Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
11
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Czy warto mieć oczko wodne w ogrodzie? Doświadczenia użytkowników

Czytelnicy miesięcznika Budujemy Dom podzieli się z nami swoimi opiniami i praktycznymi doświadczeniami z zakładania, użytkowania i pielęgnacji swoich oczek wodnych. Zobacz z czym mieli problemy i jak je rozwiązali.

 

Teresa i Adam – Członkowie Klubu Budujemy Dom, oczko wodne użytkują 10 lat

Powierzchnia ogrodu: 1730 m2; bez starodrzewu.

Oczka wodne: górne – przepływowe, pojemność 2–3 m3, głębokość 80 cm; dolne – pojemność 25–30 m3, głębokość 2,20 m.

Materiały wykończeniowe: wykładzina EPDM, na warstwie gliny; brzegi – opaska z kamieni; pomost z ryflowanego drewna egzotycznego; kaskada – wys. 2 m, 2 strumienie o łącznej dł. 12 m.

Lokalizacja: nieopodal tarasu, w miejscu stale nasłonecznionym.

Urządzenia i osprzęt: pompa dla obiegu zamkniętego (obecnie bez filtru), moc 360 W; lampa UV z pompą 5000 l/h o mocy 100 W; zestaw fontannowy z pompą; brzęczyk z 2 pompami; skimmer; podbieraki ręczne; sekator z teleskopową lancą; reflektory LED zmierzchowe i halogeny podwodne.

Decyzja: Adam jest akwarystą z zamiłowania, więc chcieliśmy mieć w ogrodzie zarybione oczko wodne. Była ku temu okazja, bo na działce zastaliśmy gruntową sadzawkę. W lecie uciekała z niej woda, dlatego postanowiliśmy urządzić uszczelniony kompleks wodny. Jego budowę, wg naszej koncepcji, zleciliśmy firmie ogrodniczej. Uprzedziliśmy architektkę, że grunt ma wysoko zawieszone wody. Zabezpieczyła wykładzinę EPDM przed podrywaniem – na dnie ułożyła duże kamienie, na brzegach – kamienie i żwir. Kaskada i dwa strumienie powstały w celu dobrego napowietrzania wody.

Rady i przestrogi:

  • Filtr mechaniczno-torfowy z 3 złożami, ustawiliśmy na brzegu, maskując go trawami. Służył 2 lata. Zatykał się i woda bokami wypływała na zewnątrz. Ciągle dolewaliśmy wodę do dolnego oczka. Zlikwidowaliśmy filtr, a obecnie u stóp kaskady, w zagłębieniach koryta obu strumieni, układamy siatki z włóknistym torfem, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Siatki wymieniamy co sezon. Wczesną wiosną uruchamiamy obieg zamknięty wody na kaskadę oraz wpuszczamy preparat bakteryjny i przeciwgrzybiczny, który odkaża wodę, rośliny i ryby. Dźwięk pompy odstrasza czaple siwe, które odławiały ryby. Pompa chodzi na okrągło od wiosny do mrozów. Pierwsza spaliła się po 5 latach. Przed mrozami wyjmowaliśmy ją z wody, czyściliśmy i przechowywaliśmy w garażu. W maju do wody wkładamy lampę UV z pompą (co rok wymieniamy żarnik) i skimmer. Kupując nowe rośliny wodne i ryby, najpierw je odkażamy, trzymając 3 dni w wiadrze z preparatem grzybobójczym. Zlikwidowaliśmy rośliny przewieszające się nad wodą i te z rozrastającymi się kłączami (trawy, tatarak).

  • Na początku wywiercaliśmy przerębel świdrem, ale szybko zamarzał. Zaczęliśmy stosować brzęczyk.

  • Zamierzamy zmienić brzegi oczka. Ustawimy na nich duże płyty kamienne, ale bez zaprawy, bo zawsze w końcu zacznie się kruszyć. Żeby zaoszczędzić na dolewaniu wody z wodociągu, deszczówkę z dachu odprowadzamy do oczka.

Czy warto mieć oczko wodne w ogrodzie

Kompleks wodny obejmuje kaskadę, 2 strumienie i 2 oczka wodne na wykładzinie EPDM.

Wystający nad wodą pomost daje rybom cień, a właścicielom możliwość obserwacji wody z bliska.

KOSZTY

Budowa zbiornika – 350 zł/m2, obecnie 35 000 zł.

Urządzenia – pompa do brudnej wody 1090 zł; brzęczyk z dwoma pompami 450 zł; lampa UV z pompą 250 zł; skimmer 120 zł.

Eksploatacja – prąd 800 zł; dolewanie wody 200 zł; preparat bakteryjny 380 zł na 50 m3, pokarm dla ryb 250 zł; środki przeciwglonowe 400 zł; żarnik lampy UV – 160 zł.

Marek – Czytelnik Budujemy Dom, oczko wodne użytkuje od 8 lat

Powierzchnia ogrodu: 1200 m2; bez starodrzewu.

Oczko wodne: pojemność 20 m3, głębokość do 1,70 m.

Materiały wykończeniowe: wykładzina EPDM, jeden płat na warstwie piasku i włókninie; brzegi i kaskada (80 cm) – płyty łupanego piaskowca, bez zaprawy.

Lokalizacja: nieopodal tarasu, w miejscu nasłonecznionym.

Urządzenia i osprzęt: pompa dla filtru ciśnieniowego z 3 złożami (mechaniczne i biologiczne), moc 85 W, wydajność 12 000 l/h; lampa UV z pompą; 2 zestawy fontannowe z pompą, 40 W; pompa lodowa; sztuczny przerębel własnej konstrukcji; skimmer z pompą; siatka do zasłonięcia oczka; podbieraki ręczne; 3 minireflektory halogenowe na brzegu; wodoszczelne lampki solarne.

Decyzja: zbudowałem oczko wodne, żeby mieć przy tarasie piękny widok i przyjazny mikroklimat. Oprócz wykopu, wykonałem je samodzielnie. Nie polecam tej drogi, bo popełniłem błędy przy konstrukcji kaskady i brzegów. Mimo to, oczko daje mi dużo frajdy.

Rady i przestrogi:

  • Mały akwen oznacza masę pracy z oczyszczaniem i napowietrzaniem wody i wysokie koszty jego obsługi! Na początku kupiłem filtr mechaniczny z gąbkami, ale z oszczędności i braku doświadczenia dobrałem do niego za słabą pompę. Nie oczyszczał należycie wody, więc na glony stosowałem środki chemiczne. Jakiś czas później zmieniłem go na podobny gąbkowy filtr z wydajną pompą, ale woda nadal była brudna. W Internecie znalazłem opis filtru torfowego i skonstruowałem go według instrukcji. Zapychał się! W zeszłym roku zamontowałem zestaw trzech filtrów z pompą do obsłużenia 50 m3 wody i taki układ zadziałał. W tym roku uruchomiłem go już w marcu, po ustąpieniu mrozów. Poprzednie filtry włączałem dopiero w maju i było to zbyt późno. Kupując obecnie urządzenia do wody, wybieram energooszczędne i wydajne, bo to wpływa na opłaty za prąd. Wcześniej tego nie robiłem i potem oszczędzałem na zbyt krótkiej pracy urządzeń. Pompa z filtrem pracuje non stop od marca do mrozów! Na zimę ją demontuję i czyszczę. Wodę muszę napowietrzać w lecie i w zimie, bo hoduję ryby. Kilka lat temu nie miałem sztucznych przerębli. Wycinałem otwór w lodzie ręcznie. Kiedyś zamarzł i straciłem karpie koi i złote orfy. Karasie przetrwały. Dopiero wtedy kupiłem sprzęt mechaniczny. W zimie musimy uważać na psy, które już dwa razy wpadły do przerębla, nie widząc go w śniegu. W lecie masa żab jest zbyt głośna, nie pozwalają spać. Lubimy za to kaczki lądujące na skrawku wody!

  • Nie przewidziałem, że niezaimpregnowane płyty piaskowca na brzegach i na kaskadzie, będą „pić” wodę i pokrywać się mchem. Na kaskadzie woda rozpływa się na boki. Akwen raz na 3 lata opróżniam i czyszczę dno oraz brzegi. Napełniam go wodą z wodociągu, co kosztuje. Zaobserwowałem, że bardziej skuteczne na glony są preparaty bakteryjne, niż chemiczne w płynie. Jesienią nad wodą rozciągam siatkę, która łapie liście.

Czy warto mieć oczko wodne w ogrodzie

1 – Wadą nicki są brzegi umocnione nieimpregnowanymi płytami piaskowca.

2 – Pojedyncze lampki solarne wspólnie tworzą zestaw oświetleniowy.

3 – Filtr ciśnieniowy z trzema złożami obsługuje pompa o wydajności 12000 l/h.

4 – Fontanna dotlenia wodę, a skimmer wychwytuje zanieczyszczenia.

5 – Jedno złoże mechaniczne filtru tworzą gąbki.

KOSZTY

Budowa zbiornika – 8500 zł.

Urządzenia – obecny filtr i pompa 1800 zł; fontanny 150 zł i 200 zł; skimmer 180 zł; oświetlenie solarne 200 zł; halogeny 300 zł.

Eksploatacja – elektryczność 1500–1800 zł; chemia przeciwglonowa i pokarm dla ryb 600 zł

Tekst i zdjęcia: Lilianna Jampolska

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

Gość Jarek40

17-06-2020 06:48

Ja także posiadam oczko wodne z kamienia wielkopłytowego. Materiał zamówiłem od firmy www.kopalnia-jenkow.pl. W tym roku mam zamiar wybudować niewielki pomost, który będzie przy okazji dawać cień rybom. Co sądzicie o takim pomyśle?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu