Doniczkowa azalia w ogrodzie i na taras
Kwitnąca azalia dostarcza mnóstwo radości. Posadź ją w ogrodzie lub w doniczce, by już od maja cieszyć się kaskadą kwiatów. Dowiedz się, jak ją uprawiać.

Dlaczego wybrać azalię?
Azalie istnieją od 70 milionów lat. Rośliny pochodzą z Japonii i Chin. Znanych jest ponad 150 gatunków tych roślin. Są one spokrewnione z rodendronami (Rhododendron) i należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Nazwa botaniczna azalii pochodzi od greckiego słowa azeleos, co oznacza "suchy" i odnosi się do drzewiastych gałęzi rośliny.
Azalia to roślina ogrodowa o wielu obliczach. Wygląda fantastycznie w prawie każdym ogrodzie – od hiperminimalistycznego po naturalny. W maju i czerwcu roślina jest wręcz obsypana romantycznymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym lub bordowym. Są też odmiany z dwukolorowymi kwiatami.
Kształt azalii jest tak różnorodny jak paleta kolorów jej kwiatów: od standardowego krzewu do drzewa-lizaka lub rośliny w kształcie piramidy. Kwiaty również są zróżnicowane: duże i małe, podwójne i pojedyncze. Co ciekawe, spotkasz też azalie o jasnozielonych lub "czarnych" liściach.
![]() |
![]() |
Uprawa azalii doniczkowej
- Roślina preferuje półcieniste miejsce w ogrodzie, jako że gleba jest tu zwykle nieco bardziej wilgotna.
- Azalia to roślina odporna na mróz.
- Azalię sadzimy głęboko: dołek powinien być dwukrotnie większy i szerszy od bryły korzeniowej.
- Donica, którą wybieramy dla rośliny powinna być odpowiednio duża i musimy pamiętać, posiadała odpływ dla wody!
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland
Komentarze