Pragnia syberyjska Waldsteinia ternata

Pragnia syberyjska, fot. Wouter Hagens - Wikimedia Commons
Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
24
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: kuliste
Pokrój: kępy, kobierce
Wysokość: 20 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Kolor owoców: czerwone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, skarpy, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) to niewielka bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Czasem można ją spotkać pod nazwą złota truskawka. Roślina zasiedla wilgotne lasy Europy Wschodniej i Środkowej oraz wschodniej Azji, ale często bywa też uprawiana w ogrodach.

Pragnia osiąga ok. 20 cm. wys., ale za pomocą podziemnych klaczy i naziemnych rozłogów mocno się rozrasta, przybierając płożący, dywanowy pokrój. Jej duże, wyrastające w rozetach liście, złożone są z trzech romboidalnych, powcinanych, zielonych listków z ząbkowanymi brzegami – przypominają liście poziomki.

Roślina kwitnie wiosną od kwietnia do czerwca, wydając mnóstwo pojedynczych kwiatów. Są one pięciopłatkowe, jaskrawożółte, osadzone na cienkich, dość długich łodyżkach. Tworzą luźne, wierzchotkowe kwiatostany złożone z kliku sztuk. Każdy kwiat posiada talerzowato rozłożone płatki i wypukły środek, wypełniony licznymi pręcikami. Jeśli kwiaty zostaną zapylone, rozwiną się z nich mięsiste, okrągłe, podobne do poziomek, ale niejadalne owoce.

Wymagania i uprawa

Pragnia syberyjska to wyjątkowo tolerancyjna i mało wymagająca roślina. Najlepiej czuje się na półcienistych lub cienistych stanowiskach i przepuszczalnych, próchniczych, lekko wilgotnych glebach, ale poradzi sobie też w mniej sprzyjających warunkach – zniesie przejściową suszę i słabe podłoże. Preferuje jasny półcień (wtedy najobficiej kwitnie), ale da sobie radę też w słońcu.

Jest wybitnie mrozoodporna, gdyż potrafi przetrwać "syberyjskie" mrozy nawet do -40°C. Nie jest też podatna na ataki chorób i szkodników.

Roślina mocno się rozrasta, dlatego najłatwiej rozmnożyć ją przez podział lub sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Pragnia w ogrodzie doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, także na trudnym terenie. Pięknie wygląda posadzona na skarpie przy schodach, na murkach lub na skalniakach. Może też zastąpić trawnik w jasnym cieniu pod drzewami, tworząc z czasem gęsty, zielony dywan. Ładnie prezentuje się również w pobliżu oczka wodnego.

Może być zestawiana z kwitnącymi o tej samej porze roku tulipanami, narcyzami, niezapominajkami, skalnicą Arendsa czy żagwinem. Doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Pozostawiona bez kontroli na małych powierzchniach, może stać się inwazyjna.

Wybrane odmiany

  • 'Variegata' – odmiana o pstrych liściach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Wouter Hagens/Wikimedia Commons, vblinov/Depositphotos, KRiemer, Hans Braxmeier/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści