Logo
Logo

Uprawa cynii w ogrodzie | Co zrobić, by mieć piękne kwiaty?

Cynie – uwielbiane kwiaty o intensywnych kolorach. Jednoroczne piękności znane z ogrodów wiejskich i nie tylko. Jak je uprawiać? Jak wysiewać i pielęgnować, by długo zdobiły rabatę? Dowiedz się!

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać cynie w ogrodzie? Które cynie sadzi się w ogrodach najczęściej? Kiedy siać cynie do gruntu i na rozsadę? Jak dbać o cynie w ogrodzie, by miały piękne kwiaty?

Dlaczego warto uprawiać cynie w ogrodzie?

Cynie (Zinnia) to piękne i zróżnicowane rośliny jednoroczne. Są wyjątkowo piękne, bardzo łatwe w pielęgnacji, a przy tym wyjątkowo uniwersalne, bo świetnie nadają się do wypełnienia luki na rabacie lub przekształcenia pustego kawałka ziemi w kwitnącą, sezonową dekorację. Zależnie od gatunku i odmiany mają różną wysokość oraz występują w bardzo wielu kolorach – od białego po ciemną purpurę. Kwitną od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. 

Świetnie prezentują się też jako kwiaty cięte – stworzą śliczny bukiet w wazonie i rozjaśnią wnętrza. Niesamowita trwałość jest chyba najlepszą cechą cynii – mogą pięknie wyglądać tygodniami. Kwitną tak obficie, że nawet nie zauważysz skutków wycinania ich z ogrodu.

W cyniach wspaniałe jest to, że – rozkwitnąwszy w pełni lata – kwitną całymi miesiącami, dopóki będziesz je regularnie zrywać lub usuwać przekwitnięte kwiatostany. Kiedy wstawisz je do wazonu, będą stały co najmniej tydzień!

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


Które gatunki cynii są najpopularniejsze?

Cynia wytworna (Zinnia elegans)

Osiąga 100 cm wysokości i ma duże kwiaty o średnicy do kilkunastu cm. Jest rośliną niezwykle popularną i często określaną jako kwiat retro. Cynie wytworne występują głównie w odcieniach purpurowych, żółtych, pomarańczowych, łososiowych i czerwonych.

Cynia wąskolistna (Zinnia angustifolia)

Jest nieco niższa, dorasta do 30-40 cm i jest bardziej rozkrzewiona. Kwiaty cynii wąskolistnej mają kilka cm średnicy i pojawiają się później – po około 10 tygodniach od siewu, czyli od lipca do października. Warto jednak zaznaczyć, że gatunek ten jest bardziej odporny na choroby od cynii wytwornej.

Kiedy wysiewać nasiona cynii?

By cynie zdobiły nasz ogród nieprzerwanie od czerwca do października, wystarczy po porostu odpowiednio je wysiać w dwóch krokach:

1. Siew na rozsadę
Przygodę z cyniami zaczynamy już w marcu i kwietniu, wysiewając cynie na rozsadę w domu lub inspekcie. Następnie pikujemy je zanim zostaną wysadzone do gruntu, a to następuje zazwyczaj w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków.

2. Siew do gruntu
W maju, równolegle wysiewa się pozostałe nasiona wprost do ziemi. Dzięki temu część roślin zakwitnie wcześniej – w lipcu, a następne pojawią się później i będą zdobić rabatę aż do października.

Jakie są wymagania cynii?

  • Rośliny te obficie kwitną w miejscach słonecznych i zacisznych.
  • Wszystkie cynie najlepiej rosną na glebie próchnicznej o odczynie lekko zasadowym.
  • Podczas pielęgnacji usuwa się przekwitnięte kwiatostany.
  • Podlewa rabatę w razie potrzeby oraz nawozi, jeśli podłoże jest ubogie w składniki pokarmowe. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: lance1/Freeimages

Autor
Uprawa cynii w ogrodzie | Co zrobić, by mieć piękne kwiaty?
Uprawa cynii w ogrodzie | Co zrobić, by mieć piękne kwiaty?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl