Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
26
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa ognika szkarłatnego w ogrodzie

Ognik szkarłatny to bardzo dekoracyjny krzew ogrodowy o ozdobnych, kolorowych owocach. Jest łatwy w uprawie i nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom. Jest jednak wrażliwy na mróz i trzeba go zabezpieczać na zimę. Poznaj zasady jego pielęgnacji.

 

Uprawa ognika szkarłatnego (Pyracantha coccinea) nie jest ciężka ale, by roślina była jak najładniejsza i obficie kwitła oraz owocowała, musimy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji krzewu.

Najlepsze stanowisko dla ognika

Ognik szkarłatny nie jest wymagający co do gleby, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, zasobnych w próchnicę i z dużą zawartością wapnia. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru.

W cieniu będzie znacznie gorzej kwitł i zawiązywał mniej owoców. Najlepiej sadzić go przy południowej lub wschodniej ścianie budynku.

Gdzie posadzić ognik szkarłatny?

Starsze osobniki źle znoszą przesadzanie, dlatego też warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego miejsca. Dość dobrze czuje się w miastach i na skwerach osiedlowych. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się różnokolorowe odmiany ogników posadzone obok siebie.

Ognik stanowi bardzo dekoracyjne tło dla bylin posadzonych przed krzewami, a jesienią dzięki swoim owocom jest głównym punktem rabaty. Można posadzić przed nim rośliny cebulowe kwitnące wiosną lub rośliny zimozielone – np. barwinek pospolity (Vinca minor).

kwiaty ognika szkarłatnego fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Na przełomie kwietnia i maja pędy ognika oblepione są tysiącami malutkich białych kwiatków zebranych w baldachorona.

Podlewanie i nawożenie ogników

Ognik dobrze znosi suszę, jednak w czasie letnich upałów warto podlewać osobniki rosnące w pełnym słońcu (rośliny podlewamy wieczorem).

Należy pamiętać o mocnym podlaniu przed zimą, tak aby roślina zgromadziła zapas wody dla późno opadających liści.

Jeśli ogniki zostały posadzone na żyznej i próchnicznej ziemi rzadko kiedy będą wymagały nawożenia. Warto jednak czasem zastosować nawóz do róż lub podsypać powierzchnię pod rośliną ziemią kompostową.

Przycinanie ognika

Ogniki dobrze znoszą cięcie i są często wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Przycina się je dwukrotnie: w czerwcu – po kwitnieniu i w końcu sierpnia. Żywopłoty nieformowane przycina się raz w sezonie w marcu (usuwa się wtedy pędy core i martwe).

owoce ognika szkarłatnego w zimie fot. Martyn E. Jones SXC
Fot. Martyn E. Jones/SXC

Zimą czerwone lub pomarańczowe owoce ognika pięknie kontrastują z bielą śniegu. Są także pokarmem dla wielu ptaków

Ogniki i ich odporność na mróz

Ogniki są wrażliwe na mrozy i łatwo przemarzają i pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć.

Oprócz wybierania stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru, zimą powinniśmy osłonić krzewy, np. agrowłókniną.

Choroby ognika szkarłatnego

Ogniki są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie na parcha jabłoni oraz zarazę ogniową. W latach mokrych nie należy zapomnieć o profilaktycznym opryskiwaniu roślin grzybobójczymi środkami ochrony roślin.

Opracowanie: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Colour Your Life, zdjęcie tytułowe Hans Braxmeier/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Ann

22-04-2021 22:22

Zdecydujcie się: "zimą czerwone lub pomarańczowe owoce ognika pięknie kontrastują z bielą śniegu" czy "zimą powinniśmy osłonić krzewy, np. agrowłókniną".????

Gość Lilianna

15-10-2020 15:46

Od lat uważam, że to bardzo niedoceniane rośliny. Ostatnio kupiłam kolejną odmianę - Golden Charmer i jestem nią zachwycona! Owocki są wręcz złote! Już na dniach chyba zapadnie decyzja o żywopłocie z ognika ^^

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT