Pragnia syberyjska Waldsteinia ternata

Pragnia syberyjska, fot. Wouter Hagens - Wikimedia Commons
Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
24
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: kuliste
Pokrój: kępy, kobierce
Wysokość: 20 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Kolor owoców: czerwone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, skarpy, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) to niewielka bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Czasem można ją spotkać pod nazwą złota truskawka. Roślina zasiedla wilgotne lasy Europy Wschodniej i Środkowej oraz wschodniej Azji, ale często bywa też uprawiana w ogrodach.

Pragnia osiąga ok. 20 cm. wys., ale za pomocą podziemnych klaczy i naziemnych rozłogów mocno się rozrasta, przybierając płożący, dywanowy pokrój. Jej duże, wyrastające w rozetach liście, złożone są z trzech romboidalnych, powcinanych, zielonych listków z ząbkowanymi brzegami – przypominają liście poziomki.

Roślina kwitnie wiosną od kwietnia do czerwca, wydając mnóstwo pojedynczych kwiatów. Są one pięciopłatkowe, jaskrawożółte, osadzone na cienkich, dość długich łodyżkach. Tworzą luźne, wierzchotkowe kwiatostany złożone z kliku sztuk. Każdy kwiat posiada talerzowato rozłożone płatki i wypukły środek, wypełniony licznymi pręcikami. Jeśli kwiaty zostaną zapylone, rozwiną się z nich mięsiste, okrągłe, podobne do poziomek, ale niejadalne owoce.

Wymagania i uprawa

Pragnia syberyjska to wyjątkowo tolerancyjna i mało wymagająca roślina. Najlepiej czuje się na półcienistych lub cienistych stanowiskach i przepuszczalnych, próchniczych, lekko wilgotnych glebach, ale poradzi sobie też w mniej sprzyjających warunkach – zniesie przejściową suszę i słabe podłoże. Preferuje jasny półcień (wtedy najobficiej kwitnie), ale da sobie radę też w słońcu.

Jest wybitnie mrozoodporna, gdyż potrafi przetrwać "syberyjskie" mrozy nawet do -40°C. Nie jest też podatna na ataki chorób i szkodników.

Roślina mocno się rozrasta, dlatego najłatwiej rozmnożyć ją przez podział lub sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Pragnia w ogrodzie doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, także na trudnym terenie. Pięknie wygląda posadzona na skarpie przy schodach, na murkach lub na skalniakach. Może też zastąpić trawnik w jasnym cieniu pod drzewami, tworząc z czasem gęsty, zielony dywan. Ładnie prezentuje się również w pobliżu oczka wodnego.

Może być zestawiana z kwitnącymi o tej samej porze roku tulipanami, narcyzami, niezapominajkami, skalnicą Arendsa czy żagwinem. Doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Pozostawiona bez kontroli na małych powierzchniach, może stać się inwazyjna.

Wybrane odmiany

  • 'Variegata' – odmiana o pstrych liściach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Wouter Hagens/Wikimedia Commons, vblinov/Depositphotos, KRiemer, Hans Braxmeier/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści