Każdy element ogrodowy ma ogromne znaczenie w budowaniu kompozycji - od roślin, ogrodzenia, nawierzchni, oświetlenia po małą architekturę. Wśród wymienionych nie sposób nie wspomnieć o zbiornikach wodnych, które sprawiają, że każda, nawet najmniejsza przestrzeń, nabiera magii.
Woda w ogrodzie. Jak wybrać zbiornik wodny do ogrodu?
Zbiorniki wodne w ogrodzie mogą przyjmować różne formy. Mogą być to tradycyjne oczka wodne, baseny, a w przypadku małych przestrzeni, płytkie misy wypełnione wodą. Jak zwykle, ogranicza nas tylko wyobraźnia, a najważniejsze jest, by uświadomić sobie, że czasem mały detal robi większe wrażenie niż wielka fontanna.
W ogrodach nowoczesnych sprawdzą się przede wszystkim zbiorniki minimalistyczne o geometrycznych kształtach. Z kolei w ogrodach naturalistycznych, swobodnych, a szczególnie w tych naśladujących dziką naturę, najlepszym rozwiązaniem będą oczka wodne o opływowej, organicznej linii brzegowej.
Powyżej przykład ekologicznego basenu, który idealnie wpisuje się w charakter naturalistycznych ogrodów.
Zbiornik wodny nie musi być dużą instalacją, a np. jedynie dekoracyjną misą, która może pełnić jednocześnie funkcję poidełka dla ptaków.
Redakcja poleca
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że miejsce na fontannę znajdzie się również w małym ogrodzie?
Prawdziwe oczko wodne z
grzybieniami! Jak widać, można cieszyć się pięknem roślin wodnych nawet w tak niewielkich pojemnikach!
Fontanny, które przypominają donice, idealnie wpiszą się w styl niemal każdego ogrodu.
Lustro ustawione przy zbiorniku wodnym odbija powierzchnię wody, potęguje jej głębię i optycznie wydłuża powierzchnię zbiornika.
A co powiecie na hamak przed oczkiem wodnym?
Meandrujący strumień w rysunku nawierzchni? Musimy przyznać, że to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie widzieliśmy. Wygląda naprawdę zjawiskowo.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Pixabay