Poziomka pospolita (Fragaria vesca) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje naturalnie w wielu rejonach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W wielu krajach (w tym w Polsce) jest również uprawiana.
Poziomka osiąga wysokość do 20 cm, tworzy liczne, cienkie rozłogi i odziomkowe liście. Liście rośliny są złożone, trójdzielne i grubo piłkowane. Mają bardzo wyraźne unerwienie. Posiadają też delikatne włoski.
Poziomka kwitnie w maju i czerwcu. Wytwarza drobne, biało-żółte, promieniste kwiaty o pięciu płatkach. Na jednej łodydze może ich być od 2 do 10.
Owocowanie przypada na początek i połowę lata. Jadalne, czerwone owoce pozorne, są bardzo podobne do truskawek ale mają znacznie mniejsze rozmiary (ok. 6 mm średnicy, choć bywają też większe).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Uprawa poziomki najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych – wtedy owoce mają słodki smak i są dobrze wybarwione. Poziomka pospolita może rosnąć również w półcieniu – takie warunki zwykle ma bowiem w środowisku naturalnym. Optymalne są lekkie, przewiewne gleby o kwaśnym odczynie.
Roślina bardzo lubi nawożenie naturalne, dlatego glebę warto zasilić kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Po posadzeniu poziomki dobrze reagują na ściółkowanie.
W początkowych latach jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest odchwaszczenie.
Poziomka pospolita w dobrych warunkach potrafi być inwazyjna i w większych ogrodach może byćo
Zastosowanie
Owoce poziomki są spożywane na surowo i służą do produkcji przetworów. Są bogatym źródłem witamin (C, B1, B2, B6, E, PP, H), soli mineralnych (Ca, P, Fe, Co), kwasów organicznych i węglowodanów. W medycynie naturalnej wykorzystuje się owoce poziomki pospolitej rosnącej w warunkach naturalnych – dobrze wpływają na wzmocnienie organizmu.
Zdjęcia: ir1000, Eveline de Bruin, humlan/Pixabay