Logo
Logo

Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso'

Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso' to krzew z rodziny wrzosowatych, który na przełomie maja i czerwca staje się największą atrakcją ogrodów. Obsypany od stóp do głów czerwonymi kwiatami, niewiele ustępuje zimozielonym różanecznikom, mając przy tym dużo mniejsze wymagania siedliskowe.

Spis treści
Gdzie posadzić? Jak wygląda? Jak uprawiać?

Azalie wielkokwiatowe

W warunkach klimatycznych Polski można śmiało uprawiać dziesiątki odmian azalii wielkokwiatowych (Rhododendron). Tak dużą różnorodność zawdzięczamy ogrodnikom, którzy od XIX wieku prowadzili i nadal kontynuują intensywne prace hodowlane, polegające na krzyżowym zapylaniu roślin różniących się barwą, wielkością bądź kształtem kwiatów. W ten sposób powstała odmiana ‘Doloroso’, krzew o intensywnie czerwonych kwiatach, którego nie powinno zabraknąć na wrzosowisku lub w ogrodzie japońskim. Doskonale sprawdzi się także w tradycyjnym, przydomowym ogródku.

Autorami odmiany ‘Doloroso’ są Hans Hachmann, jeden z najznamienitszych niemieckich hodowców różaneczników i azalii, oraz G. Stück. Jest to odmiana mieszańcowa pochodząca aż od 4 innych odmian azalii: ‘KH Red’, ‘Knighhood’, ‘Cecile’ i ‘Gibraltar’.

Rhododendron Doloroso Fot. FALKOWSKI Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Opis azalii 'Doloroso'

Azalia wielkokwiatowa ‘Doloroso’ to krzew dorastający do 1,2 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca z nabrzmiałych, wierzchołkowych pąków wyłaniają się wspaniałe, duże czerwone kwiaty zebrane po kilka w szczytowych, szerokich kwiatostanach.

Kwiaty mają kształt lejkowaty, są zbudowane z 5 płatków korony. Wewnątrz każdego kwiatu widoczny jest długi słupek, zakończony zielonym znamieniem i otoczony krótszymi, złotawymi pręcikami. Krzewy, nawet młode egzemplarze, kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwieciu.

Nim jeszcze zaczną przekwitać wśród masy kwiatów pojawiają się soczyście zielone pędy i liście. Po rozwinięciu przybierają barwę ciemnozieloną, błyszczącą. Jesienią, przed opadnięciem, liście przebarwiają się na czerwono.

Latem, w lipcu i sierpniu, na szczytach nowych przyrostów, zawiązują się pąki kwiatowe, które ponownie zaczarują ogród w kolejnym roku.

Wymagania i uprawa azalii

Jak wszystkie roślin z rodziny wrzosowatych azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę.

W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione.

Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH. Takie szczęśliwe, zadbane rośliny z pewnością odwdzięczą się najpiękniej jak tylko potrafią.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso'
Azalia wielkokwiatowa 'Doloroso'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny