Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
62
Okazje

Czy liście orzecha włoskiego nadają się na kompost?

Pytanie czytelnika: Kupiłem w zeszłym roku stary ogród, a wraz z nim 3 wieloletnie okazy orzecha włoskiego. Jesienią zgubiły mnóstwo liści, a ja zgrabiłem je i wyrzuciłem na kompost. Minął rok, a one jakby wcale się nie rozłożyły. Co zrobić?

 

Liście orzecha włoskiego, z uwagi na wysoką zawartość juglonu, będą dość długo rozkładać się na pryzmie – nawet 2-3 lata, jednak można bez obaw wrzucać je na kompost.

Choć substancja ta posiada właściwości allelopatyczne – hamujące wzrost wielu roślin, to na szczęście w opadłych liściach stopniowo ulega rozkładowi. Gdy na pryzmie kompostowej liście dobrze się rozłożą, powstałe podłoże można z powodzeniem stosować do uprawy. By przyspieszyć proces rozkładu warto dodać do liści dojrzałego kompostu oraz innej, zróżnicowanej materii organicznej, a raz na jakiś czas mieszać składniki, by doprowadzić powietrze do głębszych warstw, a w razie potrzeby podlać wodą.

Kompost powstały z liści orzecha będzie miał niskie pH, będzie więc nadawał się do podsypywania roślin kwasolubnych, np. borówek, rododendronów, wrzosów i innych gatunków roślin wrzosowatych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)

Komentarze


Twoja strona ogrodu