Usytuowanie oczka wodnego
Usytuowanie oczka wodnego powinno zapewniać odpowiednie nasłonecznienie wody. Zbyt silne nasłonecznienie może doprowadzić do przegrzania wody oraz niedobór tlenu, co sprzyja silnemu rozwojowi glonów i przyczynia się do zanieczyszczenia zbiornika.
Oczko powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych przez 6-7 godzin dziennie. Zapewni to prawidłowy rozwój roślin wodnych, które są najlepszą konkurencją dla glonów, a ich rozrastające się liście zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu wody.
Oczko powinno znajdować się z dala od drzew liściastych. Opadające liście i owoce zaśmiecają wodę, przyczyniają się też do zachodzenia procesów gnilnych w zbiorniku. Ponadto, korzenie drzew mogą uszkodzić oczko z folii.
Warto wyeksponować zbiornik, budując go w pobliżu domu lub kącika wypoczynkowego.
Wielkość oczka wodnego
Wielkość zbiornika ma znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej w oczku. Powinno mieć ono powierzchnię co najmniej 10 m2. W przeciwnym razie będzie trzeba zamontować filtry i pompy do napowietrzania wody. Ryby mogą zimować w zbiornikach o głębokości co najmniej 100 cm.
Kształt oczka wodnego
Warto zbudować oczko wodne o nieregularnej linii brzegowej, a nie o zgeometryzowanym kształcie, ponieważ zbiornik taki wygląda naturalnie i łatwiej skomponować go z otoczeniem.
Zdjęcie tytułowe: PondGuy/Pixabay