30+ pomysłów na mini oczko wodne

30 + pomyslow na mini oczko wodne

Oczko wodne to jeden z najatrakcyjniejszych elementów w ogrodzie, który zwykle najbardziej przyciąga wzrok. Mimo to nie wszyscy właściciele ogrodów decydują się na założenie zbiornika wodnego, a to naprawdę duży błąd! Tym razem chcemy udowodnić wam, że nawet na małym balkonie możecie zaszaleć. Co powiecie na mini oczko wodne?

Posłuchaj
00:00
7

Mini oczko wodne to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy nie mają dużego ogrodu, ale zawsze marzyli o zbiorniku wodnym. Jeśli chcecie stworzyć na swoim kawałku zieleni prawdziwą oazę, w której będziecie mogli odpocząć i kontemplować naturę, koniecznie spójrzcie na to co dla was przygotowaliśmy! 

Woda od wieków była istotnym elementem ogrodów. W starożytnych willach rzymskich i greckich zbiorniki wodne lokalizowane były w centrum, to wokół nich koncentrował się cały ogrodowy program. Ta tendencja była wyraźnie widoczna także w kolejnych epokach, m.in. w założeniach średniowiecznych, w których istotą ogrodu była warstwa symboliczna odnosząca się do religii, w renesansie, baroku, czy późniejszych ogrodach XVIII, XIX i XX wieku. W ogrodach Dalekiego Wschodu i Islamu woda również miała wymiar duchowy. To właśnie w ogrodach zen motyw wody akcentowany był symbolicznie na piasku, grabiony w koliste linie naśladujące taflę jeziora. 

Jak zrobić mini oczko wodne?

  1. Mini oczko wodne jest bardzo łatwe w wykonaniu. Tak naprawdę potrzebny jest nam tylko odpowiedni pojemnik, który później trzeba będzie uzupełnić wodą i ozdobami (kamieniami, roślinami). Miniaturowy zbiornik wodny możemy założyć w ozdobnej misie, donicy, wiaderku, wazonie, specjalnym pojemniku dedykowanym dla oczek wodnych, który znajdziemy w wielu centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. 
  2. Dno pojemnika na najlepiej wyłożyć ziemią i żwirem. Jeśli pojemnik jest wystarczająco głęboki, możemy dzięki kamieniom zróżnicować jego głębokość i na kilku stopniach ustawić donice z roślinami wodnymi.  
  3. Oczko wodne możemy postawić na balkonie, tarasie lub np. wkopać w ziemię i dzięki temu uatrakcyjnić rabatę.
Oczko wodne to nie tylko znakomity walor ozdobny, ale przede wszystkim element, który zwiększa bioróżnorodność w ogrodzie. Jest siedliskiem życia dla wielu mikroorganizmów i zwierząt. Chcecie, by wasz ogród był ostoją dla dzikich gatunków? Musicie wreszcie się odważyć i założyć oczko wodne! 

Pomysły na mini oczko wodne | Galeria inspiracji 

 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Uwe T., S. Hermann &amp, F. Richter, PublicDomainPictures / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści