Grzybienie Nymphaea

Grzybienie (Nymphaea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
12
Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: różowe, białe, żółte, czerwone
Pokrój: roślina wodna
Zapach: kwiaty
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: zbiorniki wodne

Grzybienie, czyli lilie wodne, to wieloletnie rośliny występujące w stawach i wodach wolnopłynących, o głębokości do 3 metrów. Ich charakterystyczne skórzaste liście z długimi ogonkami liściowymi (nawet 3 m) unoszą się na powierzchni.

Podobnie jak duże, subtelnie pachnące kwiaty, które utrzymują się kilka dni.

W Polsce występują w naturze dwa gatunki: grzybienie białe (Nymphaea alba) i grzybienie północne (Nymphaea candida) oraz ich krzyżówki. Nie są one jednak polecane do oczka wodnego, gdyż rzadko się aklimatyzują. Do hodowli w oczku wodnym polecane są specjalne odmiany, które dostać można w szkółkach roślin wodnych.

W naszym kraju uprawia się grzybienie o kwiatach różowych, czerwonych i żółtych, oraz czerwono-fioletowych liściach. Rośliny te preferują podłoże piaszczysto-muliste. Ich długie, grube kłącza zakorzeniają się na dnie zbiorników wodnych, co jest jednym ze sposobów rozmnażania się lilii.

Grzybienie mają właściwości lecznicze, ale są także trujące.


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Żabieniec babka wodna  Alisma plantago-aquatica

Żabieniec lancetowaty Alisma lanceolatum

Trzcina pospolita Phragmites communis

Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści