Liście w ogrodzie – grabić czy nie grabić?
Jesień w ogrodzie dla niektórych ogrodników bywa najbardziej znienawidzoną porą roku, ponieważ kojarzy się z ciągłym grabieniem liści. Ziemia pokryta jest dywanem tworzącym się z opadłego listowia, które należy sprzątnąć. Chcąc to zrobić jak najszybciej zapominamy, że liście, obumarłe byliny, a nawet igły modrzewi to dar, który możemy wykorzystać!
Do czego wykorzystać zgrabione liście?
Liście do ochrony roślin przed mrozem
Zgrabionymi liśćmi można zabezpieczać na zimę rośliny wrażliwe na mróz. Warstwa liści pomaga w utrzymaniu ciepła, izolując rośliny i chroniąc je przed niskimi temperaturami. Należy pamiętać, aby na wiosnę usunąć warstwę liści, aby zapewnić roślinom dostęp do wystarczającej ilości tlenu i światła słonecznego.
Liście na kompost
Liście to cenny materiał kompostowy, po kilku miesiącach pozwolą wytworzyć nawóz nazywany tradycyjnie ziemią liściową. Ma ona odczyn lekko kwaśny, dużą pojemność wodną, dobrą przepuszczalność, przewiewność oraz trwałą strukturę.
Najlepszy kompost otrzymuje się z liści drzew takich jak klon, topola, lipa, brzoza, drzewa owocowe. Mniej przydatne są liście o dużej zawartości garbników (np. orzech włoski, dąb).
Fot. Brigitte Werner/Pixabay |
Jak grabić liście?
- Opadłe liście należy usunąć z delikatnych pędów, roślin wiecznie zielonych i trawnika. Mimo nadchodzącej zimy, rośliny nadal potrzebują światła słonecznego dla prawidłowego rozwoju. Dodatkowo pozostawione na trawniku i na innych roślinach może to prowadzić do powstania chorób!
- Wilgotne liście leżące na tarasie lub na ścieżkach tworzą śliski, brązowy dywan. Należy je usunąć aby, zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się.
- Liście opadłe z drzew należy regularnie usuwać aż do zimy.
Fot. Heidi B/Pixabay |
Palenie liści: czy zgrabione liście można spalić?
Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie musimy dowiedzieć się czy w naszej gminie jest kompostownia? Jeśli tak, to nie możemy sami pozbywać się resztek roślin, spalając je. Ustawa o odpadach mówi wyraźnie, iż:
W większości gmin liście można odwieźć do kompostowni (na własny koszt) lub zapakować w specjalne zielone worki i postawić przy śmietniku - wtedy odbierze je kompostownia. Warto jednak poznać zwyczaje i przepisy obowiązujące w naszej gminie.
Jeśli w naszej gminie nie ma kompostowni to możemy spalić zgrabione liście, pamiętając o obowiązujących przepisach:
Niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, więc zanim rozpalimy ognisko warto to sprawdzić!
Pamiętajmy zawsze o tym, aby nasze ognisko było bezpieczne oraz nieuciążliwe dla nas samych i dla naszych sąsiadów. Nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: NickyPe/Pixabay
1 Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243)
2 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563)