Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

30+ pomysłów na mini oczko wodne

Oczko wodne to jeden z najatrakcyjniejszych elementów w ogrodzie, który zwykle najbardziej przyciąga wzrok. Mimo to nie wszyscy właściciele ogrodów decydują się na założenie zbiornika wodnego, a to naprawdę duży błąd! Tym razem chcemy udowodnić wam, że nawet na małym balkonie możecie zaszaleć. Co powiecie na mini oczko wodne?

Mini oczko wodne to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy nie mają dużego ogrodu, ale zawsze marzyli o zbiorniku wodnym. Jeśli chcecie stworzyć na swoim kawałku zieleni prawdziwą oazę, w której będziecie mogli odpocząć i kontemplować naturę, koniecznie spójrzcie na to co dla was przygotowaliśmy! 

Woda od wieków była istotnym elementem ogrodów. W starożytnych willach rzymskich i greckich zbiorniki wodne lokalizowane były w centrum, to wokół nich koncentrował się cały ogrodowy program. Ta tendencja była wyraźnie widoczna także w kolejnych epokach, m.in. w założeniach średniowiecznych, w których istotą ogrodu była warstwa symboliczna odnosząca się do religii, w renesansie, baroku, czy późniejszych ogrodach XVIII, XIX i XX wieku. W ogrodach Dalekiego Wschodu i Islamu woda również miała wymiar duchowy. To właśnie w ogrodach zen motyw wody akcentowany był symbolicznie na piasku, grabiony w koliste linie naśladujące taflę jeziora. 

Jak zrobić mini oczko wodne?

  1. Mini oczko wodne jest bardzo łatwe w wykonaniu. Tak naprawdę potrzebny jest nam tylko odpowiedni pojemnik, który później trzeba będzie uzupełnić wodą i ozdobami (kamieniami, roślinami). Miniaturowy zbiornik wodny możemy założyć w ozdobnej misie, donicy, wiaderku, wazonie, specjalnym pojemniku dedykowanym dla oczek wodnych, który znajdziemy w wielu centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. 
  2. Dno pojemnika na najlepiej wyłożyć ziemią i żwirem. Jeśli pojemnik jest wystarczająco głęboki, możemy dzięki kamieniom zróżnicować jego głębokość i na kilku stopniach ustawić donice z roślinami wodnymi.  
  3. Oczko wodne możemy postawić na balkonie, tarasie lub np. wkopać w ziemię i dzięki temu uatrakcyjnić rabatę.
Oczko wodne to nie tylko znakomity walor ozdobny, ale przede wszystkim element, który zwiększa bioróżnorodność w ogrodzie. Jest siedliskiem życia dla wielu mikroorganizmów i zwierząt. Chcecie, by wasz ogród był ostoją dla dzikich gatunków? Musicie wreszcie się odważyć i założyć oczko wodne! 

Pomysły na mini oczko wodne | Galeria inspiracji 

 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Uwe T., S. Hermann &amp, F. Richter, PublicDomainPictures / Pixabay

Autor
30+ pomysłów na mini oczko wodne
30+ pomysłów na mini oczko wodne
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)