawdzić!

Pamiętajmy zawsze o tym, aby nasze ognisko było bezpieczne oraz nieuciążliwe dla nas samych i dla naszych sąsiadów. Nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: NickyPe/Pixabay

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243)
2 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563)

Autor
Po co grabić liście i co z nimi później zrobić?
Po co grabić liście i co z nimi później zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Katanna

29-09-2021 06:12

Palenie liści to totalna głupota! Jest to szkodliwe dla ogrodu, nieprzyjemne dla sąsiadów i niezgodne z przepisami. Nie traktujcie liści jak odpadów, ale postarajcie się je wykorzystać. W moim ogrodzie nie marnuje się żaden liść. Służą jako okrycie dla wrażliwych cebulek i ...

Gość Laura

07-09-2021 08:44

Co roku zbieram liście na kompostownik, w tamtym roku kupiłam duze grabie z Cellfast więc bez problemu moge je przenosić

Gość Martyna

02-12-2020 11:09

Nie przeszkadza mi grabienie liści, lubię pracę w swoim ogrodzie. Teraz gdy liści jest dużo zbieram je do specjalnych worków garden-bag, które mam z amid i stoją w workach przez całą zimę. Coraz wsypie do nich preparaty na rozkład i na wiosnę będę miała kompost pod drzewka czy ...

Gość Adam S

23-11-2020 21:32

Szanowni Koledzy, Uprzejmie informuję, że Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563) zostało uchylone i obowiązuje: Rozporządzenie ...

Gość jzaborski57@gmail.com

07-11-2020 18:37

Gdzie można zakupić matę ogrodową do grabienia liści taką pomarańczową jak na zdjęciu

Gość Sonia

05-11-2020 09:12

Jesienią grabię liście co drugi dzień. Zebrane liście przeznaczam na kompost. Podobnie jak w przypadku innych prac ogrodowych, wybieram narzędzia od Cellfast.

Gość Jadzia54

02-11-2020 09:46

... (chodzi o te pazurki które zbieraja liście) ale teraz kupiłam sobie super leciutkie grabie z cellfast. są strasznie wytrzymałe i dobrze zbierają liście- bardzo polecam!

Gość Jadzia54

02-11-2020 09:41

Ja większość liści wrzucam do kompostownika ale małą częśc odkładam na schronienie małego jeża który postanowił zamieszkać w kącie mojego ogrodu. Przy okazji chciałabym też polecić nowe grabie które sobie kupiłam na ten sezon jesienny- wcześniejsze szybko mi się łamały ...

Gość MagdalenaW

16-09-2020 12:22

Ja zawsze grabię liście, daję je do takiego fajnego składanego kosza ogrodowego z Cellfastu i potem je wrzucam do kompostownika

Gość JaxCo

20-11-2019 19:34

Grabic z trawnika tak A reszta na wiosnę ja k są wilgotne i przemrożone na kompost za rok nawet dębowa sie rizloża A sucho to i 5 lat

Pokaż wszystkie komentarze