Logo
Logo

Azalia (Rhododendron)

Azalia (Rhododendron) | To zachwycający krzew ogrodowy, który przyciąga uwagę swoimi jaskrawymi i różnorodnymi kolorami kwiatów. Od białych po purpurowe, kwiaty azalii są prawdziwym spektaklem dla oka. Ale to nie tylko jej wygląd przyciąga ogrodników. Jest również stosunkowo łatwa w uprawie, o ile zna się jej podstawowe wymagania. Potrzebuje kwaśnego, próchnicznego i wilgotnego podłoża oraz odpowiedniego stanowiska, czy to w słońcu, czy w półcieniu. Jeśli szukasz rośliny, która doda życia i koloru do Twojego ogrodu, azalia może być idealnym wyborem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej roślinie.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: próchniczna
 • Kolor kwiatów: białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe, wielobarwne
 • Kwiaty: duże
 • Odczyn gleby: kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: do 2 m
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone, sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Azalia to nazwa charakterystycznej grupy różaneczników (Rhododendron), botanicznie zaliczanej do oddzielnej sekcji Azalea. Tak samo jak wszystkie różaneczniki, azalie są często nazywane rododendronami i należą do rodziny rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W naturze różne ich gatunki możemy spotkać w niemal całym obszarze strefy umiarkowanej półkuli północnej ale najbardziej znane są te, które występują we wschodniej Azji (np. Chiny).

  Wygląd rośliny

  Krzewy te mają symetryczny, półkolisty pokrój i są gęste. Azalie odróżniają się od innych różaneczników liśćmi – są one mniejsze, owalne, cieńsze i czasem lekko owłosione, są równie atrakcyjne, zwłaszcza gdy kontrastują z jasnymi kwiatami.

  Azalie kwitną od maja do czerwca. Z reguły też mają mniejsze od innych różaneczników, lejkowate kwiaty o 5 pręcikach. Występują w ogromnej ilości barw – białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, purpurowej i fioletowej i często posiadają inny kolor w środku.

  Dwie najczęściej uprawiane w ogrodach grupy to:

  • azalie wielkokwiatowe – pokrój początkowo luźny, ale z wiekiem krzewy stają się zwarte, a ich liście przebarwiają się i opadają na zimę,
  • azalie japońskie – zwarty, niski pokrój, a ich liście są zimozielone lub półzimozielone.

  Wymagania i uprawa

  Zależnie od grupy, azalie nieznacznie różnią się wymaganiami co do stanowiska. Azalie wielkokwiatowe dobrze rosną zarówno w półcieniu jak i słońcu oraz są odporne na mróz, natomiast azalie japońskie preferują półcień i mają umiarkowaną mrozoodporność.

  Wszystkie różaneczniki potrzebują kwaśnego, próchnicznego i wilgotnego podłoża.

  Choć Azalie są stosunkowo łatwe w uprawie, ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu, zwłaszcza w suchych okresach. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu, Azalia może stać się gwiazdą Twojego ogrodu. Starsze okazy wytrzymują krótkotrwałe susze. Aby azalie pięknie i obficie kwitły, powinno się je nawozić produktami dla roślin kwasolubnych lub specjalnymi nawozami do rododendronów. Bez nawożenia kwitnienie krzewów jest wyraźnie mniej obfite.

  Azali nie tniemy ale jeżeli jest taka konieczność zabieg ten można wykonywać latem.

  Krzewy te można sadzić przez cały sezon, choć najlepiej robić to wiosną i jesienią.

  Zastosowanie

  Azalie można uprawiać w gruncie, w donicach w ogrodzie, na tarasie, balkonie, a nawet w domu. Te ostatnie opcje uprawy wybiera się w ostatnim czasie coraz częściej, gdyż pielęgnacja doniczkowej azalii nie jest trudna, a daje ogromnie dużo satysfakcji. Niekiedy są sadzone w ogrodach naturalistycznych. Dobrze się prezentują przy stawach i pod drzewami iglastymi.

   

  Przykładowe odmiany

  Dzięki różnorodności odmian i kolorów kwiatów, można stworzyć prawdziwy raj dla oczu.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde, Praktiker

  Autor
  Azalia
  Azalia
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (6)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl