Woda w ogrodzie jest również elementem dekoracyjnym. Często, np. oczko wodne jest najbardziej atrakcyjnym i efektownym miejscem w ogrodzie. Według chińskiej sztuki feng shui woda wprowadza i kieruje pozytywną energię. Powinna mieć łagodny, meandrujący przebieg i kształt oraz być w ruchu. Stojąca woda powinna być uzupełniona np. kaskadą, która wymusza obieg wody, napowietrza ją i oczyszcza.
Oczko wodne umożliwia hodowlę ryb ozdobnych. Daje również możliwość szczególnej aranżacji wokół zbiornika i uprawy roślin wodnych i nadwodnych. Tym samym zbliża do natury i pozwala na wyjątkowy relaks we własnym ogrodzie.
Wypoczynek nad oczkiem wodnym w ogrodzie (fot. BeverlyRL/sxc.hu). |
Wprowadzenie elementów wodnych do ogrodu to dodatkowy koszt. To także większy nakład pracy na pielęgnację, często fachową lub wymagającą zakupu specjalistycznego sprzętu. Nic jednak nie może równać się z własnym, prywatnym oczkiem wodnym, którego piękno możemy podziwiać kiedy tylko chcemy.
Elementy wodne w ogrodzie:
Oczka wodne - najbardziej efektowne są te o dużej powierzchni, podzielone mostkiem i obsadzone odpowiednio dobraną roślinnością. Wymagają specjalnego wykonania oraz zabiegów oczyszczania i napowietrzania wody. Oczka wodne dają możliwość hodowania ryb ozdobnych, jednak wtedy muszą mieć odpowiednią głębokość i zabezpieczenie przeciw całkowitemu zamarzaniu zimą.
Kaskada - zwykle połączona z oczkiem wodnym, co jest bardzo korzystne, ponieważ wymusza ruch wody i zapobiega pojawianiu się glonów oraz napowietrza wodę. Kaskadę można wykonać z gotowych elementów dostępnych w sklepach. Najczęściej jednak wykonuje się je, układając tarasowo kamienie i głazy. Należy przy tym pamiętać, by całość wyglądała jak najbardziej naturalnie i współgrała z otoczeniem.
Strumyk - może łączyć się z kaskadą i oczkiem wodnym. Jest jednak rzadko stosowany w ogrodach. Wymaga sporo miejsca o łagodnym spadku. Polecany jest raczej do dużych ogrodów.
Oczko wodne z kamieniem w roli mini-fontanny (fot. www.twojogrodmarzen.pl) i poidełko wbudowane w mur |
Fontanna ogrodowa - jest najbardziej popularnym elementem wodnym w ogrodach. Różnorodność form pozwala na zastosowanie ich praktycznie w każdym stylu i na każdym terenie. Fontanny mają zamknięty obieg wody, który co jakiś czas trzeba uzupełniać. Fontanna może być połączona np. z rzeźbą. Szeroka gama dostępnych do zastosowania dysz wypływu wody daje dodatkowe możliwości efektów wizualnych.
Poidełko - najprostszy element wodny. Stosuje się je głównie dla ptaków. Jest to zwykle nieduży pojemnik w kształcie misy, w której zbiera się i jest uzupełniana woda. Często łączy się je z wodą wypływającą z kranu.
Ściana wodna - specyficzny element, stosowany głównie w nowoczesnych ogrodach. Ściana wodna to tzw. wodny obraz, czyli pionowa tafla zrobiona ze szkła, stali, ceramiki, kamienia lub innego materiału, po którym płynie woda. Ze względu na różną budowę - ściana wodna może być elementem wolnostojącym lub przylegać do istniejącej ściany. W ogrodzie ściana wodna może przylegać do elewacji, może również być urozmaiceniem ogrodu np. dając wrażenie wodospadu. Nie wymaga dużo miejsca.
Tekst: Twój Ogród Marzeń |