Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
25
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa ognika szkarłatnego w ogrodzie

Ognik szkarłatny to bardzo dekoracyjny krzew ogrodowy o ozdobnych, kolorowych owocach. Jest łatwy w uprawie i nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom. Jest jednak wrażliwy na mróz i trzeba go zabezpieczać na zimę. Poznaj zasady jego pielęgnacji.

Uprawa ognika szkarłatnego (Pyracantha coccinea) nie jest ciężka ale, by roślina była jak najładniejsza i obficie kwitła oraz owocowała, musimy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji krzewu.

Najlepsze stanowisko dla ognika

Ognik szkarłatny nie jest wymagający co do gleby, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, zasobnych w próchnicę i z dużą zawartością wapnia. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru.

W cieniu będzie znacznie gorzej kwitł i zawiązywał mniej owoców. Najlepiej sadzić go przy południowej lub wschodniej ścianie budynku.

Gdzie posadzić ognik szkarłatny?

Starsze osobniki źle znoszą przesadzanie, dlatego też warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego miejsca. Dość dobrze czuje się w miastach i na skwerach osiedlowych. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się różnokolorowe odmiany ogników posadzone obok siebie.

Ognik stanowi bardzo dekoracyjne tło dla bylin posadzonych przed krzewami, a jesienią dzięki swoim owocom jest głównym punktem rabaty. Można posadzić przed nim rośliny cebulowe kwitnące wiosną lub rośliny zimozielone – np. barwinek pospolity (Vinca minor).

kwiaty ognika szkarłatnego fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Na przełomie kwietnia i maja pędy ognika oblepione są tysiącami malutkich białych kwiatków zebranych w baldachorona.

Podlewanie i nawożenie ogników

Ognik dobrze znosi suszę, jednak w czasie letnich upałów warto podlewać osobniki rosnące w pełnym słońcu (rośliny podlewamy wieczorem).

Należy pamiętać o mocnym podlaniu przed zimą, tak aby roślina zgromadziła zapas wody dla późno opadających liści.

Jeśli ogniki zostały posadzone na żyznej i próchnicznej ziemi rzadko kiedy będą wymagały nawożenia. Warto jednak czasem zastosować nawóz do róż lub podsypać powierzchnię pod rośliną ziemią kompostową.

Przycinanie ognika

Ogniki dobrze znoszą cięcie i są często wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Przycina się je dwukrotnie: w czerwcu – po kwitnieniu i w końcu sierpnia. Żywopłoty nieformowane przycina się raz w sezonie w marcu (usuwa się wtedy pędy core i martwe).

owoce ognika szkarłatnego w zimie fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Zimą czerwone lub pomarańczowe owoce ognika pięknie kontrastują z bielą śniegu. Są także pokarmem dla wielu ptaków

Ogniki i ich odporność na mróz

Ogniki są wrażliwe na mrozy i łatwo przemarzają i pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć.

Oprócz wybierania stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru, zimą powinniśmy osłonić krzewy, np. agrowłókniną.

Choroby ognika szkarłatnego

Ogniki są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie na parcha jabłoni oraz zarazę ogniową. W latach mokrych nie należy zapomnieć o profilaktycznym opryskiwaniu roślin grzybobójczymi środkami ochrony roślin.

Opracowanie: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Colour Your Life, zdjęcie tytułowe Hans Braxmeier/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Lilianna

15-10-2020 15:46

Od lat uważam, że to bardzo niedoceniane rośliny. Ostatnio kupiłam kolejną odmianę - Golden Charmer i jestem nią zachwycona! Owocki są wręcz złote! Już na dniach chyba zapadnie decyzja o żywopłocie z ognika ^^

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu