Pielęgnacja oczka wodnego: podział prac na pory roku

Pielęgnacja oczka wodnego: podział prac na pory roku, fot. David Murray Chambers - Unsplash

Oczko wodne to wyjątkowy element ogrodu. Aby pięknie się prezentowało, musimy o nie dbać nie tylko latem, gdy woda jest najbardziej atrakcyjna i czaruje nas swoim chłodnym urokiem, ale o każdej porze roku. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja oczka wodnego? Przygotowaliśmy dla was plan działania! 

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Pielęgnacja oczka wodnego: co robić o każdej porze roku? Jak wyczyścić oczko wodne po zimie? Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym latem? Jak zadbać o oczko wodne jesienią? Co zrobić z oczkiem wodnym na zimę?

Oczko wodne należy pielęgnować o każdej porze roku. Dowiedz się, co powinniśmy robić wiosną, latem, jesienią oraz zimą przy oczku wodnym! Zapoznaj się z naszym podziałem prac. 

Pielęgnacja oczka wodnego: co robić o każdej porze roku? 

Oczko wodne po zimie: jak przygotować oczko wodne na wiosnę?

  • Czyścimy nieckę. Jeśli woda ze zbiornika była spuszczona jesienią, przed nalaniem jej do niecki warto zbiornik oczyścić i sprawdzić jego szczelność.
  • Usuwamy gromadzące się zanieczyszczenia. Najlepiej wyjmować je sitem lub podbierakiem. Można też skorzystać ze specjalnego odkurzacza, który z dna zbiornika pobiera wodę wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli glonów jest dużo, można je wybierać ręcznie lub stosować preparaty chemiczne.

Jak dbać o oczko wodne latem?

  • Przerzedzamy rośliny. Pamiętajmy, że nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
  • Uzupełniamy wodę. W czasie upałów należy kontrolować poziom wody i w razie potrzeby ją uzupełniać.
  • Usuwamy zanieczyszczenia. W dalszym ciągu oczyszczamy zbiornik za pomocą narządzi ręcznych lub odkurzacza.

Oczko wodne na jesień

  • Czyścimy dno oczka. W najgłębszych zakamarkach zbiornika (w miejscu, gdzie zimują ryby) w ciągu sezonu zbierają się zanieczyszczenia, w tym także resztki roślin, które gniją, mogą wydzielać trujące gazy i powodować niedobór tlenu w wodzie.
  • Przygotowujemy rośliny do zimy. Wycinamy zżółknięte i suche części roślin. Na zimę w zbiorniku możemy pozostawić jedynie rośliny mrozoodporne. Kosze, w których rosną, należy przesunąć do najgłębszej części oczka – na głębokość min. 80 cm.
  • Przykrywamy nieckę nylonową siatką, aby uchronić wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi.
  • Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, wyłączamy sprzęt (elementy oświetlenia, filtry i pompy). Pompy zanurzone płycej niż 60–70 cm poniżej lustra wody należy wyjąć ze zbiornika.
Ula Pedantula / Youtube

Jak przygotować oczko wodne na zimę?

  • Wykonujemy przeręble. Jeśli w oczku mają zimować ryby, trzeba zadbać o to, aby nie pokryło się w całości lodem. W tym celu na powierzchni wody można umieścić kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są też tzw. sztuczne przeręble krążki ze styropianu z otworami wentylacyjnymi. Innym rozwiązaniem są pompy lodowe, które pracują w temperaturze do -20°C, przez cały czas poruszając wodę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: David Murray Chambers/Unsplash

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Hiacynt wodny Eichhornia crassipes

Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

Pałka wąskolistna Typha angustifolia

Rzęsa drobna Lemna minor

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści