Budujemy oczko wodne – krótki poradnik

Budujemy oczko wodne - krótki poradnik, fot. pieonane - Pixabay

Oczko wodne najlepiej zbudować, zanim posadzimy rośliny, bo podczas wykopywania niecki łatwo jest uszkodzić korzenie krzewów i drzew, które sięgają czasem na bardzo dużą odległość.

Posłuchaj
00:00
11

Pozwolenie na budowę oczka wodnego

Na budowę oczka wodnego o powierzchni do 30 m2 nie jest potrzebne pozwolenie. Trzeba jednak zgłosić w starostwie powiatowym zamiar jego wykonania 30 dni przed podjęciem prac.

W przypadku większego zbiornika wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a więc także wykonanie projektu budowlanego. Oprócz tego w starostwie powiatowym musimy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego. Jeśli zbiornik będzie zasilany wodą płynącą, konieczne będzie przedłożenie większej liczby dokumentów (dotyczących rzeki).

Miejsce na oczko wodne

Oczko wodne najlepiej zaplanować blisko altanki czy tarasu - miejsca, gdzie wypoczywamy, oraz możliwie blisko domu - pompa i oświetlenie zbiornika wymagają bowiem doprowadzenia doń instalacji elektrycznej.

Pamiętajmy, że zbiornik wodny powinien znajdować się w miejscu, gdzie silne nasłonecznienie występuje maksymalnie przez kilka godzin dziennie, w przeciwnym razie woda będzie szybko się nagrzewać i intensywnie będą namnażać się w niej glony. Sąsiedztwo drzew i większych krzewów nie jest wskazane. Kłopot będą sprawiać opadające, a następnie gnijące w wodzie liście. Ponadto korzenie mogą uszkodzić nieckę oczka.

Odległość drzewa od oczka wodnego Między zbiornikiem a drzewem najlepiej zachować odległość równą zasięgowi korony drzewa w wieku dojrzałym.

Wymiary i kształt niecki

W niewielkim ogrodzie zazwyczaj planujemy małe oczko wodne, w dużym - możemy pokusić się o staw z kaskadą czy strumieniem i mostkiem. Warto wiedzieć, że im większy jest zbiornik, tym mniej wymaga troski, bo mniejsze są wahania temperatury wody, łatwiej zachodzą w nim procesy samooczyszczania się wody i powstaje równowaga biologiczna.

W płytkich oczkach podczas upałów woda nadmiernie się nagrzewa (co sprzyja namnażaniu się glonów) i odparowuje. Głębokość zbiornika powinna więc wynosić minimum 40 cm, a jeśli będziemy hodować w nim ryby - minimum 1 m (przynajmniej w jednym miejscu oczka, aby ryby mogły przezimować).

Jeśli zbiornik ma brzegi łagodnie opadające, drobne zwierzęta mogą swobodnie wchodzić do wody. W bocznych ściankach oczka warto ukształtować półki szerokości min. 30 cm, na których będzie można umieścić kosze z roślinami wodnymi.

Bardziej naturalnie wyglądają oczka o falistym kształcie. Geometryczne pasują do nowoczesnych ogrodów. Atrakcyjne są zbiorniki z przewężeniem, nad którym można zbudować kładkę.

Oczko wodne w ogrodzie, fot. L. Jampolska Fot. L. Jampolska

Dobrze jeśli w około oczka wodnego zaprojektujemy łagodny dostęp do wody (np. z kamieni).

Ile kosztuje budowa oczka wodnego?

Koszt oczka wodnego zależy głównie od jego wielkości i ceny użytych materiałów (folia, mata, wykładzina, glina, beton lub gotowa forma oraz piasek, kruszywo i kamienie do wykończenia brzegów i dna oczka). Zazwyczaj koszt ten wynosi min. 500 zł za każdy metr kwadratowy zbiornika (najmniej zapłacimy, jeśli do budowy oczka użyjemy gotowej formy).

Przybliżony koszt materiałów:

  • folia PVC – 12-20 zł/m2;
  • wykładzina z kauczuku syntetycznego – od 40 zł/m2;
  • gotowa forma – 150-4000 zł;
  • filtr zewnętrzny – od 1000 zł;
  • pompa – 200-2000 zł.


2012-01-10
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: pieonane/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści