Najpopularniejsze rośliny wrzosowate
Rośliny wrzosowate to bardzo popularna grupa roślin ogrodowych. Najpopularniejsze to różaneczniki, azalie, wrzosy i wrzośce, ale w obrębie rodziny jest znacznie więcej mniej znanych, a równie dekoracyjnych roślin - m.in. pieris, borówka i kalmia. Poznaj podstawowe zasady ich uprawy.
Rośliny wrzosowate (Ericaceae) to liczna rodzina krzewinek, krzewów lub drzew z rzędu wrzosowców (Ericales). Liczy około 2500 gatunków. Jedynie kilkanaście z nich uprawianych jest w ogrodach.
Ogród z roślin wrzosowatych
Ogród stworzony z roślin wrzosowatych ma zawsze niezwykły charakter przypominający naturalny krajobraz. Można potraktować go jako typowy ogród naturalistyczny, naśladujący określony krajobraz - np. wrzosowisko z niskich wrzosów i wrzośców, skalniak z kwitnących różaneczników lub orientalny zakątek na tarasie z kolorowymi pierisami w doniczkach i azaliami japońskimi.
Jeśli rośliny wrzosowate posadzimy w grupie i odpowiednio dobierzemy gatunki to ogród będzie kolorowy przez cały rok. Jako pierwsze (często jeszcze w zimie) kwitną białe, różowe oraz czerwone wrzośce. Wiosną zastąpią je kolorowe różaneczniki oraz azalie, a latem i jesienią zakwitną najróżniejsze kolorowe odmiany wrzosu. Jednak rośliny wrzosowate to nie tylko kolorowe kwiaty. U niektórych gatunków niezwykle dekoracyjne są barwne liście (pieris) oraz kolorowe, często jadalne owoce (żurawina i borówka amerykańska).
![]() azalia |
bagno |
![]() borówka wysoka |
Odpowiednie podłoże i nawożenie
Wszystkie rośliny wrzosowate (bez wyjątków) wymagają kwaśnego podłoża (pH 4,5-5,5), powinno być ono przepuszczalne i zawierać dużą ilość substancji organicznej. Rośliny najlepiej sadzić w grupach - należy wymienić glebę na planowanej powierzchni nasadzenia na głębokości 20-30 cm. Wykopane podłoże trzeba wymieszać z kwaśnym torfem i korą sosnową (zmieloną i przekompostowaną). Po posadzeniu roślin wierzchnią warstwę ziemi warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową (niezmieloną), trocinami drzew iglastych lub igliwiem sosnowym. Co 2 lata niezbędne jest uzupełnienie warstwy kwaśnego torfu pomiędzy roślinami oraz warstwy ściółki.
Ze względu na specyficzne wymagania roślin wrzosowatych do ich nawożenia najlepiej stosować gotowe mieszanki nawozowe (Florovit, Bioekor lub Vilmorin). Zawierają one m.in. mocznik, siarczan amonu, siarczan magnezu czy siarczan potasu substancje te mają właściwości zakwaszające.
Jeżeli podłoże będzie się zbyt zasadowe, wówczas liście zaczynają żółknąć.
Niezbędna mikoryza dla wrzosowatych
Grzyby mikoryzowe (mykos - grzyb, rhyzos - korzeń) mają duży wpływ na wzrost roślin wrzosowatych. Mają wpływ m.in. na lepsze zaopatrzenie roślin w wodę, wyższą dostępność składników pokarmowych, zwielokrotnienie powierzchni chł
onnej systemu korzeniowego i stymulacja jego wzrostu oraz wyższą odporność czynną i bierną na patogeny korzeniowe (fytoftoroza, fuzarioza i inne). Specjalne szczepionki mikoryzowe (Vaxi-Root lub Mykoflor) najlepiej zastosować podczas sadzenia roślin wrzosowatych lub niedługo po przyjęciu się roślin. Zabieg ten wykonuje się tylko raz i nie trzeba go powtarzać.
kalmia |
pieris |
skimmia |
Stanowisko: Słoneczne czy półcieniste?
Większość roślin wrzosowatych to rośliny zimozielone, dlatego też powinny być sadzone w miejscach półcienistych i cienistych. Stanowisko musi być osłonięte przed intensywnym słońcem, gdyż powoduje ono często przypalenia liści. Jednak azalie, wrzosy i wrzośce powinny rosnąć w pełnym słońcu. W półcieniu słabiej kwitną i częściej chorują.
Pielęgnacja roślin wrzosowatych
Wrzosy i wrzośce wymagają corocznego przycinania ubiegłorocznych pędów i przekwitłych kwiatów. Cięcie jest zabiegiem koniecznym do utrzymania prawidłowego pokroju i obfitego kwitnienia.
Wrzos pospolity i wrzośce kwitnące latem przycinamy późną jesienią lub wczesną wiosną, a wrzośce kwitnące na przedwiośniu w końcu maja, poniżej przekwitniętych kwiatostanów. Różaneczniki i azalie korzystnie reagują na usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zanim zawiążą owoce.
Zabezpieczanie przed mrozem
Większość roślin wrzosowatych, zwłaszcza rośliny młode, powinny być zabezpieczone na zimę. Wbrew pozorom, to nie minusowa temperatura w zimie, ale intensywne słońce na przedwiośniu jest najczęstszą przyczyną zamierania roślin wrzosowatych w okresie zimowania. Rośliny należy okryć stroiszem - gałązkami świerka, cieniówką lub białą agrowłókniną. Dzięki temu zapobiega się silnej transpiracji wody z liści w mroźne i słoneczne dni.
![]() różanecznik |
![]() wrzos |
![]() wrzosiec |
Najpopularniejsze rośliny wrzosowate
Rośliny wrzosowate to ogrodowe roślin ozdobne (dekoracyjne ze względu na kwiaty lub liście) oraz rośliny owocowe o dekoracyjnych i/lub jadalnych owocach.
|
|
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Szczegółowa pielęgnacja
Wrzosy i wrzośce wymagają corocznego przycinania ubiegłorocznych pędów i przekwitłych kwiatów. Cięcie jest zabiegiem koniecznym do utrzymania prawidłowego pokroju i obfitego kwitnienia. Wrzos pospolity i wrzośce kwitnące latem przycinamy późną jesienią lub wczesną wiosną, a wrzośce kwitnące na przedwiośniu w końcu maja, poniżej przekwitniętych kwiatostanów
Różaneczniki i azalie korzystnie reagują na usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zanim zawiążą owoce.
Komentarze