Ognik szkarłatny Pyracantha coccinea

Polecamy ognik na ciernistą zaporę Marc Benedetti Pixabay
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
47
Dekoracyjność: owoce
Gleba: przepuszczalna, gliniasta, piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń, żyzna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: kuliste
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 3 m
Okres kwitnienia: IV, V
Kolor owoców: żółte, pomarańczowe, czerwone
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: żywopłoty, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, ogrody przydomowe, parki, pojemniki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) to krzew liściasty należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Naturalnie występują na obszarach południowej Europy i w południowo-zachodniej Azji. 

Jest to ciernisty, zimozielony krzew, dorastający do 3-4 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Ma gęsty, często nieregularny pokrój i tzw. zwieszające się gałęzie pokryte gęsto ostrymi kolcami. Liście rośliny są jajowato-lancetowate, ciemnozielone, piłkowane, do 4 cm długości.

Wytwarza dużo, drobnych, 5-płatkowych, biało-kremowych kwiatów zebrane w baldachogrona, które są często odwiedzane przez pszczoły. Kwitnie w czerwcu i lipcu ma drobne. 

Najbardziej ozdobny nie jest jednak z kwiatów, ale z owoców – ozdobne owoce ogników pojawiają się późnym latem, mają ok. 5 mm średnicy i zależnie od odmiany mogą mieć barwę od żółtej do czerwonej.

Owoce ognika są lubiane przez ptaki i są ich pokarmem przez zimowe miesiące.

Wymagania i uprawa

Nie należy do roślin szczególnie wymagających. W słonecznym miejscu będzie obficiej kwitnąć i bujniej rosnąć, lecz znosi też półcień. Najlepiej czuje się w żyznej, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dobrze radzi sobie z suszą (jest przez niektórych zaliczany do roślin sucholubnych) i zanieczyszczonym powietrzem. 

Podczas surowych zim jego liście mogą brązowieć lub opadać, jednak wiosną ognik szybko odbija i zazielenia się – jest mrozoodporny.

Cięcie ogników szkarłatnych przeprowadza się w marcu – usuwamy wtedy wszystkie martwe, przemarznięte lub uszkodzone pędy krzewu. Jeśli jednak chcemy formować ognik szkarłatny, wtedy należy go przycinać dwukrotnie – w czerwcu po kwitnieniu i w końcu sierpnia (już od małych sadzonek, aby ładnie się zagęściły od samego dołu).

Ogniki mogą być atakowane przez zarazę ogniową i parcha, dlatego warto dowiadywać się o odmiany, które są mniej podatne dla tych chorób.

Zastosowanie

Krzewy te są pospolicie sadzone w parkach i większych ogrodach. Dobrze rozkrzewiony żywopłot z ognika świetnie uzupełni ogrodzenie z siatki stanowiąc pewną barierę, trudną do sforsowania nawet dla zwierząt.

Ogniki są często elementem rabat i średnio wysokich nasadzeń. Można je uprawiać w donicach. Nazywany jest czasami "prymitywnym pnączem", gdyż łatwo jest rozpiąć jego gałęzie na ścianie, ogrodowym ogrodzeniu lub innych podporach.

Polecane odmiany

  • 'Orange Glow' – pomarańczowo-czerwone owoce, odporny na parcha, jedna z najbardziej znanych odmian
  • 'Red Column' – bardzo dużo, intensywnie czerwonych owoców
  • 'Soleil d'Or' – jasno żółte owoce, bardzo ciemnozielone liście


Zdjęcie tytułowe: Marc Benedetti, _Alicja_, vulkahn-22/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Ognik szkarłatny 'Orange Star' PBR Pyracantha coccinea

Ognik szkarłatny 'Red Column' Pyracantha coccinea 'Red Column'

Ognik szkarłatny 'Orange Glow' Pyracantha coccinea 'Orange Glow'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści