Logo
Logo

Dżdżownica kompostowa | Jak zwabić? Czy warto kupić?

Pytanie czytelnika: W moim kompoście nie ma dżdżownic. Podobno dżdżownice kalifornijskie pełnią bardzo ważną w rozkładzie materii organicznej. Czy warto je kupić? Czy te "zwykłe", które żyją w ziemi także przyspieszają rozkład resztek? Jak je zwabić do kompostu?

Co robić, by zwabić dżdżownice do naszego kompostu?

Jeżeli pryzma kompostowa umieszczona jest bezpośrednio na ziemi, w końcowym etapie kompostowania, w naturalny sposób, do kompostu przedostają się dżdżownice. Trawią one kompostowaną materię organiczną przyczyniając się do przyspieszenia jej rozkładu. Dodatkowo wydaliny dżdżownic (koprolity) są cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleb w ogrodach.

Dżdżownice możemy "zwabić" do pryzmy kompostowej, dodając do niej materiały bogate w cukier. Mogą to być np. wytłoki ze słodkich owoców. Niektórzy specjalnie zbierają dżdżownice, które znajdują pracując w ogrodzie i umieszczają je w pryzmie.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Dżdżownica kompostowa – co to i czy warto kupić?

Aby nasz kompost szybko i sprawnie się tworzył można też kupić dżdżownice kompostowe (kalifornijskie), które są bardzo żarłoczne – szybko przerabiają materię organiczną i wydalają dużo koprolitu. Należy jednak pamiętać, że dżdżownice kalifornijskie nie są one przystosowane do mrozów i zwykle giną w czasie zimy. Ich ciało jest nieco dłuższe i grubsze niż naszej rodzimej dżdżownicy ziemnej. Ma też delikatnie ciemniejszą barwę – ciemno różową do brunatnej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sippakorn yamkasikorn/Unsplash

Autor
Dżdżownica kompostowa | Jak zwabić? Czy warto kupić?
Dżdżownica kompostowa | Jak zwabić? Czy warto kupić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)