Zacznij od planu
Plan rabaty jest niezbędny. Wystarczy na zwykłej kartce papieru rozrysować kształt rabaty i rozmieścić poszczególne gatunki i odmiany roślin według ich wysokości oraz terminu kwitnienia.
Zasady kompozycji roślin na rabatach są proste – niskie rośliny sadzi się z przodu, średnie po środku, a wysokie z tyłu. Obok siebie powinny się znaleźć rośliny o takich samych wymaganiach glebowych i świetlnych oraz o podobnej sile wzrostu, by szybciej rosnące nie zagłuszyły tych, które rosną wolniej.
Kształt rabaty zależy od naszych upodobać. Najprościej jest założyć rabatę o kształcie prostokąta, może ona być także nieregularna o falistej linii. Wielkość rabaty musi być dopasowana do wielkości ogrodu.
Wybierz rośliny
Wybór roślin na rabaty jest bardzo duży. Najlepiej dobrać rośliny różnych gatunków, o różnym okresie kwitnienia, tak aby rabata była atrakcyjna przez cały sezon - obsypana kwiatami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Przygotuj ziemię
Zanim posadzimy rośliny należy odpowiednio przygotować glebę pod rabatę. W tym celu należy obowiązkowo usunąć wszelkie chwasty, ziemię głęboko przekopać oraz wymieszać z dodatkiem nawozu organicznego (kompostu lub obornika), a w razie jego braku - z dodatkiem nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej przystąpić do tych prac wiosną (w końcu marca lub kwietniu) albo jesienią (we wrześniu).
Zdjęcia tytułowe: Jill Wellington / Pexels oraz annca / Pixabay