Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Żywopłot z ognika: kiedy zakładać i przycinać?

Pytanie czytelnika: Widziałem w internecie zdjęcia żywopłotów założonych z pięknych krzewów o kolorowych owocach. To chyba były ogniki. Czy można z nich zakładać nieformowane żywopłoty? W jakich odstępach posadzić krzewy i kiedy je przycinać?

Spis treści
Czy ognik nadaje się na żywopłot?
Co ile sadzić ognik?
Kiedy przycina się ognik?

Ognik na żywopłot

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) to zimozielony krzew osiągający około dwóch metrów wysokości. Poza trzymającymi się na roślinie przez cały rok liśćmi, ognik ma też efektowne białe kwiaty, rozwijające się na przełomie maja i czerwca oraz bardzo dekoracyjne, kuliste owoce dojrzewające jesienią i długo utrzymujące się na pędach. Ze względu na te cechy to gatunek często wybierany do tworzenia żywopłotów.

Zakładanie

Ognik, ze względu na ostre sztywne ciernie, świetnie nadaje się na żywopłoty obronne. Wymaga jednak podpór w postaci ścian, murów lub ogrodzeń. Aby stworzyć gęsty żywopłot z ognika krzewy należy posadzić w odstępach, co 60-100 cm.

Przycinanie 

Krzewy można prowadzić jako nieformowane (naturalne) lub formowane żywopłoty. Ogniki dobrze znoszą przycinanie, co pozwala nadawać im różne kształty. Żywopłoty z ognika przycina się dwukrotnie w sezonie: w czerwcu – po kwitnieniu i w końcu sierpnia.

Ze względu na ostre ciernie znajdujące się na pędach ognika, roślinę najlepiej przycinać nożycami z długim trzonkiem i w trakcie pracy zabezpieczyć się stosując odzież ochronną (np. grube rękawice, fartuch ogrodowy).

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Szymańska
zdjęcia tytułowe: Marc Benedetti, Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Żywopłot z ognika: kiedy zakładać i przycinać?
Żywopłot z ognika: kiedy zakładać i przycinać?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz