Reklama
Twój partner w ogrodzie

Poznaj kolorowe odmiany ognika szkarłatnego | Którą odmianę wybrać?

Kolorowe odmiany ognika szkarłatnego fot. Bishnu Sarangi - Pixabay

Nie ma chyba drugiego takiego krzewu, który prezentowałby się w czasie zimy tak okazale, jak ognik szkarłatny. Oblepiony od "stóp do głów" żółtymi, pomarańczowymi lub jaskrawoczerwonymi owocami wygląda niezwykle dekoracyjnie. Chociażby z tego powodu powinien częściej gościć w naszych ogrodach.

Posłuchaj
00:00
68
Spis treści
Którą odmianę ognika szkarłatnego wybrać? Poznaj kolorowe odmiany ognika!

Najpopularniejsze odmiany ognika szkarłatnego

Znanych jest 6 gatunków krzewów ognika, rosnących naturalnie w Europie południowo-wschodniej, Azji Mniejszej oraz Azji południowo-wschodniej. W tych ciepłych rejonach są one roślinami zimozielonymi. W Polsce może być uprawiany jedynie jeden gatunek – ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea). Nie jest on jednak całkowicie mrozoodporny, podczas mroźnych zim liście często brązowieją i opadają.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) jest ciernistym krzewem dorastającym do 2-3 m wysokości, o owalnych pół zimozielonych liściach, które brunatnieją i opadają po silnych mrozach. Przy łagodnych zimach mogą utrzymywać się na krzewie nawet do końca zimy.

  • Kwiaty ognika są drobne, białe, mało atrakcyjne, odwrotnie niż dla pszczół, które chętnie odwiedzają roślinę w okresie kwitnienia w maju i czerwcu. Pędy wyposażone są w ostre, sztywne kolce.

  • Ozdobą ognika szkarłatnego są ciemnozielone, błyszczące liście. Na początku lata krzew obsypany jest drobnymi, białymi kwiatami, a w sierpniu – żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi owocami, które długo pozostają na gałęziach, a w zimie są pokarmem dla ptaków.

  • Najbardziej cenioną ozdobą krzewu są jaskrawe, kuliste owoce, skupione w baldachogronach. To właśnie dzięki płomiennej barwie owoców (czerwonej, żółtej lub pomarańczowej) zawdzięcza swoją nazwę – szkarłatny. Owoce ognika dojrzewają późnym latem i utrzymują się na gałęziach przez całą zimę. Są lekko trujące, ale pomimo to są chętnie zjadane przez ptaki zimą.

Kolorowe odmiany ognika szkarłatnego - kolaż
Fot. _Alicja_, BeckerBuben/Pixabay

Kolorowe odmiany ognika szkarłatnego

'Golden Charmer' Krzew o gęstym pokroju, dorastający do 2 m wysokości. Owoce żółte.
'Kontayi' Bardzo gęsty, karłowy krzew do 1,5 m wysokości, przyrastający około 10 cm rocznie. Owoce pomarańczowo-czerwone. Odmiana odporna na choroby. Jedna z odmian najbardziej odpornych na mróz. Liczne, długie ciernie. Dobra na żywopłoty "obronne".
'Orange Glow' Dorasta do 4 m wysokości i 3 m szerokości, przyrasta 40 cm rocznie. Owoce jaskrawe pomarańczowo-czerwone. Odmiana odporna na parcha. Dobrze prezentuje się pojedynczo lub w grupach, efektownie wygląda sadzona w pojemnikach. Jedna z najlepszych odmian.
'Orange Charmer' Krzew o gęstym pokroju, dorastający do 2 m wysokości. Owoce pomarańczowe.
'Soleil d’Or' Krzew o wiotkich pędach, do 2 m wysokości i szerokości, przyrastający ok. 15 cm rocznie. Bardzo dekoracyjne złoto-żółte owoce. Odporny na parcha. Dobrze prezentuje się sadzony w doniczkach na balkonie i tarasie.
'Red Column' Krzew do 3 m wysokości, przyrastający rocznie 30 cm, o gałęziach pionowo wzniesionych. Owoce intensywnie czerwone.
'Teton' Wolno rosnący krzew, dorastający do ok. 2 m wysokości. Przyrasta ok. 15cm rocznie. Kwitnie i owocuje nadzwyczaj obficie. Owoce żółto pomarańczowe.

Opracowanie: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: Bishnu Sarangi/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Biosept Active w sprayu, wyciąg z grejpfruta poprawiający odporność, na choroby – 750 ml
Biosept Active w sprayu, wyciąg z grejpfruta poprawiający odporność, na choroby – 750 ml
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Żywopłoty inne niż tuje. Oto 2 piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto 2 piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści