Logo
Logo

Czy liście orzecha włoskiego nadają się na kompost? Jakie mają działanie na rośliny?

Orzech włoski to drzewo, które ma duże i grube liście o specyficznym, mocnym zapachu. Jesienią, gdy liście opadną często trafiają na kompost. Zdarza się, że nawet po roku pozostają nie rozłożone. Dowiedz się, czy można kompostować liście orzecha i jak przyspieszyć proces ich rozkładu.

Spis treści
Co zawierają liście orzecha włoskiego? Co zrobić z liśćmi orzecha włoskiego? Jak je kompostować?

Właściwości liści orzecha włoskiego

Liście orzecha włoskiego (Juglans regia), z uwagi na wysoką zawartość juglonu, będą dość długo rozkładać się na pryzmie – nawet 2-3 lata, jednak można bez obaw wrzucać je na kompost.

Choć substancja ta posiada właściwości allelopatyczne – hamujące wzrost wielu roślin, to na szczęście w opadłych liściach stopniowo ulega rozkładowi.

Kompostowanie liści orzecha włoskiego

Gdy na pryzmie kompostowej liście orzecha włoskiego dobrze się rozłożą, powstałe podłoże można z powodzeniem stosować do uprawy.

By przyspieszyć proces rozkładu warto dodać do liści dojrzałego kompostu oraz innej, zróżnicowanej materii organicznej, a raz na jakiś czas mieszać składniki, by doprowadzić powietrze do głębszych warstw, a w razie potrzeby podlać wodą.

Kompost powstały z liści orzecha będzie miał niskie pH, będzie więc nadawał się do podsypywania roślin kwasolubnych, np. borówek, rododendronów, wrzosów i innych gatunków roślin wrzosowatych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Czy liście orzecha włoskiego nadają się na kompost? Jakie mają działanie na rośliny?
Czy liście orzecha włoskiego nadają się na kompost? Jakie mają działanie na rośliny?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl