Barwinek pospolity (Vinca minor) często nazywany barwinkiem mniejszym, to krzewinka występująca naturalnie w Europie i Azji Zachodniej, w lasach liściastych oraz zaroślach.

Roślina ceniona jest za błyszczące, skórzaste, eliptyczne liście i niebieskie, pięciopłatkowe kwiatki, które kwitną na wzniesionych pędach. Kwiaty pojawiają się nieprzerwanie od kwietnia do sierpnia.

Dzięki długim, pokładającym się pędom ta roślina okrywowa tworzy zimozielone kobierce. Łatwo się zakorzenia szybko porastając duże powierzchnie.

Wymagania i uprawa

Wymagania byliny są niewielkie. Barwinek najlepiej czuje się w półcieniu i cieniu. Nie ma dużych zapotrzebowań glebowych ale najbardziej lubi ziemie żyzne i  próchnicze.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach, parkach i na cmentarzach. 

W medycynie ludowej wykorzystywany był także jako lek na zaburzenia nerwowe. Obecnie młode części rośliny również używane są jako surowiec leczniczy. Zbiera się je w okresie kwitnienia, a następnie suszy. Stosowane są w leczeniu nadciśnienia, migren i choroby wieńcowej.

Barwinek nazywano niegdyś fiołkiem czarownika, gdyż stosowano go jako składnik miłosnych napojów i używano do wypędzania złych duchów.

Polecane odmiany

Barwinek pospolity występuje w wielu odmianach, z których każda charakteryzuję się niezwykłą barwą liści i kwiatów. I tak na przykład 'Variegatę' rozpoznać można po pstrym ulistnieniu, a polską odmianę 'Sebastian' po liściach jaśniejszych, z żółtą plamą po środku blaszki. 'La Grave' ma kwiaty lawendowe, zaś 'Bowles White' białe.

Zdjęcia: Anna Pismenskova, inkflo/Pixabay, Katarzyna Jeziorska