Logo
Logo

Dżdżownica kompostowa, kalifornijska | Jak zwabić? Czy warto kupić?

Pytanie czytelnika: W moim kompoście nie ma dżdżownic. Podobno dżdżownice kalifornijskie pełnią bardzo ważną w rozkładzie materii organicznej. Czy warto je kupić? Czy te "zwykłe", które żyją w ziemi także przyspieszają rozkład resztek? Jak je zwabić do kompostu?

Co robić, by zwabić dżdżownice do naszego kompostu?

Jeżeli pryzma kompostowa umieszczona jest bezpośrednio na ziemi, w końcowym etapie kompostowania, w naturalny sposób, do kompostu przedostają się dżdżownice. Trawią one kompostowaną materię organiczną przyczyniając się do przyspieszenia jej rozkładu. Dodatkowo wydaliny dżdżownic (koprolity) są cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleb w ogrodach.

Dżdżownice możemy "zwabić" do pryzmy kompostowej, dodając do niej materiały bogate w cukier. Mogą to być np. wytłoki ze słodkich owoców. Niektórzy specjalnie zbierają dżdżownice, które znajdują pracując w ogrodzie i umieszczają je w pryzmie.

Dżdżownica kalifornijska – co to i czy warto kupić?

Aby nasz kompost szybko i sprawnie się tworzył można też kupić dżdżownice kalifornijskie, które są bardzo żarłoczne – szybko przerabiają materię organiczną i wydalają dużo koprolitu. Należy jednak pamiętać, że dżdżownice kalifornijskie nie są one przystosowane do mrozów i zwykle giną w czasie zimy.

Ciało dżdżownicy kalifornijskiej jest nieco dłuższe i grubsze niż naszej rodzimej dżdżownicy ziemnej. Ma też delikatnie ciemniejszą barwę – ciemno różową do brunatnej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sippakorn yamkasikorn/Unsplash

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość J.W.

17-05-2020 18:18

Mam pytanie gdzie mogę kupić dżdżownice do kompostowania mieszkam w Warszawie . Tel 602272111 automatyka1@o2.pl

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl