Logo
Logo
14
Okazje

Woda w ogrodzie | Najpiękniejsze zbiorniki wodne z Pinterest

Woda w ogrodzie jest jednym z najbardziej ozdobnych elementów, który znacząco wpływa na całą kompozycję, tworzy klimat miejsca, ale także ma dużą wartość ekologiczną, ponieważ przyciąga do ogrodu dzikie zwierzęta. Wybór zbiornika wodnego wcale nie jest łatwą decyzją i musi być dobrze przemyślany, dlatego przygotowaliśmy dla was sporą dawkę inspiracji i pomysłów.  
 

Każdy element ogrodowy ma ogromne znaczenie w budowaniu kompozycji - od roślin, ogrodzenia, nawierzchni, oświetlenia po małą architekturę. Wśród wymienionych nie sposób nie wspomnieć o zbiornikach wodnych, które sprawiają, że każda, nawet najmniejsza przestrzeń, nabiera magii. 

Woda w ogrodzie. Jak wybrać zbiornik wodny do ogrodu? 

Zbiorniki wodne w ogrodzie mogą przyjmować różne formy. Mogą być to tradycyjne oczka wodne, baseny, a w przypadku małych przestrzeni, płytkie misy wypełnione wodą. Jak zwykle, ogranicza nas tylko wyobraźnia, a najważniejsze jest, by uświadomić sobie, że czasem mały detal robi większe wrażenie niż wielka fontanna

W ogrodach nowoczesnych sprawdzą się przede wszystkim zbiorniki minimalistyczne o geometrycznych kształtach. Z kolei w ogrodach naturalistycznych, swobodnych, a szczególnie w tych naśladujących dziką naturę, najlepszym rozwiązaniem będą oczka wodne o opływowej, organicznej linii brzegowej

Powyżej przykład ekologicznego basenu, który idealnie wpisuje się w charakter naturalistycznych ogrodów. 

Zbiornik wodny nie musi być dużą instalacją, a np. jedynie dekoracyjną misą, która może pełnić jednocześnie funkcję poidełka dla ptaków

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że miejsce na fontannę znajdzie się również w małym ogrodzie? 

Prawdziwe oczko wodne z grzybieniami! Jak widać, można cieszyć się pięknem roślin wodnych nawet w tak niewielkich pojemnikach! 
Fontanny, które przypominają donice, idealnie wpiszą się w styl niemal każdego ogrodu. 

Lustro ustawione przy zbiorniku wodnym odbija powierzchnię wody, potęguje jej głębię i optycznie wydłuża powierzchnię zbiornika. 

A co powiecie na hamak przed oczkiem wodnym? 

Meandrujący strumień w rysunku nawierzchni? Musimy przyznać, że to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie widzieliśmy. Wygląda naprawdę zjawiskowo. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Pixabay
Dowiedz się więcej 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny
Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu