Różaneczniki, azalie (Rhododendron) często są nazywane rododendronami. To liczny rodzaj roślin należący rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W stanie naturalnym różaneczniki występują głównie w Azji, ale można je spotkać również w obydwu Amerykach i w Europie (na terenach górskich lasów).
Różaneczniki dzielimy na dwie główne grupy roślin: różaneczniki (zamiennie nazywane rododendronami) oraz azalie!
Są to krzewinki, krzewy, a nawet drzewa (np. Rhododendron giganteum, który osiąga nawet do 30 m!). W uprawie ogrodniczej w Polsce występują głównie formy krzewiaste – od miniaturek do 2,5 metrowych roślin. Kwiaty różaneczników i azalii występują w niezwykle szerokiej gamie kolorów – od białych i różowych, przez pomarańczowe, do fioletowych i ciemnoczerwonych. Są obupłciowe. Mają budowę promienistą z wyraźnymi, długimi pręcikami. Kwitną w maju i czerwcu. Po kwitnieniu tworzą torebki z drobnymi nasionami.
Główne różnice w wyglądzie różaneczników i azalii:
- Różaneczniki (rododendrony)
- duże krzewy – w Polsce dorastające średnio od 1,5 do 2,5 m
- liście zimozielone
- liście grube, skórzaste, błyszczące
- ogonki liściowe długie
- kwiatostan duży zwarty, kolisty
- kwiat – kształt dzwonu
- kwiat z ok. 10 pręcikami
- kwiaty bezzapachowe
- Azalie
- średniej wielkości krzewy – dorastają do ok. 0,5 m (po kilku latach)
- liście przebarwiające się i opadające na zimę (wyjątek azalia japońska)
- liście cieńsze, miękkie, owłosione
- ogonki liściowe krótkie
- kwiatostan luźniejszy, półkolisty
- kwiat – kształt lejka
- kwiat z ok. 5 pręcikami
- występują odmiany pachnące
Obie grupy dzielą się dodatkowo na kilka podgrup uprawnych. Różaneczniki na: wielkokwiatowe, jakuszimańskie i drobnokwiatowe; azalie na: wielkokwiatowe i karłowate, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje grupa azalii japońskich.
Wymagania i uprawa
Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych (jedynie niektóre azalie lubią również słoneczne wystawy). Dobrze jest sadzić rośliny w miejscach osłoniętych. Różaneczniki potrzebują przepuszczalnych, zwięzłych gleb utrzymujących wilgoć. Należy zapewnić im odpowiednio kwaśne podłoże. Raz w roku poleca się stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych.
Krzewów różaneczników i azalii zazwyczaj nie tniemy, a ewentualne cięcie pielęgnujące wykonuje się latem, zaraz po kwitnieniu, gdyż ich pąki kwiatowe zawiązują się jesienią.
Podczas kwitnienia należy regularnie odrywać przekwitnięte kwiaty, aby nie doprowadzić do zawiązania nasion i tym samym do niepotrzebnego zużywania energii przez rośliny.
Polecane odmiany
Do rodzaju Rhododoendron należy kilkaset gatunków oraz tysiące odmian i mieszańców.
- 'Francesca' – różanecznik o krwiście czerwonych kwiatach
- 'Fantastica' – niski różanecznik o jasno i ciemnoróżowych kwiatach
- 'Calsap' – różanecznik o kwiatach biało-liliowych z ciemnofioletową plamką
- 'Rokoko' – azalia japońska, niska, bardzo obficie kwitnąca na różowo
- 'Doloroso' – azalia wielkokwiatowa o intensywnie czerwonych kwiatach
- 'Soir de Paris' – azalia wielkokwiatowa, pachnąca, jasnoróżowa
Ciekawostki
Rośliny te są znane od bardzo dawna – już w XVII wieku w Japonii opisano wiele odmian azalii (ponad 300!). Do Europy zostały przywiezione przez Duńczyków w 1680 roku. Obecnie ilość krzewów ozdobnych należących do rodzaju Rhododendron jest wielka i obejmuje kilkaset gatunków oraz tysiące odmian i mieszańców.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: lapping/Pixabay, poradnikogrodniczy.pl, (kolaż) Stephanie Albert, co16, krystianwin, Etienne GONTIER/Pixabay
Komentarze