Oczko wodne z folii, geomembrany czy z geomaty?
Do wyłożenia wykopu pod oczko wodne przeznaczone są specjalne folie i geomembrany. Większość z nich ma kolor czarny, który chroni wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpływem promieni UV.
Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie polietylenowe (PE), z PVC, geomembrany z syntetycznego kauczuku (EPDM) oraz z etyleno-kopolimeru (ECB), a także maty bentonitowe.
Folia PVC
- Polietylen – folia tania, ale mało trwała. Jest produkowana w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m. Folia PVC jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie.
- Ma grubość od 0,4 do 1,5 mm i sprzedawana jest z roli o szerokości 2, 4, 6, 8, a nawet 12 m (maksymalna długość roli to 25 m) lub w płachtach wykonywanych na zamówienie.
- Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe oraz ozdobione wzorem kamieni.
- Trwałość folii PVC – 25 lat.
Geomembrana EPDM
- Geomembrana EPDM (etyleno-propyleno-dienowy monomer) – jest bardzo trwałą wykładziną do oczek wodnych. Geomembrana EPDM jest bardzo trwała, elastyczna i rozciągliwa. Jest mrozoodporna i odporna na promienie UV oraz przebicie przez korzenie roślin. Dlatego nie trzeba kłaść pod nią włókniny, a oczko wodne można budować nawet zimą.
- Folia jest dostępna w sklepach ogrodniczych z beli o szerokości 170-760 cm. Można też zamówić ją u producenta pod wymiar. Jeśli zachodzi potrzeba połączenia kilku brytów, folię zgrzewa się lub skleja dwustronnie klejącą taśmą samowulkanizującą. Produkowana jest w kolorze czarnym.
- Wadą folii EPDM jest – oprócz wysokiej ceny – duży ciężar.
- Trwałość szacowana jest na 50 lat.
Źródło: Bricomarché Po Sąsiedzku
Geomata bentonitowa
- Jest nowym materiałem na naszym rynku. Składa się z warstwy bentonitu sodowego, umieszczonej między dwiema warstwami geowłókniny polipropylenowej. Geomatą można także wyłożyć koryto strumyka.
- Wykładzina ma grubość ok. 6 mm, jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Sprzedawana jest w rolkach o wymiarach 4,5x2 m.
- Na trzy doby przed napełnieniem stawu wodą trzeba nawodnić geomatę, wlewając 10 l wody na metr kwadratowy zbiornika. Znajdujący się w macie bentonit uaktywni się pod wpływem wody i skutecznie uszczelni oczko wodne.
- Uwaga! Przed wykonaniem stawu geomata musi być chroniona przed wodą i wilgocią. Rolki muszą być przykrywane.
Warto wiedzieć
|
Tekst: Anna Grocholska
Komentarze