Logo
Logo

Uprawa azalii w domu | O czym trzeba pamiętać?

Dzięki bogactwu kwiatów w klasycznych bożonarodzeniowych kolorach (śnieżna biel, czerwień, róż) azalia doniczkowa jest idealna do wprowadzenia barw zimową porą, a nawet wyczarowania świątecznej atmosfery przed Bożym Narodzeniem.

Jak wygląda uprawa azalii w domu? O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy!

Spis treści
Jak wygląda azalia i skąd pochodzi? Na co zwrócić uwagę, kupując doniczkową azalię? Jak uprawiać azalię w domu? FILM: ABC uprawy azalii w domu. Sprawdzone rady, które warto znać!

Jak wygląda azalia i skąd pochodzi?

Azalia to różanecznik (Rhododendron syn. azalea), którego nazwa jest połączeniem greckich słów „czerwony” i „drzewo”, czyli w swobodnym tłumaczeniu – „drzewiasta roślina z czerwonymi kwiatami”. Azalia w języku greckim znaczy „suchy”, co odnosi się do twardego drewna, a nie do ziemi – ta zawsze powinna być lekko wilgotna.

Słowo „różanecznik” większości z nas kojarzy się z dużym krzewem ogrodowym, a nazwy „azalia” używa się do domowej rośliny doniczkowej. Azalie są jednymi z najbardziej zróżnicowanych kwitnących roślin doniczkowych. Mają różne formy, od mini do standardowych roślin. Kwiaty mogą być pojedyncze lub półpełne. Spotyka się też niezwykłe, dwubarwne kwiaty.

azalia doniczkowa fot. Flower Council Holland
 

Domowe azalie to różaneczniki indyjskie (R. simsii), rosnące przede wszystkim w chińskich prowincjach, takich jaki Syczuan, Junnan, Hubei i Guangdong. Zasiedla tam zbocza gór na wysokości od 1000 do 2600 metrów, będąc składnikiem runa leśnego. Dla miejscowej ludności jest źródłem opału. Tamtejsze podłoże, w którym rosną różaneczniki, to wapień z warstwą urodzajnej ziemi. Pierwsze informacje o roślinie pochodzą z chińskich ksiąg z 1578 roku. Pierwsze azalie trafiły do Europy z Chin w 1806 roku i od razu zyskały uznanie.

Mniej znanym gatunkiem jest azalia tępolistna, zwana japońską (R. obtusum lub Azalea japonica). Ma pojedyncze kwiaty i w przeciwieństwie do azalii indyjskiej znosi niskie temperatury. W naturze rośnie na wyspach Honsiu, Sikoku, Kyushu i Yakushima i jest chętnie uprawiana w Japonii – bywa nawet prowadzona jako bonsai. Do Europy sprowadzili ją Holendrzy. Do dziś cieszy się powodzeniem jako roślina ogrodowa, zwłaszcza w Belgii i Holandii.

Na co zwrócić uwagę, kupując doniczkową azalię?

  • Aby mieć pewność, że wszystkie pąki kwiatowe się rozwiną, nie kupuj rośliny z jeszcze niedojrzałymi pąkami, szczególnie zimą. Z młodych roślin często też opadają pąki.
  • Jeśli liście są żółte lub opadają, oznacza to, że roślina miała za sucho.
  • Brązowe przebarwienia pąków kwiatowych to oznaka choroby grzybowej – roślina miała za mokro.
azalia doniczkowa fot. Flower Council Holland azalia doniczkowa fot. Flower Council Holland
Atmosferę Bożego Narodzenia podkreślą azalie o kwiatach białych lub czerwonych. Różowe azalie, zwłaszcza w połączeniu z narcyzami i hiacyntami, są idealne jak zwiastuny wiosny. Można je komponować z innymi roślinami, ale doskonale też prezentują się solo lub jako zestawienie kilku tych samych egzemplarzy. Mini azalie ładne prezentują się w „ogrodach w szkle” i posadzone w misach.

Uprawa azalii w domu

  • Podlewanie
    Azalie lubią wodę. Podlewaj je obficie w regularnych odstępach czasu lub wstaw doniczkę do miski z wodą, aby podłoże całkowicie namokło. Pomocne też mogą być donice z rezerwuarem wodnym – specjalnie dla roślin potrzebujących dużo wody.

  • Zraszanie
    Kiedy roślina ma pąki, regularnie spryskuj ją wodą. Nie rób tego, gdy pąki już się rozchylą.

  • Temperatura
    Roślina nie może mieć za ciepło, bo zacznie marnieć. Nie może stać w bezpośrednim słońcu lub blisko źródeł ciepła. Ustaw ją w chłodnym, jasnym miejscu.

  • Stanowisko
    Ustaw ją w słonecznym miejscu, ale unikaj pełnego słońca. Jeśli azalia stanie się za duża, można przesadzić ją do ogrodu do kwaśnej, zatrzymującej wilgotność gleby. Wybierz zacienione miejsce. Przezimuj ją w ogrzewanej szklarni, ogrodzie zimowym lub innym pomieszczeniu.

  • Nawożenie
    Aby zapewnić obfite kwitnienie, zasilaj roślinę nawozem raz na 2 tygodnie. Jeśli chcesz przesadzić azalię, zapewnij jej kwaśne podłoże (ziemię do roślin kwasolubnych, różaneczników lub wrzosów).

FILM: ABC uprawy azalii w domu. Sprawdzone rady, które warto znać! 

ogród na co dzień / Youtube

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Autor
Uprawa azalii w domu | O czym trzeba pamiętać?
Uprawa azalii w domu | O czym trzeba pamiętać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl