Barwinek pospolity (Vinca minor) często nazywany barwinkiem mniejszym, to krzewinka należąca do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje naturalnie w Europie i Azji Zachodniej, w lasach liściastych oraz zaroślach.

Roślina osiąga ok 10-15 cm wzrostu. W dobrych warunkach szybko się rozrasta za pomocą rozłogów oraz łatwo ukorzeniających się, płożących pędów. Należy do cennych, zimozielonych, roślin okrywowych. Jest ceniona za błyszczące, skórzaste, eliptyczne liście.

Kwiaty barwinka są niebieskie lub fioletowe i pięciopłatkowe. Pojawiają się na wzniesionych pędach zwykle po 1-3 sztuk. Barwinek pospolity kwitnie nieprzerwanie od kwietnia do sierpnia.

Wymagania i uprawa

Wymagania byliny są niewielkie. Barwinek najlepiej czuje się w półcieniu i cieniu. Nie ma dużych zapotrzebowań glebowych ale najbardziej lubi podłoże żyzne i próchnicze. W trakcie przedłużających się susz powinno się go podlewać.

Barwinek pospolity dobrze reaguje na dokarmianie uniwersalnymi nawozami do ogrodu.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Jest jedną z najczęściej sadzonych roślin pod drzewami i krzewami. Często stanowi też najniższe piętro rabat w cieniu.

W medycynie ludowej wykorzystywany był także jako lek na zaburzenia nerwowe. Obecnie młode części rośliny również używane są jako surowiec leczniczy. Zbiera się je w okresie kwitnienia, a następnie suszy. Stosowane są w leczeniu nadciśnienia, migren i choroby wieńcowej.

Barwinek nazywano niegdyś fiołkiem czarownika, gdyż stosowano go jako składnik miłosnych napojów i używano do wypędzania złych duchów.

Polecane odmiany

  • 'Variegatę' – pstre ulistenienie
  • 'Sebastian' – odmiana polska, jasno zielone liście z żółtą plamą po środku blaszki
  • 'La Grave' – kwiaty lawendowe
  • 'Bowles White' – kwiaty białe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Anna Pismenskova, inkflo/Pixabay, Katarzyna Jeziorska