Glony w dużym stawie są typowym zjawiskiem (nitkowate zielenice uznaje się nawet za wskaźnik czystości wody), jednak w przydomowym jeziorku stanowią duży problem, bo zabierają przestrzeń życiową roślinom.
W małym oczku trudno o samooczyszczanie się wody, dlatego konieczne jest zainstalowanie pompy i filtru, które będą pracować w dzień i w nocy (na szczęście nie musi być to sprzęt o dużej mocy, więc i koszty nie są wysokie). Akcesoria (dobrane odpowiednio do ilości wody w zbiorniku) najlepiej zamontować po uszczelnieniu wykopu.
Filtr do oczka wodnego
Usuwa zanieczyszczenia z wody, która przez niego przepływa (jej ruch wymusza pompa). Zarówno do małych, jak i dużych zbiorników nadają się modele skrzynkowe (przepływowe).
Z kolei filtry kubełkowe (ciśnieniowe) przeznaczone są do małych oczek (do kilkunastu m3), ale woda wypływa z nich pod dużym ciśnieniem, więc może być kierowana na kaskadę lub do fontanny.
Szczotki znajdujące się wewnątrz filtrów zatrzymują grubsze zanieczyszczenia (np. liście), a warstwy profilowanej gąbki – drobne (muł, zawiesiny). Biokulki stanowią podłoże dla bakterii oczyszczających wodę ze związków azotowych. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Filtr (niezależnie od rodzaju) najlepiej umieścić w strefie wody płytkiej (wśród roślin nie będzie widoczny) – na dnie zbiornika łatwiej się zatyka, a gdy chcemy go wyczyścić, dojście jest utrudnione.
Dostępne w sklepach urządzenia mają wbudowane złoże biologiczne (likwiduje głównie związki azotowe rozpuszczone w wodzie), filtr mechaniczny (usuwa glony, szczątki roślin, resztki pokarmu dla ryb oraz ich odchody) i ewentualnie lampę UV (zabija organizmy jednokomórkowe – bakterie i glony – chroniąc ryby przed chorobami; można ją też kupić jako oddzielne urządzenie).
Pompa do oczka wodnego
W sprzedaży są jednak gotowe zestawy fontannowe, składające się np. z pompy, kilku dysz i teleskopowej przedłużki. Co istotne, fontannę należy ustawić tak, by woda nie tryskała poza obręb niecki (inaczej trzeba będzie często ją uzupełniać), a wylot dyszy znajdował się na równi z taflą wody.
Specjalnym wężem tłoczy wodę do filtru i ewentualnie fontanny lub kaskady, a wprawiając ją w ruch – również natlenia i przeciwdziała rozwojowi glonów. W zagłębienie w dnie zbiornika najlepiej wpasuje się płaski model z bocznym wyjściem. Pamiętajmy, by urządzenie ustawić na płaskim kamieniu – inaczej będzie zasysało muł.
Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Michael Gottwald/Pixabay