Logo
Logo

Jak przyspieszyć kompostowanie? Co dodać do pryzmy? 6 najlepszych sposobów

Kompostowanie to tani sposób na produkcję cennego nawozu, który jest bezpieczny dla roślin i polepsza jakość gleby. Niestety rozwiązanie nie jest pozbawione wad – rozkład pryzm kompostowych trwa przez wiele miesięcy. Jak przyśpieszyć ten proces?

Spis treści
Jak szybko robi się kompost? Kiedy jest gotowy do użycia? Jaki preparat przyspieszy powstawanie kompostu? Jak "domowymi sposobami" przyspieszyć kompostowanie?

Jak długo trwa "produkcja" kompostu?

Kompost można stosować do wszelkiego rodzaju upraw: od warzywniaka po rabaty kwiatowe. Można go stosować przez cały sezon, gdyż należy do grupy nawozów wolnodziałających.

 • Dostarcza roślinom składników pokarmowych.
 • Przyśpiesza tworzenie próchnicy.
 • Polepsza właściwości wodno-powietrzne gleby.

Tworzenie dobrze rozłożonego kompostu trwa zazwyczaj 6-12 miesięcy. Dopiero po tym czasie można uzyskać dojrzały kompost o ciemnym zabarwieniu i gruzełkowatej strukturze. Kompost uzyskiwany w szybkim czasie (3-4 miesiące) jest świeży i z reguły wykorzystuje się go jako wartościową ściółkę. Pewnymi zabiegami i preparatami można jednak znacznie przyśpieszyć jego produkcję.

Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Active Komposter dostarcza mikroorganizmom niezbędnego azotu. Dzięki temu samodzielnie uzyskujemy najwyższej jakości, naturalny nawóz, który jest odpowiedni dla wszystkich roślin. Dodatkowo kompostowanie pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych pochodzących z domu i ogrodu, co obniża koszty utylizacji.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co dodać do pryzmy, aby przyspieszyć kompostowanie?

 1. Mieszanie kompostu – pryzmy w kompostowniku warto przerzucać co 2-3 tygodnie. Mieszanie przyśpieszy rozkład o kilka do kilkunastu tygodni.

 2. Czarna folia – wyłożenie skrzyni kompostowej folią ogrodniczą zwiększa temperaturę kompostu. Co się z tym wiąże – rozkład masy organicznej przebiega szybciej.

 3. Kompostartery – to stymulatory kompostowania skracające proces rozkładu nawet o kilka miesięcy. Dzięki stosowaniu tych "przyśpieszaczy" tworzenie dojrzałego kompostu potrwać 4-6 miesięcy. Kompostartery można kupić w sklepach ogrodniczych lub w internecie. Zwykle są to preparaty w formie stałej lub cieczy, zawierające mikroorganizmy lub enzymy. Przykłady: Aktywator kompostu Florovit pro, Aktywator kompostu EKOBAT, Bio-kompost, Radivit – komposter.

 4. Wapno – w pewnym stopniu przyśpiesza powstawanie kompostu i jednocześnie zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych. Zaleca się go stosować w szczególności, gdy kompost składa się z dużej ilości trawy. Przykładowe dawki: 1-2 kg/m³ wapna palonego lub 2-4 kg/m³ wapna węglanowego. UWAŻAJMY! Wapno usuwa przyswajalny azot z naszego kompostu i blokuje niektóre rozpuszczalne w wodzie substancje. Przed użyciem wapnia zaciągnijmy porady u ekspertów.

 5. Mączka rogowa – dodatek przyśpieszy kompostowanie, jeśli w pryzmach dominują reszki organiczne zawierające węgiel (zdrewniałe części, pędy, korzenie, kora).

 6. Dżdżownice kalifornijskie – żywią się materią organiczną "przerabiając" ją na cenny biohumus. Obecność dżdżownic kalifornijskich zwiększa jakość kompostu i czas rozkładu pryzmy (o kilka miesięcy). Liście żywokostu – zwiększają ilość składników pokarmowych dostępnych w kompoście i w niewielkim stopniu przyśpieszają rozkład pryzm.


Tekst: Michał Mazik, Zdjęcie tytułowe: Manfred Antranias Zimmer/Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest kompost i jakie ma zastosowanie?

  Kompost to ekologiczny nawóz poprawiający jakość gleby, stosowany w różnych rodzajach upraw, od warzywniaków po rabaty kwiatowe.
 • Jak długo trwa produkcja kompostu?

  Produkcja dojrzałego kompostu trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, ale istnieją metody, które mogą ten czas skrócić.
 • Co można zrobić, aby przyspieszyć proces kompostowania?

  Mieszanie kompostu co 2-3 tygodnie, użycie czarnej folii do zwiększenia temperatury, stosowanie kompostarterów, dodatek wapna, mączki rogowej oraz dżdżownic kalifornijskich.
 • Jakie są skutki stosowania aktywatorów kompostu?

  Aktywatory dostarczają mikroorganizmom azotu, przyspieszając produkcję wysokiej jakości nawozu, który jest odpowiedni dla wszystkich roślin.
 • Czy można przyspieszyć kompostowanie za pomocą dżdżownic?

  Tak, dżdżownice kalifornijskie przetwarzają materię organiczną na biohumus, zwiększając jakość kompostu i skracając czas jego rozkładu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak przyspieszyć kompostowanie? Co dodać do pryzmy? 6 najlepszych sposobów
Jak przyspieszyć kompostowanie? Co dodać do pryzmy? 6 najlepszych sposobów
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marek

15-07-2022 18:16

czy zamiast mączki rogowej może być mączka bazaltowa?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl