Logo
Logo

Drzewka bonsai: jak formować i pielęgnować w domu? Poradnik dla początkujących

Od wielu lat moda na formowanie drzewek bonsai nie słabnie. Nawet w supermarketach można kupić małe drzewka w płaskich doniczkach. Ale czy naprawdę warto? Czy takie drzewka to prawdziwe bonsai? Przeczytaj nasz poradnik – dowiedz się jak i z czego formować drzewka bonsai.

Spis treści
Od czego zacząć przygodę z bonsai? Jak wybrać pierwsze drzewko? Które rośiny najlepiej nadają się na bonsai? Gdzie kupić "gotowe" drzewko bonsai? Jak samodzielnie formować drzewka bonsai? Co lubią drzewka bonsai? Jak o nie dbać? Szukasz inspiracji? Zobacz galerię drzewek bonsai

Poradnik bonsai dla początkujących

Już na wstępie tego artykułu chcielibyśmy ostudzić wszystkich tych, którzy sądzą, że formowania drzewek bonsai można nauczyć się w kilka tygodni. Niestety same dobre chęci i nawet kilkukrotne przeczytanie tego poradnika nie wystarczą! Bonsai to sztuka połączona z opanowaniem skomplikowanej techniki i zrozumieniem złożoności świata przyrody. To wiedza, którą zdobywa się przez lata. Ten poradnik to jedynie wstęp to fascynującej, wieloletniej przygody.

Bonsai – technika uzyskiwania karłowych roślin przy zastosowaniu szeregu specjalnych zabiegów – m.in. cięcia pędów i korzeni, drutowania w celu nadania określonego kształtu oraz sadzenia roślin w specjalnych płaskich donicach.


IBUKI / YouTube


Drzewka bonsai: poradnik dla początkująch
Fot. jeremy_norbury/Foter ↓

Wybieramy drzewko: czyli od czego zacząć przygodę z bonsai?

Drzewko bonsai można stworzyć praktycznie z każdej rośliny, jednak najczęściej wykorzystuje się te gatunki, które mają stosunkowo niewielkie liście, tworzą giętkie pędy podatne na formowanie, mają wyraźny pień (lub kilka) i przypominają swoim kształtem „drzewka”.

Mogą to być popularne rośliny ogrodowe:

Kwitnące bonsai można uzyskać z wielu roślin, są to np. azalia, jabłoń, irga, wiśnia, glicynia, bugenwilla, cytrusy, kamelia, gardenia i wielu, wielu innych.

Drzewka bonsai: poradnik dla początkująch

Fot. Sage Ross, Claudia Meyer/Wikimedia Commons ↓

Rośliny na bonsai można kupić w centrum ogrodniczym lub dużym sklepie z roślinami tropikalnymi (domowymi), najlepiej jednak zarobić zakupy w specjalistycznym sklepie bonsai – rośliny na pewno będą droższe, ale podczas zakupu uzyskamy fachową wiedzę.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Kupowanie bonsai

Początkujący często wybierają "gotowe" bonsai z supermarketu, jednak jest to często kupowanie "kota w worku". Rzadko kiedy rośliny są opisane nazwą gatunkową (oznaczone są nic nie mówiąca nazwą "bonsai mix") i po przyniesieniu do domu nie wiadomo gdzie szukać informacji o ich wymaganiach i późniejszej pielęgnacji.

Takie "pseudobonsai" to często masowa produkcja z krajów azjatyckich. Ma silnie podcięte pędy i korzenie, aby nadać im pożądany kształt. Drzewka są często w bardzo słabej kondycji i po przyniesieniu do domu szybko zamierają. Można je kupić i próbować dalej formować, jednak zawsze jest to spore ryzyko. Czasem, przecenione rośliny, warto kupić jedynie dla doniczek...

Znacznie lepiej kupić nieformowaną roślinę w sklepie lub wykopać samosiejkę z ogrodu i rozpocząć tworzenie z niej "bonsai od podstaw" – trwa to niestety znacznie dłużej, bo na pierwsze efekty będzie trzeba czekać przynajmniej 2-3 sezony.

Warto kupić niską roślinkę "w kształcie małego drzewka" o wysokości 20-40 cm, pniu grubym u nasady i zwężającym się ku wierzchołkowi, z równomiernie ułożonymi pędami bocznymi. Najlepiej wybierać okazy o nietypowym kształcie – np. fantazyjnie wygiętym pniu lub nieregularnym lub krzywym kształcie korony (i poddać się planom natury).

Rośliny, które na pierwszy rzut oka wydają nam się "brzydkie" lub "niekształtne" mogą być najlepszym "materiałem" na przyszłe bonsai.
 

Doniczki do bonsai

Specjalne doniczki są niezbędne! Nie ma co do tego żadnej dyskusji. Nawet najpiękniej uformowane drzewko w zwykłej doniczce, nie będzie przypominać bonsai. Musi być przesadzone do płaskiego pojemnika, który nada mu odpowiedniego charakteru.

Najlepsze doniczki do bonsai to pojemniki wykonane z gliny (szkliwione lub nie) lub kamienne tace i skorupy. Te, wykonane z plastiku, można wykorzystać na wstępnym etapie formowania, jednak warto jak najszybciej przenieść je do docelowych pojemników, bo w plastikach wyglądają tandetnie.

Drzewo w doniczce – nazwa bonsai pochodzi od dwóch słów z języka japońskiego: bon – pojemnik, oraz sai – drzewo.

Doniczka to połowa urody bonsai! Drzewo musi być dobrze dobrane do pojemnika, aby harmonizowało z nim pod względem kolory, faktury, wielkości i kształtu.

  • Do roślin wysokich wybieramy płaskie doniczki o głębokości równej średnicy pnia, te o zwisających pędach najlepiej prezentują się w wąskich i wysokich pojemnikach.
  • Drzewka o prostym pniu najlepiej posadzić w doniczkach o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.
  • Rośliny o nieregularnych koronach lepiej sadzić w okrągłych i owalnych doniczkach.

Niestety trudno kupić odpowiednie doniczki do bonsai. Rzadko pojawiają się w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych. Można je kupić w internecie, jednak jakość może często rozczarować. Najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu z artykułami do bonsai – tam oprócz doniczek, kupimy także specjalne narzędzia i podłoża.

Rośliny rosnące w gruncie lub w zwyczajnych, głębokich doniczkach, nawet jeśli będą strzyżone w fantazyjne kształty nigdy nie będą bonsai! Takie fantazyjne roślinne rzeźby to topiary.

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Formowanie bonsai: nadawanie kształtu drzewkom

Najlepszą inspiracją do formowania drzewek bonsai jest natura – ona tworzy najpiękniejsze kształty. Wystarczy tylko wyjść na spacer do parku, czy do lasu, aby zobaczyć niezwykłe, fantazyjne formy, określane przez nas jako "naturalne". Przyjęło się, że najpiękniej wyglądają stare, wielowiekowe okazy "nadgryzione zębem czasu". To właśnie one były inspiracją dla japońskich mistrzów, którzy stworzyli kilkanaście stylów formowania bonsai. Najpopularniejsze to:

Podstawowe kształty drzewek bonsai
Rys. Zelkova/French Wikipedia ↓
  • Chokkan – styl wyprostowany regularny, pień, gałęzie uformowane w kształcie piramidy wyrastające we wszystkich kierunkach, także do tyłu.
  • Moyogi – styl wyprostowany nieregularny, podobny kształt jak poprzedni, jednak jego pień nie jest idealnie prosty.
  • Shakan – styl pochylony, to drzewko o pniu prostym, pochylonym w lewo lub w prawo.
  • Yose-uye – mały lasek lub kilka drzewek, najlepiej więcej niż 3 posadzonych w płaskim pojemniku, czasami na płaskiej płycie skalnej.
  • Kengai – styl kaskadowy, ma poskręcany pień, spływający niczym kaskada z góry na dół. Wierzchołek drzewka powinien znajdować się poniżej dna pojemnika.

Można też popuścić wodze fantazji i stworzyć drzewko, według własnego, wymyślonego kształtu, jednak aby rośliny zachowały karowy wzrost i kształt, niezbędne będzie regularne drutowanie i przycinanie pędów (a czasem też korzeni).

