Logo
Logo

Wiosenne przymrozki: co to zimna Zośka i zimni ogrodnicy?

Co roku na początku maja następuje ochłodzenie, a często zdarza się spadek temperatur poniżej zera i mamy do czynienia z wiosennymi przymrozkami. Spadki temperatur w maju to tzw. Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy. Jak i do kiedy chronić rośliny przed niskimi temperaturami?

Spis treści
Kiedy jest Zimnych ogrodników? Kiedy jest Zimna Zośka? Ochrona wrażliwych roślin przed przymrozkami

Pomimo tego, że w kwietniu temperatury powietrza potrafią osiągnąć już ok. 20°C, trzeba zawsze się liczyć z tym, że ostatnie wiosenne przymrozki mogą pojawić się jeszcze w pierwszej połowie maja. Dlatego aż do tego czasu należy wstrzymać się z wysadzaniem do gruntu rozsady delikatnych warzyw i ziół oraz sadzeniem wrażliwych na niskie temperatury roślin sezonowych i niezimujących w gruncie.

Majowe przymrozki to zjawisko charakterystyczne w naszym regionie Europy. Obserwuje się je co roku. Spowodowane jest napływem mas arktycznego powietrza w wyniku zmiany cyrkulacji atmosferycznej.

Radio Białystok / Youtube

 

Skąd się wzięła nazwa "zimni ogrodnicy"?

Późne wiosenne przymrozki to okres w połowie maja, który może trwać kilka dni. Po tym czasie pogoda nie powinna płatać nam już figla. Te chłodniejsze dni przypadają w imieniny Pankracego, Serwacego i Bonifacego – stąd też wzięła się nazwa "zimni ogrodnicy":

  • Pankracy obchodzi imieniny 12 maja
  • Serwacy obchodzi imieniny 13 maja
  • Bonifacy obchodzi imieniny 14 maja

15 maja – uwaga na zimną Zośkę!

Przez wielu ogrodników uważanym za najgroźniejszym dniem, jeśli chodzi o wiosenne przymrozki jest jednak Zimna Zośka, przypadająca 15 maja, gdy imieniny obchodzą w Polsce Zofie.

Jak bronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Wiele delikatnych bylin i krzewów, rosnących w gruncie, choć przetrwa zimowe chłody i jesienne słoty, może zmarznąć wskutek spadków temperatur w czasie Zimnych ogrodników i Zimnej Zośki. Wszystko dlatego, że zaczynają już wypuszczać pierwsze liście i zaczynają krążyć już w nich soki. Dlatego jeśli zapowiadane są przymrozki, należy je osłonić agrowłókniną na czas przymrozków, ale rozchylić osłony na dzień lub całkowicie je zdjąć, gdy minie ryzyko przemarznięcia roślin, temperatura jest dodatnia i mocno świeci słońce. 

Jeśli przygotowaliśmy rozsadę warzyw i zaczęliśmy wynosić w celu zahartowania na zewnątrz, na czas przymrozków trzeba przenieść ją z powrotem w ciepłe miejsce. Pomidory, bakłażany, ogórki, cukinie czy bazylia to delikatne, ciepłolubne rośliny, które można przenieść do ogrodu dopiero po Zimnej Zośce. Po 15 maja będzie można też wysiać do gruntu fasolę, dynie czy słoneczniki.

Również dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, do skrzynek balkonowych, donic na tarasie lub na rabatach sadzi się rozsadę kwiatów sezonowych, takich jak pelargonie, petunie, lobelie, fuksje, celozje czy szałwie, a także dalie, mieczyki, pacioreczniki, albo agapanty.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Małgorzata Wójcik, Tymoteusz / AdobeStock, Manfred Richter / Pixabay

Autor
Wiosenne przymrozki: co to zimna Zośka i zimni ogrodnicy?
Wiosenne przymrozki: co to zimna Zośka i zimni ogrodnicy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl