Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to roślina należąca do pałkowatych (Typhaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Zdarza się, że traktuje się ją jako chwast - np.: na polach ryżowych.

Roślina dorasta zwykle do 180-200 cm wysokości. Posiada wzniesiony, trawiasty pokrój. Jest ekspansywna i mocno rozrasta się wszerz. Liście są długie, równowąskie. Kwiaty żeńskie są ciemnie, brunatnoczarne, zebrane w okazałe kolby. Kwiatostany męskie są nieco jaśniejsze i znajdują się tuż nad żeńskimi. Kwitnie latem - najczęściej od lipca do września. Owoce są białe, puchowate orzeszki. Częścią podziemną jest kłącze.

Pałka szerokolistna - wymagania i uprawa:

Roślina preferuje stanowiska słoneczne i dość żyzne, muliste, wilgotne podłoża. Lubi wody stojące. To gatunek tolerancyjny względem podłoża. Mrozoodporność całkowita. Sadzonki można sadzić jesienią lub wiosną. Pałka nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy kontrolować jej wzrost, gdyż może zagłuszyć inne gatunki. Czasem jest atakowana przez mszyce.

Zastosowanie pałki szerokolistnej:

Pałkę szerokolistną wykorzystuje się do dekoracji brzegów oczek wodnych i stawów. Roślina ma duże znaczenie przy oczyszczaniu wody. Jest jadalna - czasem w kuchni wykorzystuje się jej młode pędy.

zdjęcie: Adriana Herbut, www.freeimages.com