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny przyjmą dowolny, wymyślony przez nas kształt! Bonsai to piękna sztuka, jednak ograniczona prawami przyrody. Możemy stworzyć prawie dowolny kształt, jednak ograniczają nas łamliwe pędy, zbyt duże liście, kwiaty czy owoce.

Bonsai inspiracja, fot. Jon Campbell - Freeimages
Fot. Jon Campbell/Freeimages
Bonsai inspiracja, fot. jarekgrafik - Pixabay
Fot. jarekgrafik/Pixabay
Bonsai inspiracja, fot. Grand Canyon NPS - Foter
Fot. Grand Canyon NPS/Foter ↓
Bonsai inspiracja, fot. jepoirrier - Foter
Fot. jepoirrier/Foter ↓

Formowanie bonsai: krok po kroku

Bonsai ma wyglądać jak stare, zminiaturyzowane drzewo. Aby tego dokonać należy zachować odpowiednie proporcje. Konary w dolnej partii korony powinny być najgrubsze i rosnąć poziomo od pnia, a im wyżej, tym gałęzie powinny być cieńsze.

Cięcie
W pierwszych latach nadajemy drzewkom kształt, aby w kolejnych go utrzymać. Zależy on od stylu, który wybierzemy, dlatego też trudno jest opisać ogólne zasady przycinania. Najważniejsze jest aby odsłonić pień i grube konary, a następnie przycinać (lub usuwać) mniejsze pędy, tak aby tworzyły one poziome, zielone połacie na głównych pędach.

Warto pamiętać, że gdy przycinamy część nad ziemną, musimy także przyciąć korzenie! Grube konary i korzenie przycina się podczas okresu spoczynku, mniejsze pędy i liście – w sezonie.

Cięcie jest niezbędnym zabiegiem formującym większości gatunków roślin uprawianych na bonsai. Stymuluje rośliny do szybkiego wzrostu i odbudowy obciętych pędów, dlatego też zabieg musi być przeprowadzany regularnie, aby utrzymać pożądany kształt drzewka.

Formowanie bonsai, cięcie, fot. Wagner Alves Jr - Freeimages Fot. Wagner Alves Jr/Freeimages

Cięcie bonsai

Formowanie bonsai, drutowanie, fot. Sage Ross - Flickr Fot. Sage Ross/Flickr

Drutowanie bonsai

Drutowanie
Pozwala nam finezyjnie wyginać pień i konary drzewka. Większość młodych gałązek rośnie pod kątem ostrym do pnia i prostym do głównych konarów, więc jeśli chcemy aby przypominały stare gałęzie, musimy wygiąć je do poziomu i na boki, właśnie za pomocą drutu. Nie jest to trudne, choć z początku może się takim wydawać. Ważne aby drutować gałązki od najgrubszej do najcieńszej części pędu i usunąć drut, nim zacznie wrastać w korę.

Odkrywanie korzeni
"Dodaje drzewkom lat" – watro odgarnąć podłoże i wyeksponować część systemu korzeniowego, po to aby roślina sprawiała wrażenie starszej. W lasie czy parku stare drzewa mają często fantazyjnie powyginany i odsłoniętą część korzeni. Warto stworzyć taki efekt w miniaturze.

Nadawanie odpowiedniego kształtu (wcześniej nieformowanej) roślinie ze sklepu trwa przez długie lata. Bonsai to sztuka dla cierpliwych! Wprawdzie pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszym cięciu oraz po przesadzeniu rośliny do płaskiej doniczki, jednak na finalny efekt trzeba będzie czekać minimum kilka lat. Warto pamiętać, że formowanie nigdy się nie kończy bo drzewko wciąż rośnie, a gdy zapomnimy o cięciu i drutowaniu, roślina znowu zacznie rosnąć "po swojemu".

mech bonsai fot. Melissa Squires - Freeimages bonsai gałęzie fot. Melissa Squires - Freeimages
bonsai pień i konary fot. Melissa Squires - Freeimages bonsai pień i korzenie fot. Melissa Squires - Freeimages
Fot. Melissa Squires/Freeimages

Odkryte korzenie i grubsze gałązki sprawiają, że bonsai wygląda "odpowiednio staro".

Pielęgnacja drzewek bonsai

Pielęgnacja rośliny zależy od jej indywidualnych wymagań! Bardzo trudno opisać ogólne zasady pielęgnacji drzewek bonsai, gdyż są one bardzo zróżnicowane, pochodzą z różnych stref klimatycznych i mają zupełnie inny rozwój.

Bonsai ogrodowe
Bonsai z roślin ogrodowych (outdoor) musi być uprawiane na zewnątrz. Zmienia się wraz z porami roku i ma takie same wymagania, jak jego więksi kuzyni, rosnący w gruncie (musi przejść okres spoczynku w chłodzie). Można je przechowywać w domu tylko na bardzo krótki czas! Jak najwięcej czasu muszą spędzać „pod chmurką”.

Bonsai domowe
Bonsai z roślin pokojowych (indoor) najlepiej czują się na domowych parapecie. W sezonie (od połowy maja do końca września) można je wynieść na balkon lub taras, na zimę muszę jednak wrócić „pod dach”, gdyż większość z nich jest wrażliwa na mrozy.

Podlewanie bonsai
Powinno być częste i regularne, tak aby podłoże w doniczce nie przeschło. Na spodzie każdego profesjonalnego pojemnika do bonsai znajdują się duże otwory przez które szybko odpływa woda. Ziemię można często spryskiwać – sprzyja to rozwojowi mchu, który wygląda bardzo dekoracyjnie.

Nawożenie bonsai
Do zasilania drzewek bonsai najlepiej stosować nawozy naturalne (np. biohumus), aby nie doprowadzić do nadmiernego stężenia soli w podłożu (w przypadku nadmiernego stosowania nawozów mineralnych).

Galeria inspiracji bonsai

lasek bonsai fot. Sarah Stierch CC BY 4.0 Wikimedia Commons
Fot. Sarah Stierch/CC BY 4.0/Wikimedia Commons

Lasek bonsai (Acer buergerianum).

drzewko bonsai fot. Cliff Flickr
Fot. Cliff/Flickr/CC BY SA

Lasek bonsai (Picea abies) odmiany 'Nidiformis'.

kwitnąca azalia bonsai fot. bDom via Foter.com
Fot. bDom/Foter.com/CC BY

Kwitnąca azalia bonsai.

bonsai inspiracje fot. Norio NAKAYAMA Flickr
Fot. Norio NAKAYAMA/Flickr/CC BY SA

Bonsai – inspiracje.

bonsai klon palmowy fot. Norio NAKAYAMA Flickr
Fot. Norio NAKAYAMA/Flickr/CC BY SA

Przebarwiający się klon palmowy bonsai (Acer palmatum).

Carissa macrocarpa bonsai fot. PierreSelim
Fot. PierreSelim/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Bonsai o kształcie kaskady (Carissa macrocarpa).

fikus bonsai fot. Ragesoss CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Fot. Ragesoss/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Fikus bonsai (Ficus microcarpa 'Retusa').

lasek bonsai Ficus benjamina fot. PierreSelim CC BY 3.0 Wikimedia Commons
Fot. PierreSelim/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Lasek fikusów – bonsai (Ficus benjamina).

kosodrzewina bonsai fot. Ragesoss CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Fot. Ragesoss/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Kosodrzewina bonsai (Pinus mugo).

irga bonsai fot. OpenEye via Foter.com CC BY-SA
Fot. OpenEye/Foter.com/CC BY-SA

Irga bonsai (Cotoneaster) z owocami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: jeremy_norbury/CC BY-ND/Foter.com, Sage Ross/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Zelkova/CC BY 1.0/French WikipediaGrand Canyon NPS/CC BY/Foter.comjepoirrier/CC BY-SA/Foter, zdjęcie tytułowe: Ilona Ilyés/Pixabay

Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/68532869@N08/14278610222/">Japanexperterna.se</a> via <a href="https://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">CC BY-SA</a>
Autor
Drzewka bonsai: jak formować i pielęgnować w domu? Poradnik dla początkujących
Drzewka bonsai: jak formować i pielęgnować w domu? Poradnik dla początkujących
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny