Zalety roślin okrywowych
Pozostawienie na rabatach niczym nieobsadzonej ziemi sprawi, że jako pierwsze pojawią się na niej chwasty. Jak tego uniknąć? Wystarczy posadzić gatunki okrywowe. Są to szybko rozrastające się rośliny, które w krótkim czasie tworzą zielony dywan. Przez taką warstwę chwasty się nie przebiją, gdyż nie mają dostępu do światła słonecznego i brakuje im miejsca do rozwoju.
Ogród pełny zimozielonych roślin okrywowych nie tylko pięknie wygląda, ale jest też funkcjonalny. W ogrodzie, który nie jest wyłożony kamieniem deszczówka szybciej spływa i wsiąka w glebę. W rezultacie rośliny okrywowe sprawiają, że po obfitych opadach tworzy się mniej kałuż. Rośliny te przyczyniają się ponadto do oczyszczania powietrza, a latem schładzają ogród.
|
Rośliny okrywowe do cienia i półcienia
- Do tworzenia zielonych kobierców w cieniu i półcieniu najczęściej wykorzystuje się szybko rosnący barwinek pospolity (Vinca minor) i mniej znany barwinek większy (V.major). Barwinki, poza zimozielonymi, błyszczącymi liśćmi mają również piękne, niebieskie kwiaty rozwijające się od kwietnia.
- Ciekawą rośliną jest też pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata). To gatunek o małych wymaganiach w stosunku do podłoża. Liście pragni składają się z trzech listków. Jasnożółte kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu są wyraźnie widoczne na tle ciemnej zieleni liści.
- Bodziszki (Geranium) to bardzo lubiane, kolorowe i łatwe w uprawie rośliny. Zakwitają wytwarzając dość wysokie, kwiatostany delikatnych, małych kwiatków. Są bardzo polecane do półcienia w każdym ogrodzie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
- W dużych ogrodach pod rozłożystymi drzewami liściastymi i krzewami iglastymi jako roślinę okrywową można wykorzystywać bluszcz pospolity (Hedera helix). To mało wymagające pnącze, którego pędy osiągają nawet 25 długości. Trzeba jednak pamiętać, że bluszcz będzie okrywać nie tylko podłoże, ale także wspinać się na pnie innych roślin.
- W czasie łagodnej zimy liście zachowuje mało znana roślina okrywowa – epimedium (Epimedium). Wyróżnia się sercowatymi liśćmi i bardzo oryginalnymi kwiatami przypominającymi orliki. Epimedium wymaga wilgotnego, próchnicznego podłoża.
Barwinek pospolity (Vinca minor)
|
Rośliny okrywowe na miejsca słoneczne
- Na zimozielone okrywy w nasłonecznionych miejscach ogrodu nadają się niektóre trawy ozdobne. Pochodząca z Japonii hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) to roślina o szerokich, przewisających źdźbłach. Tworzy kępy, które posadzone w masie wyglądają niezwykle efektownie.
- Turzyce (Carex) np. turzyca Morrowa (C. morrowii) i turzyca oszimska (C. oshimensis) 'Evergold' również tworzą kępy. Trawy mają niewielkie wymagania w stosunku do podłoża. Uroczo wyglądają, gdy posadzone w większych grupach bujają się poruszone wiatrem.
Rośliny okrywowe w kompozycjach z bylinami
Świetnym urozmaiceniem zielonych kobierców z gatunków zimozielonych są kwitnące byliny, które wabią do ogrodu pożyteczne owady zapylające. Tam, gdzie rośnie bluszcz i barwinek można kępkami dosadzać cebule gatunków kwitnących wczesną wiosną (np. przebiśniegów, narcyzów, kosaćców żyłkowanych).
Obok traw ozdobnych dobrze wyglądać będą kępy niebieskiej kocimiętki (Nepeta), fioletowej szałwii (Salvia), różowych bodziszków (Geranium) i żółtego żeleźniaka Russela (Phlomis russeliana).
FILM: Dlaczego warto sadzić rośliny okrywowe?
Źródło: iVerde, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages