Kaskada, fontanna ogrodowa, oczko wodne..., czyli woda w ogrodzie na różne sposoby

Dzięki wodzie rośliny mogą rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Woda przyciąga ptaki i inne zwierzęta, które również są atrakcją ogrodu. Ma ona także zbawienny wpływ na człowieka, uspokaja i relaksuje. Płynąca i tryskająca woda nawilża i ujemnie jonizuje powietrze, wpływa na nasze dobre samopoczucie.

Posłuchaj
00:00

Woda w ogrodzie jest również elementem dekoracyjnym. Często, np. oczko wodne jest najbardziej atrakcyjnym i efektownym miejscem w ogrodzie. Według chińskiej sztuki feng shui woda wprowadza i kieruje pozytywną energię. Powinna mieć łagodny, meandrujący przebieg i kształt oraz być w ruchu. Stojąca woda powinna być uzupełniona np. kaskadą, która wymusza obieg wody, napowietrza ją i oczyszcza.

Oczko wodne umożliwia hodowlę ryb ozdobnych. Daje również możliwość szczególnej aranżacji wokół zbiornika i uprawy roślin wodnych i nadwodnych. Tym samym zbliża do natury i pozwala na wyjątkowy relaks we własnym ogrodzie.

Oczko wodne w ogrodzie (fot. BeverlyRL, sxc.hu)

Wypoczynek nad oczkiem wodnym w ogrodzie (fot. BeverlyRL/sxc.hu).

Wprowadzenie elementów wodnych do ogrodu to dodatkowy koszt. To także większy nakład pracy na pielęgnację, często fachową lub wymagającą zakupu specjalistycznego sprzętu. Nic jednak nie może równać się z własnym, prywatnym oczkiem wodnym, którego piękno możemy podziwiać kiedy tylko chcemy.

Elementy wodne w ogrodzie:

Oczka wodne - najbardziej efektowne są te o dużej powierzchni, podzielone mostkiem i obsadzone odpowiednio dobraną roślinnością. Wymagają specjalnego wykonania oraz zabiegów oczyszczania i napowietrzania wody. Oczka wodne dają możliwość hodowania ryb ozdobnych, jednak wtedy muszą mieć odpowiednią głębokość i zabezpieczenie przeciw całkowitemu zamarzaniu zimą.

Kaskada - zwykle połączona z oczkiem wodnym, co jest bardzo korzystne, ponieważ wymusza ruch wody i zapobiega pojawianiu się glonów oraz napowietrza wodę. Kaskadę można wykonać z gotowych elementów dostępnych w sklepach. Najczęściej jednak wykonuje się je, układając tarasowo kamienie i głazy. Należy przy tym pamiętać, by całość wyglądała jak najbardziej naturalnie i współgrała z otoczeniem.

Strumyk - może łączyć się z kaskadą i oczkiem wodnym. Jest jednak rzadko stosowany w ogrodach. Wymaga sporo miejsca o łagodnym spadku. Polecany jest raczej do dużych ogrodów.

Oczko wodne z kamieniem i poidełko wbudowane w mur

Oczko wodne z kamieniem w roli mini-fontanny (fot. www.twojogrodmarzen.pl) i poidełko wbudowane w mur
(fot. lindajd, sxc.hu).

Fontanna ogrodowa - jest najbardziej popularnym elementem wodnym w ogrodach. Różnorodność form pozwala na zastosowanie ich praktycznie w każdym stylu i na każdym terenie. Fontanny mają zamknięty obieg wody, który co jakiś czas trzeba uzupełniać. Fontanna może być połączona np. z rzeźbą. Szeroka gama dostępnych do zastosowania dysz wypływu wody daje dodatkowe możliwości efektów wizualnych.

Poidełko - najprostszy element wodny. Stosuje się je głównie dla ptaków. Jest to zwykle nieduży pojemnik w kształcie misy, w której zbiera się i jest uzupełniana woda. Często łączy się je z wodą wypływającą z kranu.

Ściana wodna - specyficzny element, stosowany głównie w nowoczesnych ogrodach. Ściana wodna to tzw. wodny obraz, czyli pionowa tafla zrobiona ze szkła, stali, ceramiki, kamienia lub innego materiału, po którym płynie woda. Ze względu na różną budowę - ściana wodna może być elementem wolnostojącym lub przylegać do istniejącej ściany. W ogrodzie ściana wodna może przylegać do elewacji, może również być urozmaiceniem ogrodu np. dając wrażenie wodospadu. Nie wymaga dużo miejsca.

Tekst: Twój Ogród Marzeń
Projektowanie Ogrodów Kraków
Pracownia Architektury Krajobrazu

www.twojogrodmarzen.pl

Twój Ogród Marzeń

 

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści