Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Można go spotkać także w Polsce - w wilgotnych lasach i na łąkach.

Roślina ma pokrój wzniesiony. Osiąga wysokość 40-120cm. Posiada grube, sztywne zielone pędy przypominające bambusy. Na szczycie pędu zarodniowego wykształca szpiczasty kłos.

Roślina najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku. Preferuje podłoża żyzne o kwaśnym odczynie. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. To gatunek dość odporny na choroby, szkodniki i mróz. Skrzyp jest ekspansywny, dlatego warto posadzić go w dużym pojemniku przed umieszczeniem w gruncie. Osłona powinna sięgać co najmniej 30cm w głąb gleby. Z reguły skrzypy zimowe nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Można je dokarmić obornikiem lub nawozem dla roślin wodnych - wtedy rosną bardzo szybko.

Skrzyp to oryginalna dekoracja oczek wodnych, ogrodów bagiennych i wodnych mini-ogrodów. W szczególności pasuje do ogrodów naturalistycznych i orientalnych. Ziele skrzypu wykorzystuje się w ziołolecznictwie na schorzenia dróg moczowych.

zdjęcie: KENPEI - KENPEI's photo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org