Określenie „rośliny wodne” kojarzy się większości z nas z liliami wodnymi. Innym skojarzeniem jest symboliczny kwiat lotosu, który zamyka się o zmierzchu, a otwiera o poranku. Te „wielbiące słońce” kwiaty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, więc nie trzeba mieć specjalnie dużego stawu, aby je uprawiać. Niektóre odmiany lilii wodnej będą się rozwijać nawet w małych oczkach wodnych o głębokości zaledwie 30 cm.
Korzyści z posiadania roślin wodnych
Istnieje cała gama roślin wodnych do wyboru. Wśród nich wyróżnia się rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające i natleniające. Wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Rośliny te usuwają z wody składniki odżywcze i zapewniają cień — obie te cechy pomagają ograniczyć rozwój glonów. Ponadto zwierzęta mogą pod takimi roślinami znaleźć schronienie lub złożyć na nich jaja.
Fot. iVerde 1 – orontium wodne, 2, 3 – knieć błotna, czyli kaczeniec |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny wodne przybrzeżne i bagienne
Rośliny przybrzeżne i bagienne rosną w wilgotnej glebie lub płytkiej wodzie. W tego typu roślinności lubią się chować żaby i salamandry. Do bardziej znanych przykładów należą kwitnąca na złoto knieć błotna (Caltha palustris) oraz przęstka (Hippuris), która charakteryzuje się pierzastymi łodygami wystającymi ponad taflę wody. Z kolei orontium wodne (Orontium aquaticum) wytwarza białe kolby o żółtych końcówkach, które wyglądają jak unoszące się na wodzie świece.
Fot. iVerde Pistia rozetkowa, nazywana też sałatą wodną ma rozety liści, które swobodnie pływają po powierzchni wody. |
Rośliny wodne pływające
Rośliny wodne pływające, jak sama nazwa wskazuje, unoszą się na powierzchni wody. Ich zaletą jest szybkie tempo, w jakim potrafią się rozrastać. Do pływających roślin wodnych zalicza się między innymi osoka aloesowata (Stratiotes aloides) i pistia rozetkowa (Pistia stratiotes). Dzięki temu, że zapewniają dużą ilość cienia, doskonale zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody w oczku.
Fot. iVerde Osoka aloesowata kwitnie na biało od maja do sierpnia. |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Rośliny wodne natleniające
Natleniające rośliny wodne znajdują się przez cały rok pod wodą. Dlatego też niekoniecznie rzucają się w oczy, ale produkują bardzo duże ilości tlenu w sadzawce. Moczarka (Elodea) jest jedną z bardziej znanych roślin natleniających. Podobnie wywłócznik (Myriophyllum) i rdestnica (Potamogeton).
Warunki dla roślin wodny
Do prawidłowego rozwoju rośliny wodne potrzebują wystarczającej ilości ciepła i światła, więc zadbaj o to, by rosły w miejscu nasłonecznionym lub częściowo nasłonecznionym. Im więcej przygotujesz poziomów w swojej sadzawce, tym większa będzie różnorodność roślin, jakie będziesz mógł posadzić.
Źródło: iVerde