Logo
Logo
68
Okazje

Nawożenie kompostem | Najlepszy naturalny nawóz i polepszacz glebowy za darmo!

Pytanie czytelnika: Czy można nawieźć kompostem cały ogródek warzywny i ziołowy, czy tylko konkretne rośliny? Czy mogę to zrobić pomimo, że zastosowałam jesienią obornik? Obawiam się, że mogę przesadzić i na przykład przedawkować nawozy.

 

Kompost to najlepszy naturalny nawóz, doskonały do stosowania pod wszystkie rośliny ogrodowe: jednoroczne i byliny, trawy ozdobne i trawnik, warzywa i rośliny owocowe.

Kompostu nie da się przedawkować, a dojrzały, dobrze zbilansowany i rozłożony jest w pełni bezpieczny. Nie zaszkodzi, gdy zastosujemy go oprócz obornika oraz dodatkowo do innych nawozów. Można nim bez obaw zasilać wszystkie rośliny kwiatowe, warzywa, drzewa i krzewy owocowe.

Kompost to doskonały nawóz, podłoże i polepszacz glebowy w jednym.

 

Jaki kompost jest najlepszy na nawóz?

Jednak kompost, kompostowi nierówny! Wartościowym nawozem jest jedynie produkt otrzymany w wyniku tlenowego rozkładu materii organicznej przy udziale mikroorganizmów glebowych. Pryzmę kompostową trzeba raz na jakiś czas przerzucać, aby dostarczyć tlenu!

Ważne jest także, aby do kompostownika nie trafiły: chwasty z nasionami; rośliny porażone przez choroby i szkodniki; jakiekolwiek odpady nieorganiczne.

Gotowy kompost w worku
Gotowy kompost w worku
Florovit pro natura kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb. Florovit pro natura kompost granulowany jest w 100% naturalny, zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Jak i kiedy stosować kompost jako nawóz?

Kompost to doskonałe źródło cennej materii organicznej i pożytecznych mikroorganizmów. Można go stosować przez cały sezon, jednak najlepiej go stosować jesienią lub wczesną wiosną.

Wystarczy rozsypać cienką warstwę pomiędzy grządkami lub pod roślinami, lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i podlać, a resztę zostawić dżdżownicom, które zachęcone nowym źródłem pokarmu szybko przetransportują materię organiczną głębiej, użyźniając przy tym naszą glebę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Denis MOREAU Pixabay/Pixabay

 

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu