Azalia to nazwa charakterystycznej grupy różaneczników (Rhododendron), botanicznie zaliczanej do oddzielnej sekcji Azalea. Tak samo jak wszystkie różaneczniki, azalie są często nazywane rododendronami i należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W naturze różne ich gatunki możemy spotkać w niemal całym obszarze strefy umiarkowanej półkuli północnej ale najbardziej znane są te, które występują we wschodniej Azji (np. Chiny).
Jak wygląda azalia i czym się wyróżnia?
Azalie to krzewy zwykle średniej wielkości, które mogą przybierać formy od kompaktowych po rozłożyste, często osiągając symetryczny, półkolisty kształt. Odróżniają się od innych różaneczników liśćmi – są one mniejsze, owalne lub lancetowate, czasem lekko owłosione, opadające na zimę lub częściowo zimozielone.
Azalie kwitną od maja do czerwca. Ich kwiaty mają zazwyczaj kształt lejkowaty lub są bardziej płaskie i rozpostarte, z pięcioma pręcikami, które często wystają poza koronę kwiatową. Barwy kwiatów azalii są wyjątkowo różnorodne, obejmujące odcienie od delikatnej bieli, przez różne odcienie różu, po głębokie tonacje purpury, czerwieni i fioletu. Niektóre odmiany mogą mieć dwubarwne kwiaty lub wyjątkowe wzory, takie jak paski czy plamy.
Dwie najczęściej uprawiane w ogrodach grupy to:
- azalie wielkokwiatowe – pokrój początkowo luźny, ale z wiekiem krzewy stają się zwarte, a ich liście przebarwiają się i opadają na zimę,
- azalie japońskie – zwarty, niski pokrój, a ich liście są zimozielone lub półzimozielone.
Jakie są wymagania uprawowe azalii?
Zależnie od grupy, azalie nieznacznie różnią się wymaganiami co do stanowiska. Azalie wielkokwiatowe dobrze rosną zarówno w półcieniu jak i słońcu oraz są odporne na mróz, natomiast azalie japońskie preferują półcień i mają umiarkowaną mrozoodporność.
Wszystkie różaneczniki potrzebują kwaśnego, próchnicznego i wilgotnego podłoża.
Krzewy te można sadzić przez cały sezon, choć najlepiej robić to wiosną i jesienią.
Jak pielęgnować azalie? Co lubią?
Choć Azalie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu, zwłaszcza w suchych okresach. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu, Azalia może stać się gwiazdą Twojego ogrodu. Starsze okazy wytrzymują krótkotrwałe susze. Aby azalie pięknie i obficie kwitły, powinno się je nawozić produktami dla roślin kwasolubnych lub specjalnymi nawozami do rododendronów. Bez nawożenia kwitnienie krzewów jest wyraźnie mniej obfite.
Azali nie tniemy ale jeżeli jest taka konieczność zabieg ten można wykonywać latem.
Zastosowanie – azalie w ogrodzie i nie tylko
Azalie można uprawiać w gruncie, w donicach w ogrodzie, na tarasie, balkonie, a nawet w domu. Te ostatnie opcje uprawy wybiera się w ostatnim czasie coraz częściej, gdyż pielęgnacja doniczkowej azalii nie jest trudna, a daje ogromnie dużo satysfakcji. Niekiedy są sadzone w ogrodach naturalistycznych. Dobrze się prezentują przy stawach i pod drzewami iglastymi.
Przykładowe odmiany azalii
Dzięki różnorodności odmian i kolorów kwiatów, można stworzyć prawdziwy raj dla oczu.
- Azalia japońska 'Princess Anne' (fot. 1) – bardzo niska, kanarkowo-żółte kwiaty
- Azalia japońska 'Geisha Orange' (fot. 2)
- Azalia japońska 'Rokoko' – niska, bardzo obficie kwitnąca na różowo
- Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso' – o intensywnie czerwonych kwiatach
- Azalia wielkokwiatowa 'Soir de Paris' – pachnąca, jasnoróżowa
- Azalia wielkokwiatowa 'Glowing Embers'
- Azalia wielkokwiatowa 'Anneke'
- Azalia wielkokwiatowa 'Feuerwerk'
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde, Praktiker