Poziomka pospolita (Fragaria vesca) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje naturalnie w wielu rejonach - w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

W wielu krajach (w tym w Polsce) jest również uprawiana.

Poziomka osiąga wysokość do 20 cm, tworzy liczne, cienkie rozłogi i odziomkowe liście. Drobne, biało-żółte kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Owocowanie przypada na początek i połowę lata.

Uprawa poziomki pospolitej

Uprawa poziomki najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych - wtedy owoce mają słodki smak i są dobrze wybarwione. Poziomka pospolita może rosnąć również w półcieniu - takie warunki zwykle ma bowiem w środowisku naturalnym. Optymalne są lekkie, przewiewne gleby o kwaśnym odczynie.

Przed założeniem uprawy glebę warto zasilić kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Po posadzeniu poziomki dobrze reagują na ściółkowanie. W początkowych latach jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest odchwaszczenie.

Wartość odżywcza owoców poziomki

Owoce poziomki są spożywane na surowo i służą do produkcji przetworów. Są bogatym źródłem witamin (C, B1, B2, B6, E, PP, H), soli mineralnych (Ca, P, Fe, Co), kwasów organicznych i węglowodanów. W medycynie naturalnej wykorzystuje się owoce poziomki pospolitej rosnącej w warunkach naturalnych - dobrze wpływają na wzmocnienie organizmu.

fot. Curtis Clark, Llez