Jak długo trwa "produkcja" kompostu?
Kompost można stosować do wszelkiego rodzaju upraw: od warzywniaka po rabaty kwiatowe. Można go stosować przez cały sezon, gdyż należy do grupy nawozów wolnodziałających.
- Dostarcza roślinom składników pokarmowych.
- Przyśpiesza tworzenie próchnicy.
- Polepsza właściwości wodno-powietrzne gleby.
Tworzenie dobrze rozłożonego kompostu trwa zazwyczaj 6-12 miesięcy. Dopiero po tym czasie można uzyskać dojrzały kompost o ciemnym zabarwieniu i gruzełkowatej strukturze. Kompost uzyskiwany w szybkim czasie (3-4 miesiące) jest świeży i z reguły wykorzystuje się go jako wartościową ściółkę. Pewnymi zabiegami i preparatami można jednak znacznie przyśpieszyć jego produkcję.
Co dodać do pryzmy, aby przyspieszyć kompostowanie?
- Mieszanie kompostu – pryzmy w kompostowniku warto przerzucać co 2-3 tygodnie. Mieszanie przyśpieszy rozkład o kilka do kilkunastu tygodni.
- Czarna folia – wyłożenie skrzyni kompostowej folią ogrodniczą zwiększa temperaturę kompostu. Co się z tym wiąże – rozkład masy organicznej przebiega szybciej.
- Kompostartery – to stymulatory kompostowania skracające proces rozkładu nawet o kilka miesięcy. Dzięki stosowaniu tych "przyśpieszaczy" tworzenie dojrzałego kompostu potrwać 4-6 miesięcy. Kompostartery można kupić w sklepach ogrodniczych lub w internecie. Zwykle są to preparaty w formie stałej lub cieczy, zawierające mikroorganizmy lub enzymy. Przykłady: Aktywator kompostu Florovit pro, Aktywator kompostu EKOBAT, Bio-kompost, Radivit – komposter.
- Wapno – w pewnym stopniu przyśpiesza powstawanie kompostu i jednocześnie zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych. Zaleca się go stosować w szczególności, gdy kompost składa się z dużej ilości trawy. Przykładowe dawki: 1-2 kg/m³ wapna palonego lub 2-4 kg/m³ wapna węglanowego. UWAŻAJMY! Wapno usuwa przyswajalny azot z naszego kompostu i blokuje niektóre rozpuszczalne w wodzie substancje. Przed użyciem wapnia zaciągnijmy porady u ekspertów.
- Mączka rogowa – dodatek przyśpieszy kompostowanie, jeśli w pryzmach dominują reszki organiczne zawierające węgiel (zdrewniałe części, pędy, korzenie, kora).
- Dżdżownice kalifornijskie – żywią się materią organiczną "przerabiając" ją na cenny biohumus. Obecność dżdżownic kalifornijskich zwiększa jakość kompostu i czas rozkładu pryzmy (o kilka miesięcy). Liście żywokostu – zwiększają ilość składników pokarmowych dostępnych w kompoście i w niewielkim stopniu przyśpieszają rozkład pryzm.
Tekst: Michał Mazik, Zdjęcie tytułowe: Manfred Antranias Zimmer/Pixabay