Urządzenia do obiegu wody i filtrowania
• Pompa
Podczas doboru znaczenie ma jej wydajność, wysokość tłoczenia wody oraz moc. Wydajność pompy (przepływ wody w l/h) dopasowuje się do wydajności filtra. Jeśli pompa ma obsłużyć kaskadę lub fontannę, liczy się wysokość tłoczenia wody, a jeśli obsługuje kilka urządzeń (filtr, kaskadę, fontannę) – zwiększona wydajność. Aby urządzenie nie zasysało osadów z dna, ustawia się je na płaskim kamieniu, w najniżej położonym miejscu niecki i możliwie najdalej od miejsca, gdzie oczyszczona woda wraca do zbiornika.
• Filtr
Potrzebny jest w zbiornikach, w których nie następują procesy samooczyszczania się wody. Aby zwiększyć efektywność filtrowania, najlepiej jest zamontować zintegrowany system różnych filtrów (mechanicznych, biologicznych), dodając jeszcze lampę UV, która ultrafioletowym światłem niszczy organizmy jednokomórkowe (np. glony).
• Lampa UV
Może być wbudowana w filtr lub działać jako osobne urządzenie.
• Filtr ciśnieniowy (kubełkowy)
Ma zwykle wbudowany filtr mechaniczny i złoże biologiczne. Służy do oczyszczania wody w małych zbiornikach. Przefiltrowana woda wypływa z filtru pod dużym ciśnieniem, więc może być kierowana na kaskadę lub do fontanny.
• Filtr przepływowy (skrzynkowy)
Nadaje się zarówno do małych oczek, jak i dużych stawów, ale bez fontann i kaskad. Ciśnienie oczyszczonej wody jest zbyt małe, by je obsłużyć. Częstotliwość filtrowania zależy od pojemności zbiornika i obecności ryb. Jeśli oczko ma pojemność do 10 m3, należy to robić co 2–3 godziny. Jeśli pojemność jest większa niż 10 m3 i w oczku nie ma ryb, można to wykonywać 2–3 razy na dobę. Jeśli oczko jest zarybione – 6 razy dziennie.
• Skimer
Działa niezależnie od filtru. Unosi się na powierzchni wody i zasysa powierzchniowe zanieczyszczenia, np. liście. Do usuwania zanieczyszczeń warto mieć również podbierak ręczny.
Fot. Pixabay, Lilianna Jampolska, Aquael Fontanna dotlenia wodę (1), zewnętrzny filtr w postaci ozdobnej donicy (2) i skimmer wychwytujący zanieczyszczenia przy wytrysku fontanny (3). |
Urządzenia do natlenienia wody
Brzęczyk jest przydatny w zarybionym zbiorniku. W pompce (o małej mocy) znajduje się kilka wyjść, do których można podłączyć rozpylacze i rozmieścić w różnych miejscach akwenu.
Zestaw fontannowy (z pompą i filtrem) dotlenia wodę i ozdabia zbiornik. Kluczowe jest takie dobranie wydajności pompy, wysokości słupa wody oraz długości dyszy fontannowej, aby tryskająca woda nie spadała poza obręb niecki. Uzupełnianie wody może być uciążliwe i kosztowne.
Tak zwana pompa lodowa zapobiega całkowitemu zamarzaniu akwenu, co przeciwdziała śnięciu ryb pod lodem. Działa do -20°C.
Tekst: Lilianna Jampolska, zdjęcie tytułowe: Pixabay