Jak wygląda azalia i skąd pochodzi?
Azalia to różanecznik (Rhododendron syn. azalea), którego nazwa jest połączeniem greckich słów „czerwony” i „drzewo”, czyli w swobodnym tłumaczeniu – „drzewiasta roślina z czerwonymi kwiatami”. Azalia w języku greckim znaczy „suchy”, co odnosi się do twardego drewna, a nie do ziemi – ta zawsze powinna być lekko wilgotna.
Słowo „różanecznik” większości z nas kojarzy się z dużym krzewem ogrodowym, a nazwy „azalia” używa się do domowej rośliny doniczkowej. Azalie są jednymi z najbardziej zróżnicowanych kwitnących roślin doniczkowych. Mają różne formy, od mini do standardowych roślin. Kwiaty mogą być pojedyncze lub półpełne. Spotyka się też niezwykłe, dwubarwne kwiaty.
![]() |
Domowe azalie to różaneczniki indyjskie (R. simsii), rosnące przede wszystkim w chińskich prowincjach, takich jaki Syczuan, Junnan, Hubei i Guangdong. Zasiedla tam zbocza gór na wysokości od 1000 do 2600 metrów, będąc składnikiem runa leśnego. Dla miejscowej ludności jest źródłem opału. Tamtejsze podłoże, w którym rosną różaneczniki, to wapień z warstwą urodzajnej ziemi. Pierwsze informacje o roślinie pochodzą z chińskich ksiąg z 1578 roku. Pierwsze azalie trafiły do Europy z Chin w 1806 roku i od razu zyskały uznanie.
Mniej znanym gatunkiem jest azalia tępolistna, zwana japońską (R. obtusum lub Azalea japonica). Ma pojedyncze kwiaty i w przeciwieństwie do azalii indyjskiej znosi niskie temperatury. W naturze rośnie na wyspach Honsiu, Sikoku, Kyushu i Yakushima i jest chętnie uprawiana w Japonii – bywa nawet prowadzona jako bonsai. Do Europy sprowadzili ją Holendrzy. Do dziś cieszy się powodzeniem jako roślina ogrodowa, zwłaszcza w Belgii i Holandii.
Na co zwrócić uwagę, kupując doniczkową azalię?
- Aby mieć pewność, że wszystkie pąki kwiatowe się rozwiną, nie kupuj rośliny z jeszcze niedojrzałymi pąkami, szczególnie zimą. Z młodych roślin często też opadają pąki.
- Jeśli liście są żółte lub opadają, oznacza to, że roślina miała za sucho.
- Brązowe przebarwienia pąków kwiatowych to oznaka choroby grzybowej – roślina miała za mokro.
Uprawa azalii w domu
- Podlewanie
Azalie lubią wodę. Podlewaj je obficie w regularnych odstępach czasu lub wstaw doniczkę do miski z wodą, aby podłoże całkowicie namokło. Pomocne też mogą być donice z rezerwuarem wodnym – specjalnie dla roślin potrzebujących dużo wody. - Zraszanie
Kiedy roślina ma pąki, regularnie spryskuj ją wodą. Nie rób tego, gdy pąki już się rozchylą. - Temperatura
Roślina nie może mieć za ciepło, bo zacznie marnieć. Nie może stać w bezpośrednim słońcu lub blisko źródeł ciepła. Ustaw ją w chłodnym, jasnym miejscu. - Stanowisko
Ustaw ją w słonecznym miejscu, ale unikaj pełnego słońca. Jeśli azalia stanie się za duża, można przesadzić ją do ogrodu do kwaśnej, zatrzymującej wilgotność gleby. Wybierz zacienione miejsce. Przezimuj ją w ogrzewanej szklarni, ogrodzie zimowym lub innym pomieszczeniu. - Nawożenie
Aby zapewnić obfite kwitnienie, zasilaj roślinę nawozem raz na 2 tygodnie. Jeśli chcesz przesadzić azalię, zapewnij jej kwaśne podłoże (ziemię do roślin kwasolubnych, różaneczników lub wrzosów).
FILM: ABC uprawy azalii w domu. Sprawdzone rady, które warto znać!
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland