Logo
Logo

Nawożenie kompostem | Najlepszy naturalny nawóz i polepszacz glebowy za darmo!

Pytanie czytelnika: Czy można nawieźć kompostem cały ogródek warzywny i ziołowy, czy tylko konkretne rośliny? Czy mogę to zrobić pomimo, że zastosowałam jesienią obornik? Obawiam się, że mogę przesadzić i na przykład przedawkować nawozy.

Spis treści
Dlaczego kompost jest idealny do nawożenia? Jaki kompost będzie najlepszy do nawożenia? Jak i kiedy stosować kompost jako nawóz?

Dlaczego kompost jest idealny do nawożenia?

  • Kompost to najlepszy naturalny nawóz, doskonały do stosowania pod wszystkie rośliny ogrodowe: jednoroczne i byliny, trawy ozdobne i trawnik, warzywa i rośliny owocowe.
  • Kompostu nie da się przedawkować, a dojrzały, dobrze zbilansowany i rozłożony jest w pełni bezpieczny.
  • Nie zaszkodzi, gdy zastosujemy go oprócz obornika oraz dodatkowo do innych nawozów.
  • Można nim bez obaw zasilać wszystkie rośliny kwiatowe, warzywa, drzewa i krzewy owocowe.

Kompost to doskonały nawóz, podłoże i polepszacz glebowy w jednym.

Jaki kompost będzie najlepszy do nawożenia?

Jednak kompost, kompostowi nierówny! Wartościowym nawozem jest jedynie produkt otrzymany w wyniku tlenowego rozkładu materii organicznej przy udziale mikroorganizmów glebowych. Pryzmę kompostową trzeba raz na jakiś czas przerzucać, aby dostarczyć tlenu!

Ważne jest także, aby do kompostownika nie trafiły: chwasty z nasionami; rośliny porażone przez choroby i szkodniki; jakiekolwiek odpady nieorganiczne.

Gotowy kompost w worku
Florovit pro natura kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb. Florovit pro natura kompost granulowany jest w 100% naturalny, zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
Kup w sklepie online

Jak i kiedy stosować kompost jako nawóz?

Kompost to doskonałe źródło cennej materii organicznej i pożytecznych mikroorganizmów. Można go stosować przez cały sezon, jednak najlepiej go stosować jesienią lub wczesną wiosną.

Wystarczy rozsypać cienką warstwę pomiędzy grządkami lub pod roślinami, lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i podlać, a resztę zostawić dżdżownicom, które zachęcone nowym źródłem pokarmu szybko przetransportują materię organiczną głębiej, użyźniając przy tym naszą glebę.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: andreaobzerova / AdobeStock

 

Autor
Nawożenie kompostem | Najlepszy naturalny nawóz i polepszacz glebowy za darmo!
Nawożenie kompostem | Najlepszy naturalny nawóz i polepszacz glebowy za darmo!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl