Logo
Logo
38
Okazje

Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso'

Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso' to krzew z rodziny wrzosowatych, który na przełomie maja i czerwca staje się największą atrakcją ogrodów. Obsypany od stóp do głów czerwonymi kwiatami, niewiele ustępuje zimozielonym różanecznikom, mając przy tym dużo mniejsze wymagania siedliskowe.

 

Azalie wielkokwiatowe

W warunkach klimatycznych Polski można śmiało uprawiać dziesiątki odmian azalii wielkokwiatowych (Rhododendron). Tak dużą różnorodność zawdzięczamy ogrodnikom, którzy od XIX wieku prowadzili i nadal kontynuują intensywne prace hodowlane, polegające na krzyżowym zapylaniu roślin różniących się barwą, wielkością bądź kształtem kwiatów. W ten sposób powstała odmiana ‘Doloroso’, krzew o intensywnie czerwonych kwiatach, którego nie powinno zabraknąć na wrzosowisku lub w ogrodzie japońskim. Doskonale sprawdzi się także w tradycyjnym, przydomowym ogródku.

Autorami odmiany ‘Doloroso’ są Hans Hachmann, jeden z najznamienitszych niemieckich hodowców różaneczników i azalii, oraz G. Stück. Jest to odmiana mieszańcowa pochodząca aż od 4 innych odmian azalii: ‘KH Red’, ‘Knighhood’, ‘Cecile’ i ‘Gibraltar’.

Rhododendron Doloroso Fot. FALKOWSKIFot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Opis azalii 'Doloroso'

Azalia wielkokwiatowa ‘Doloroso’ to krzew dorastający do 1,2 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca z nabrzmiałych, wierzchołkowych pąków wyłaniają się wspaniałe, duże czerwone kwiaty zebrane po kilka w szczytowych, szerokich kwiatostanach.

Kwiaty mają kształt lejkowaty, są zbudowane z 5 płatków korony. Wewnątrz każdego kwiatu widoczny jest długi słupek, zakończony zielonym znamieniem i otoczony krótszymi, złotawymi pręcikami. Krzewy, nawet młode egzemplarze, kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwieciu.

Nim jeszcze zaczną przekwitać wśród masy kwiatów pojawiają się soczyście zielone pędy i liście. Po rozwinięciu przybierają barwę ciemnozieloną, błyszczącą. Jesienią, przed opadnięciem, liście przebarwiają się na czerwono.

Latem, w lipcu i sierpniu, na szczytach nowych przyrostów, zawiązują się pąki kwiatowe, które ponownie zaczarują ogród w kolejnym roku.

Wymagania i uprawa azalii

Jak wszystkie roślin z rodziny wrzosowatych azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę.

W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione.

Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH. Takie szczęśliwe, zadbane rośliny z pewnością odwdzięczą się najpiękniej jak tylko potrafią.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)


Zobacz także
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu