Kiedy decydujemy się na wodę w ogrodzie, zazwyczaj chcielibyśmy mieć możliwość bycia jak najbliżej jej. Planujemy wtedy pomosty, mostki lub inne kładki pozwalające na podejście do tafli wody. Najczęściej wiąże się to z potrzebą zaplanowania całego otoczenia takiego zbiornika wodnego, aby konstrukcja dobrze się prezentowała.
Jest jednak opcja, która pozwala ominąć potrzebę prowadzenia dodatkowej ścieżki, czy też zasłonięcia przed wzrokiem dużej części naszej wody. Są to kamienne przejścia – doskonałe do małych oczek wodnych i naturalistycznych nasadzeń.
Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać przy wyborze materiału, z którego wykonamy kamienne przejście:
- Górna powierzchnia kamieni powinna być płaska oraz obrobiona w sposób zapewniający antypoślizgowość. Jednym z rozwiązań jest nadanie szorstkości kamieniom poprzez rowkowanie lub zastosowanie na ich powierzchni preparatów antypoślizgowych.
- Istotne jest również by powierzchnia kamienia była jednorodna, umożliwiająca bezpieczne umiejscowienie stopy.
- Poszczególne stopnie powinny zostać wyniesione ponad poziom lustra wody na minimum 5 cm. Elementy należy umieszczać w zbliżonych odległościach, umożliwiających wygodne postawienie kroku.
Stopnie nie mają prawa być chybotliwe, gdyż może to doprowadzić do nieprzewidzianej kąpieli. Stabilizacja takich bloków kamiennych jest uzależniona od rodzaju materiału z jakiego wykonany został zbiornik wodny.
Blok kamienny przymocowany do zbiornika wykonanego z siatkobetonu. |
Blok kamienny umiejscowiony na dnie naturalnego zbiornika |
Stopień kamienny umieszczony w zbiorniku z folii |
W stawach naturalnych, bądź uszczelnianych gliną należy jedynie oczyścić miejsce stawiania elementów z wszelkich gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogłyby destabilizować kamień. Element kamienny stawia się bezpośrednio na dnie.
W stawach wykonanych z siatkobetonu budowę przejścia należy wykonywać po opróżnieniu zbiornika z wody. Kamienie mimo znacznej wagi wymagają stabilnego osadzenia poprzez połączenie z dnem zbiornika za pomocą zaprawy cementowej. Powierzchnię styku kamienia z zaprawą należy uprzednio zgroszkować w celu zapewnianie lepszego wiązania.
Przejścia w stawach wykonywanych z folii (najpopularniejszego materiału) można wykonywać zarówno przy opróżnionym zbiorniku jak i napełnionym wodą. Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest uniemożliwienie styku elementu kamiennego z delikatną folią. W tym celu kamienie umieszcza się na warstwie geowłókniny, której powierzchnia winna być większa o 1/4 od powierzchni kamienia.
Właściwie dobrany kształt mostków, kładek czy kamiennych przejść do oczka wodnego, ma naprawdę duże znaczenie. Nie powinniśmy ulegać panującym trendom. Zastanówmy się nad potrzebami oraz możliwościami jakie skrywa ogród i starajmy się aby stał się oazą wytchnienia i harmonii naszego domu.
Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Anna Grąziewicz