Barwinek pospolity (Vinca minor) często nazywany barwinkiem mniejszym, to krzewinka należąca do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje naturalnie w Europie i Azji Zachodniej, w lasach liściastych oraz zaroślach.
Jak wygląda i czym się charakteryzuje barwinek mniejszy?
Barwinek mniejszy osiąga ok 10-15 cm wzrostu. Należy do cennych, zimozielonych, roślin okrywowych. Jest ceniona za małe, błyszczące, skórzaste, owalne liście. Barwinek pospolity kwitnie nieprzerwanie od kwietnia do sierpnia.
Kwiaty barwinka są niebieskie lub fioletowe i pięciopłatkowe. Pojawiają się na wzniesionych pędach zwykle po 1-3 sztuk.
Wytwarza mocne, szybko rosnące rozłogi, a jego pędy bardzo łatwo się ukorzeniają.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa barwinka mniejszego
Wymagania byliny są niewielkie. Barwinek najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym. Nie ma dużych zapotrzebowań glebowych ale najbardziej lubi podłoże żyzne i próchnicze. W trakcie przedłużających się susz powinno się go podlewać. Barwinek pospolity dobrze reaguje na nawożenie uniwersalnymi nawozami do ogrodu.
Roślinę rozmnaża się przez podział. W dobrych warunkach szybko się rozrasta za pomocą rozłogów oraz łatwo ukorzeniających się, płożących pędów.
Zastosowanie barwinka w ogrodzie i nie tylko
Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Jest jedną z najczęściej sadzonych roślin pod drzewami i krzewami. Często stanowi też najniższe piętro rabat w cieniu.
W medycynie ludowej wykorzystywany był także jako lek na zaburzenia nerwowe. Obecnie młode części rośliny również używane są jako surowiec leczniczy. Zbiera się je w okresie kwitnienia, a następnie suszy. Stosowane są w leczeniu nadciśnienia, migren i choroby wieńcowej.
Wybrane odmiany barwinka mniejszego
- 'La Grave' – (zdj. 2) kwiaty lawendowe
- 'Variegata' – (zdj. 5) pstre ulistnienie
- 'Sebastian' – odmiana polska, jasno zielone liście z żółtą plamą po środku blaszki
- 'Bowles White' – kwiaty białe
Ciekawostki o barwinku
Barwinek nazywano niegdyś fiołkiem czarownika, gdyż stosowano go jako składnik miłosnych napojów i używano do wypędzania złych duchów.
Zdjęcia: Anna / AdobeStock, Anna Pismenskova, inkflo/Pixabay, Katarzyna Jeziorska