Usytuowanie, wielkość i kształt oczka wodnego

Usytuowanie oczka wodnego PondGuy Pixabay

Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie zamierzam założyć oczko wodne. O czym powinnam pamiętać, planując jego usytuowanie, wielkość i kształt?

Posłuchaj
00:00
3

Usytuowanie oczka wodnego

Usytuowanie oczka wodnego powinno zapewniać odpowiednie nasłonecznienie wody. Zbyt silne nasłonecznienie może doprowadzić do przegrzania wody oraz niedobór tlenu, co sprzyja silnemu rozwojowi glonów i przyczynia się do zanieczyszczenia zbiornika.

Oczko powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych przez 6-7 godzin dziennie. Zapewni to prawidłowy rozwój roślin wodnych, które są najlepszą konkurencją dla glonów, a ich rozrastające się liście zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu wody.

Oczko powinno znajdować się z dala od drzew liściastych. Opadające liście i owoce zaśmiecają wodę, przyczyniają się też do zachodzenia procesów gnilnych w zbiorniku. Ponadto, korzenie drzew mogą uszkodzić oczko z folii.

Warto wyeksponować zbiornik, budując go w pobliżu domu lub kącika wypoczynkowego.

Wielkość oczka wodnego

Wielkość zbiornika ma znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej w oczku. Powinno mieć ono powierzchnię co najmniej 10 m2. W przeciwnym razie będzie trzeba zamontować filtry i pompy do napowietrzania wody. Ryby mogą zimować w zbiornikach o głębokości co najmniej 100 cm.

Kształt oczka wodnego

Warto zbudować oczko wodne o nieregularnej linii brzegowej, a nie o zgeometryzowanym kształcie, ponieważ zbiornik taki wygląda naturalnie i łatwiej skomponować go z otoczeniem.

Zdjęcie tytułowe: PondGuy/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści