Logo
Logo

Woda w ogrodzie | Najpiękniejsze zbiorniki wodne z Pinterest

Woda w ogrodzie jest jednym z najbardziej ozdobnych elementów, który znacząco wpływa na całą kompozycję, tworzy klimat miejsca, ale także ma dużą wartość ekologiczną, ponieważ przyciąga do ogrodu dzikie zwierzęta. Wybór zbiornika wodnego wcale nie jest łatwą decyzją i musi być dobrze przemyślany, dlatego przygotowaliśmy dla was sporą dawkę inspiracji i pomysłów.  

Każdy element ogrodowy ma ogromne znaczenie w budowaniu kompozycji - od roślin, ogrodzenia, nawierzchni, oświetlenia po małą architekturę. Wśród wymienionych nie sposób nie wspomnieć o zbiornikach wodnych, które sprawiają, że każda, nawet najmniejsza przestrzeń, nabiera magii. 

Woda w ogrodzie. Jak wybrać zbiornik wodny do ogrodu? 

Zbiorniki wodne w ogrodzie mogą przyjmować różne formy. Mogą być to tradycyjne oczka wodne, baseny, a w przypadku małych przestrzeni, płytkie misy wypełnione wodą. Jak zwykle, ogranicza nas tylko wyobraźnia, a najważniejsze jest, by uświadomić sobie, że czasem mały detal robi większe wrażenie niż wielka fontanna

W ogrodach nowoczesnych sprawdzą się przede wszystkim zbiorniki minimalistyczne o geometrycznych kształtach. Z kolei w ogrodach naturalistycznych, swobodnych, a szczególnie w tych naśladujących dziką naturę, najlepszym rozwiązaniem będą oczka wodne o opływowej, organicznej linii brzegowej

Powyżej przykład ekologicznego basenu, który idealnie wpisuje się w charakter naturalistycznych ogrodów. 
Zbiornik wodny nie musi być dużą instalacją, a np. jedynie dekoracyjną misą, która może pełnić jednocześnie funkcję poidełka dla ptaków
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że miejsce na fontannę znajdzie się również w małym ogrodzie? 
Prawdziwe oczko wodne z grzybieniami! Jak widać, można cieszyć się pięknem roślin wodnych nawet w tak niewielkich pojemnikach! 
Fontanny, które przypominają donice, idealnie wpiszą się w styl niemal każdego ogrodu. 
Lustro ustawione przy zbiorniku wodnym odbija powierzchnię wody, potęguje jej głębię i optycznie wydłuża powierzchnię zbiornika. 
A co powiecie na hamak przed oczkiem wodnym? 
Meandrujący strumień w rysunku nawierzchni? Musimy przyznać, że to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie widzieliśmy. Wygląda naprawdę zjawiskowo. 
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Pixabay
Autor
Woda w ogrodzie | Najpiękniejsze zbiorniki wodne z Pinterest
Woda w ogrodzie | Najpiękniejsze zbiorniki wodne z Pinterest
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl