Opadające z drzew liście są główną przyczyną zanieczyszczenia stawów. W takich przypadkach trzeba być systematycznym w oczyszczaniu powierzchni zbiornika. Jednak nawet bardzo dokładne usuwanie liści z tafli stawu nie zapobiegnie ich opadaniu na dno.
Jak zapobiegać zbieraniu się zanieczyszczeń w wodzie w ogrodzie?
- Instalowanie siatki nad wodą w czasie opadania jesiennych liści
Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie nad zbiornikiem siatki z oczkami o średnicy około 1 cm i sprzątanie z jej powierzchni gromadzących się liści. - Nie dokarmiajmy ryb gdy przechodzą w sen zimowy
Zanieczyszczeniu wody sprzyja także dokarmianie ryb podczas chłodów. Gdy woda osiągnie 8°C ryby zapadają w zimowy sen i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Dokarmianie w tym czasie jedynie zaszkodzi zwierzętom i zanieczyści wodę.
Jak usuwać zanieczyszczenia ze stawu lub oczka wodnego?
Czyszczenie oczka lub stawu będzie również zbawienne dla żyjących tam ryb. W miejscach, gdzie zimują, a więc w najgłębszych zakamarkach zbiornika, zbierają się wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki roślin, które gnijąc wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu. Zatem ważne jest, by z dna zbiornika usunąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń i osadów.
- Całościowe czyszczenie zbiornika w ogrodzie z użyciem pompy
Jednym ze sposobów jest usunięcie wody wraz z osadem za pomocą pompy, którą delikatnie umieszcza się na dnie zbiornika. - Wyjmowanie zanieczyszczeń sitem lub podbierakiem
Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązania. Podbierak można także zastąpić mocną tkaniną. Zabieg taki należy wykonywać powoli i ostrożnie, by dokładnie oczyścić wodę.
Zdjęcie tytułowe: Janyka Mitchell/Pixabay