Logo
Logo

Zimozielone rośliny okrywowe: najlepsze gatunki do ogrodu

Zimozielone rośliny okrywowe sprawiają, że ogród będzie zielony i przytulny przez cały rok. Gdy już się rozrosną i stworzą gęsty kobierzec, chwasty nie mają z nimi żadnych szans. A im mniej chwastów, tym więcej czasu na odpoczynek!

Spis treści
Jakie są zalety roślin okrywowych? Czy warto je sadzić? Jak sadzić gatunki okrywowe? Jak je uprawiać? Które rośliny okrywowe posadzić w cieniu i półcieniu? Gatunki zadarniające na słoneczne stanowisko? Jest spory wybór! Gdzie sadzić rośliny okrywowe? Kompozycje z bylinami FILM: Dlaczego warto sadzić rośliny okrywowe?

Zalety roślin okrywowych

Pozostawienie na rabatach niczym nieobsadzonej ziemi sprawi, że jako pierwsze pojawią się na niej chwasty. Jak tego uniknąć? Wystarczy posadzić gatunki okrywowe. Są to szybko rozrastające się rośliny, które w krótkim czasie tworzą zielony dywan. Przez taką warstwę chwasty się nie przebiją, gdyż nie mają dostępu do światła słonecznego i brakuje im miejsca do rozwoju.

Dzięki zimozielonym roślinom okrywowym ogród wygląda efektownie przez cały rok.

Ogród pełny zimozielonych roślin okrywowych nie tylko pięknie wygląda, ale jest też funkcjonalny. W ogrodzie, który nie jest wyłożony kamieniem deszczówka szybciej spływa i wsiąka w glebę. W rezultacie rośliny okrywowe sprawiają, że po obfitych opadach tworzy się mniej kałuż. Rośliny te przyczyniają się ponadto do oczyszczania powietrza, a latem schładzają ogród.


Sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych

 • Miejsce
  Przed posadzeniem roślin trzeba odchwaścić podłoże (dokładnie skopać ziemię i usunąć części nadziemne i podziemne chwastów).

 • Gleba
  Pomimo, że większość roślin okrywowych ma niewielkie wymagania, podłoże dobrze jest wzbogacić kompostem.

 • Podlewanie
  Młode rośliny zaraz po posadzeniu i w okresach suszy trzeba regularnie podlewać.

 • Zwalczanie chwastów
  Zanim powstanie gęsty kobierzec należy rośliny regularnie odchwaszczać. Później już nie będzie to konieczne.

 • Cięcie
  Zbyt mocno rozrośnięte okazy można przycinać (np. bluszcz) lub przesadzać w inne miejsce (np. barwinek).

Rośliny okrywowe do cienia i półcienia

 • Do tworzenia zielonych kobierców w cieniu i półcieniu najczęściej wykorzystuje się szybko rosnący barwinek pospolity (Vinca minor) i mniej znany barwinek większy (V.major). Barwinki, poza zimozielonymi, błyszczącymi liśćmi mają również piękne, niebieskie kwiaty rozwijające się od kwietnia.

 • Ciekawą rośliną jest też pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata). To gatunek o małych wymaganiach w stosunku do podłoża. Liście pragni składają się z trzech listków. Jasnożółte kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu są wyraźnie widoczne na tle ciemnej zieleni liści.

 • Bodziszki (Geranium) to bardzo lubiane, kolorowe i łatwe w uprawie rośliny. Zakwitają wytwarzając dość wysokie, kwiatostany delikatnych, małych kwiatków. Są bardzo polecane do półcienia w każdym ogrodzie.

 • W dużych ogrodach pod rozłożystymi drzewami liściastymi i krzewami iglastymi jako roślinę okrywową można wykorzystywać bluszcz pospolity (Hedera helix). To mało wymagające pnącze, którego pędy osiągają nawet 25 długości. Trzeba jednak pamiętać, że bluszcz będzie okrywać nie tylko podłoże, ale także wspinać się na pnie innych roślin.

 • W czasie łagodnej zimy liście zachowuje mało znana roślina okrywowa – epimedium (Epimedium). Wyróżnia się sercowatymi liśćmi i bardzo oryginalnymi kwiatami przypominającymi orliki. Epimedium wymaga wilgotnego, próchnicznego podłoża.

Barwinek - roślina okrywowa fot. iVerde
Barwinek pospolity (Vinca minor)

Pragnia - roślina okrywowa fot. iVerde
Epimedium (Epimedium)

Rośliny okrywowe na miejsca słoneczne

 • Na zimozielone okrywy w nasłonecznionych miejscach ogrodu nadają się niektóre trawy ozdobne. Pochodząca z Japonii hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) to roślina o szerokich, przewisających źdźbłach. Tworzy kępy, które posadzone w masie wyglądają niezwykle efektownie.

 • Turzyce (Carex) np. turzyca Morrowa (C. morrowii) i turzyca oszimska (C. oshimensis) 'Evergold' również tworzą kępy. Trawy mają niewielkie wymagania w stosunku do podłoża. Uroczo wyglądają, gdy posadzone w większych grupach bujają się poruszone wiatrem.

Turzyca - roślina okrywowa fot. iVerde
Turzyce (Carex)

Bodziszek - roślina okrywowa fot. iVerde Bodziszek (Geranium)

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Rośliny okrywowe w kompozycjach z bylinami

Świetnym urozmaiceniem zielonych kobierców z gatunków zimozielonych są kwitnące byliny, które wabią do ogrodu pożyteczne owady zapylające. Tam, gdzie rośnie bluszcz i barwinek można kępkami dosadzać cebule gatunków kwitnących wczesną wiosną (np. przebiśniegów, narcyzów, kosaćców żyłkowanych).

Obok traw ozdobnych dobrze wyglądać będą kępy niebieskiej kocimiętki (Nepeta), fioletowej szałwii (Salvia), różowych bodziszków (Geranium) i żółtego żeleźniaka Russela (Phlomis russeliana).

FILM: Dlaczego warto sadzić rośliny okrywowe?

Perennial Power / Youtube

Źródło: iVerde, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages

Autor
Zimozielone rośliny okrywowe: najlepsze gatunki do ogrodu
Zimozielone rośliny okrywowe: najlepsze gatunki do ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl