Logo
Logo

Pielęgnacja oczka wodnego: podział prac na pory roku

Oczko wodne to wyjątkowy element ogrodu. Aby pięknie się prezentowało, musimy o nie dbać nie tylko latem, gdy woda jest najbardziej atrakcyjna i czaruje nas swoim chłodnym urokiem, ale o każdej porze roku. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja oczka wodnego? Przygotowaliśmy dla was plan działania! 

Spis treści
Pielęgnacja oczka wodnego: co robić o każdej porze roku? Jak wyczyścić oczko wodne po zimie? Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym latem? Jak zadbać o oczko wodne jesienią? Co zrobić z oczkiem wodnym na zimę?

Oczko wodne należy pielęgnować o każdej porze roku. Dowiedz się, co powinniśmy robić wiosną, latem, jesienią oraz zimą przy oczku wodnym! Zapoznaj się z naszym podziałem prac. 

Pielęgnacja oczka wodnego: co robić o każdej porze roku? 

Oczko wodne po zimie: jak przygotować oczko wodne na wiosnę?

  • Czyścimy nieckę. Jeśli woda ze zbiornika była spuszczona jesienią, przed nalaniem jej do niecki warto zbiornik oczyścić i sprawdzić jego szczelność.
  • Usuwamy gromadzące się zanieczyszczenia. Najlepiej wyjmować je sitem lub podbierakiem. Można też skorzystać ze specjalnego odkurzacza, który z dna zbiornika pobiera wodę wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli glonów jest dużo, można je wybierać ręcznie lub stosować preparaty chemiczne.

Jak dbać o oczko wodne latem?

  • Przerzedzamy rośliny. Pamiętajmy, że nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
  • Uzupełniamy wodę. W czasie upałów należy kontrolować poziom wody i w razie potrzeby ją uzupełniać.
  • Usuwamy zanieczyszczenia. W dalszym ciągu oczyszczamy zbiornik za pomocą narządzi ręcznych lub odkurzacza.
 
 

Oczko wodne na jesień

  • Czyścimy dno oczka. W najgłębszych zakamarkach zbiornika (w miejscu, gdzie zimują ryby) w ciągu sezonu zbierają się zanieczyszczenia, w tym także resztki roślin, które gniją, mogą wydzielać trujące gazy i powodować niedobór tlenu w wodzie.
  • Przygotowujemy rośliny do zimy. Wycinamy zżółknięte i suche części roślin. Na zimę w zbiorniku możemy pozostawić jedynie rośliny mrozoodporne. Kosze, w których rosną, należy przesunąć do najgłębszej części oczka – na głębokość min. 80 cm.
  • Przykrywamy nieckę nylonową siatką, aby uchronić wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi.
  • Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, wyłączamy sprzęt (elementy oświetlenia, filtry i pompy). Pompy zanurzone płycej niż 60–70 cm poniżej lustra wody należy wyjąć ze zbiornika.
Ula Pedantula / Youtube

Jak przygotować oczko wodne na zimę?

  • Wykonujemy przeręble. Jeśli w oczku mają zimować ryby, trzeba zadbać o to, aby nie pokryło się w całości lodem. W tym celu na powierzchni wody można umieścić kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są też tzw. sztuczne przeręble krążki ze styropianu z otworami wentylacyjnymi. Innym rozwiązaniem są pompy lodowe, które pracują w temperaturze do -20°C, przez cały czas poruszając wodę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: David Murray Chambers/Unsplash

Autor
Pielęgnacja oczka wodnego: podział prac na pory roku
Pielęgnacja oczka wodnego: podział prac na pory roku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_woda_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI