Logo
Logo

Uprawa ognika szkarłatnego w ogrodzie | Sadzenie i pielęgnacja

Ognik szkarłatny to bardzo dekoracyjny krzew ogrodowy o ozdobnych, kolorowych owocach. Jest łatwy w uprawie i nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom. Jest jednak wrażliwy na mróz i trzeba go zabezpieczać na zimę. Poznaj zasady jego pielęgnacji.

Spis treści
Co zrobić, by ognik miał pięknie wybarwione owoce? Gdzie posadzić ognik w ogrodzie? Jakich potrzebuje warunków świetlnych i glebowych? Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie ognika? Kiedy kwitną ogniki? Jak dbać o ognik szkarłatny? Jak często podlewać i nawozić? Jak i kiedy ciąć ognik szkarłatny? Kiedy owocują ogniki? Jak zabezpieczyć ognik na zimę? Jakie choroby mogą atakować ognik szkarłatny?

Co zrobić, by ognik miał pięknie wybarwione owoce?

Uprawa ognika szkarłatnego (Pyracantha coccinea) nie jest ciężka ale, by roślina była jak najładniejsza i obficie kwitła oraz owocowała, musimy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji krzewu.

infouprawa / YouTube


Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Najlepsze stanowisko dla ognika

Ognik szkarłatny nie jest wymagający co do gleby, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, zasobnych w próchnicę i z dużą zawartością wapnia. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru.

W cieniu będzie znacznie gorzej kwitł i zawiązywał mniej owoców. Najlepiej sadzić go przy południowej lub wschodniej ścianie budynku.

Gdzie posadzić ognik szkarłatny?

Starsze osobniki źle znoszą przesadzanie, dlatego też warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego miejsca. Dość dobrze czuje się w miastach i na skwerach osiedlowych. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się różnokolorowe odmiany ogników posadzone obok siebie.

Ognik stanowi bardzo dekoracyjne tło dla bylin posadzonych przed krzewami, a jesienią dzięki swoim owocom jest głównym punktem rabaty. Można posadzić przed nim rośliny cebulowe kwitnące wiosną lub rośliny zimozielone – np. barwinek pospolity (Vinca minor).

kwiaty ognika szkarłatnego fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Na przełomie kwietnia i maja pędy ognika oblepione są tysiącami malutkich białych kwiatków zebranych w baldachorona.

Podlewanie i nawożenie ogników

Ognik dobrze znosi suszę, jednak w czasie letnich upałów warto podlewać osobniki rosnące w pełnym słońcu (rośliny podlewamy wieczorem). Należy pamiętać o mocnym podlaniu przed zimą, tak aby roślina zgromadziła zapas wody dla późno opadających liści.

Jeśli ogniki zostały posadzone na żyznej i próchnicznej ziemi rzadko kiedy będą wymagały nawożenia. Warto jednak czasem zastosować nawóz do róż lub podsypać powierzchnię pod rośliną ziemią kompostową.

Przycinanie ognika

Ogniki dobrze znoszą cięcie i są często wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Przycina się je dwukrotnie: w czerwcu – po kwitnieniu i w końcu sierpnia. Żywopłoty nieformowane przycina się raz w sezonie w marcu (usuwa się wtedy pędy core i martwe).

owoce ognika szkarłatnego w zimie fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Zimą czerwone lub pomarańczowe owoce ognika pięknie kontrastują z bielą śniegu. Są także pokarmem dla wielu ptaków

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

Ogniki i ich odporność na mróz

Ogniki są wrażliwe na mrozy i łatwo przemarzają i pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć. Oprócz wybierania stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru, zimą powinniśmy osłonić krzewy, np. agrowłókniną.

Choroby ognika szkarłatnego

Ogniki są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie na parcha jabłoni oraz zarazę ogniową. W latach mokrych nie należy zapomnieć o profilaktycznym opryskiwaniu roślin grzybobójczymi środkami ochrony roślin.


Opracowanie: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Colour Your Life, zdjęcie tytułowe Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Uprawa ognika szkarłatnego w ogrodzie | Sadzenie i pielęgnacja
Uprawa ognika szkarłatnego w ogrodzie | Sadzenie i pielęgnacja
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny