Wiąz górski to ogromne drzewo, osiągające wysokość 20-40 metrów, należące do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Roślina tworzy wysoką koronę o kształcie kulistym lub stożkowatym. Kora ma barwę ciemnoszarą i jest gładka. Piłkowane liście na górnej blaszce są szorstkie w dotyku i mają średnicę 10-15 cm.Wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści, wiąz wytwarza drobne, niepozorne, lekko brązowe kwiaty. Owocem jest charakterystyczny orzeszek ze skrzydełkami.  Dawniej drzewo rosła pospolicie na terenie Polski, obecnie populacja zmalała.

Wiąz dobrze rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Preferuje gleby gliniaste bądź ilaste o dość dużej wilgotności i wysokiej zawartości składników pokarmowych. Jest to roślina wytrzymała, nie wymagająca wielu prac pielęgnacyjnych. Pod koniec zimy - w bezmroźne dni - można przycinać niepotrzebne, chore bądź uszkodzone gałęzie. Wiąz jest czasem atakowany grzybicą, która powoduje obumieranie drzewa i nie ma na nią skutecznego środka.

Wiąz górski poleca się sadzić w bardzo dużych ogrodach. To ciekawe drzewo sadzone na solitery lub przydatne w tworzeniu wysokich, zielonych ścian. Szczególnie okazale prezentuje się odmiana Pendula o parasolowatej koronie i gałęziach zwisających do dołu.

Wiązy są często sadzone w parkach. Ich kwiaty są lubiane przez pszczoły.