Dżdżownica kompostowa, kalifornijska | Jak zwabić? Czy warto kupić?
Pytanie czytelnika: W moim kompoście nie ma dżdżownic. Podobno dżdżownice kalifornijskie pełnią bardzo ważną w rozkładzie materii organicznej. Czy warto je kupić? Czy te "zwykłe", które żyją w ziemi także przyspieszają rozkład resztek? Jak je zwabić do kompostu?
Co robić, by zwabić dżdżownice do naszego kompostu?
Jeżeli pryzma kompostowa umieszczona jest bezpośrednio na ziemi, w końcowym etapie kompostowania, w naturalny sposób, do kompostu przedostają się dżdżownice. Trawią one kompostowaną materię organiczną przyczyniając się do przyspieszenia jej rozkładu. Dodatkowo wydaliny dżdżownic (koprolity) są cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleb w ogrodach.
Dżdżownice możemy "zwabić" do pryzmy kompostowej, dodając do niej materiały bogate w cukier. Mogą to być np. wytłoki ze słodkich owoców. Niektórzy specjalnie zbierają dżdżownice, które znajdują pracując w ogrodzie i umieszczają je w pryzmie.
Dżdżownica kalifornijska – co to i czy warto kupić?
Aby nasz kompost szybko i sprawnie się tworzył można też kupić dżdżownice kalifornijskie, które są bardzo żarłoczne – szybko przerabiają materię organiczną i wydalają dużo koprolitu. Należy jednak pamiętać, że dżdżownice kalifornijskie nie są one przystosowane do mrozów i zwykle giną w czasie zimy.
Ciało dżdżownicy kalifornijskiej jest nieco dłuższe i grubsze niż naszej rodzimej dżdżownicy ziemnej. Ma też delikatnie ciemniejszą barwę – ciemno różową do brunatnej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sippakorn yamkasikorn/Unsplash
Komentarze