Logo
Logo
20
Okazje

Uprawa cynii w ogrodzie

Cynie – uwielbiane kwiaty o intensywnych kolorach. Jednoroczne piękności znane z ogrodów wiejskich i nie tylko. Jak je uprawiać? Jak wysiewać i pielęgnować, by długo zdobiły rabatę? Dowiedz się!

Cynie (Zinnia) to piękne i zróżnicowane rośliny jednoroczne. Są wyjątkowo piękne, bardzo łatwe w pielęgnacji, a przy tym wyjątkowo uniwersalne, bo świetnie nadają się do wypełnienia luki na rabacie lub przekształcenia pustego kawałka ziemi w kwitnącą, sezonową dekorację. Zależnie od gatunku i odmiany mają różną wysokość oraz występują w bardzo wielu kolorach – od białego po ciemną purpurę. Kwitną od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. 

Świetnie prezentują się też jako kwiaty cięte – stworzą śliczny bukiet w wazonie i rozjaśnią wnętrza. Niesamowita trwałość jest chyba najlepszą cechą cynii – mogą pięknie wyglądać tygodniami. Kwitną tak obficie, że nawet nie zauważysz skutków wycinania ich z ogrodu.

Kiedy wysiewać nasiona cynii?

By cynie zdobiły nasz ogród nieprzerwanie od czerwca do października, wystarczy po porostu odpowiednio je wysiać w dwóch krokach:

1. Siew na rozsadę
Przygodę z cyniami zaczynamy już w marcu i kwietniu, wysiewając cynie na rozsadę w domu lub inspekcie. Następnie pikujemy je zanim zostaną wysadzone do gruntu, a to następuje zazwyczaj w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków.

2. Siew do gruntu
W maju, równolegle wysiewa się pozostałe nasiona wprost do ziemi. Dzięki temu część roślin zakwitnie wcześniej – w lipcu, a następne pojawią się później i będą zdobić rabatę aż do października.

Jakie są wymagania cynii?

  • Rośliny te obficie kwitną w miejscach słonecznych i zacisznych.
  • Wszystkie cynie najlepiej rosną na glebie próchnicznej o odczynie lekko zasadowym.
  • Podczas pielęgnacji usuwa się przekwitnięte kwiatostany.
  • Podlewa rabatę w razie potrzeby oraz nawozi, jeśli podłoże jest ubogie w składniki pokarmowe. 

Które gatunki cynii są najpopularniejsze?

Cynia wytworna (Zinnia elegans)

Osiąga 100 cm wysokości i ma duże kwiaty o średnicy do kilkunastu cm. Jest rośliną niezwykle popularną i często określaną jako kwiat retro. Cynie wytworne występują głównie w odcieniach purpurowych, żółtych, pomarańczowych, łososiowych i czerwonych.

Cynia wąskolistna (Zinnia angustifolia)

Jest nieco niższa, dorasta do 30-40 cm i jest bardziej rozkrzewiona. Kwiaty cynii wąskolistnej mają kilka cm średnicy i pojawiają się później – po około 10 tygodniach od siewu, czyli od lipca do października. Warto jednak zaznaczyć, że gatunek ten jest bardziej odporny na choroby od cynii wytwornej.

Tekst: na podstawie tekstu Małgorzaty Szymańskiej, zdjęcie: lance1/Freeimages

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu