Logo
Logo

Jak mieć własne pomidory? Od siewu nasion aż po zbiory!

Pomidory to jedne z najbardziej lubianych i najchętniej uprawianych warzyw w polskich ogrodach i na działkach. Samodzielnie wyhodowane nie tylko dają wiele satysfakcji, ale i wybornie smakują, oferując nieziemski aromat i ogromną ilość składników pokarmowych. Najlepiej uprawiać je samodzielnie z nasion, ale trzeba pamiętać o ich odpowiednim siewie i przygotowaniu rozsady. Jak uprawiać pomidory z nasion? Jakie nasiona pomidorów wybrać? Jak siać pomidory i kiedy przesadzać je do gruntu?

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 100 odmian pomidorów w najlepszych cenach! 

Spis treści
Dlaczego warto samemu wysiać pomidory? Jakie nasiona pomidorów polecane są do samodzielnej uprawy? Zobacz 25 odmian pomidorów z serii World of Flowers Jak uprawiać pomidory z nasion? Pytania i odpowiedzi W czym siać pomidory? Jakiej ziemi użyć do wysiewu pomidorów? Kiedy siać pomidory? Jak siać pomidory? Jakich warunków potrzebuje rozsada pomidorów? Jak dbać o siewki pomidorów? Kiedy pikować pomidory? Jak pikować pomidory? Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Dlaczego warto uprawiać pomidory z nasion? Dlaczego warto samemu zrobić ich rozsadę?

Duża popularność pomidorów sprawia, że co roku w marketach i sklepach ogrodniczych jest ogromna ilość sadzonek do wyboru. Jednak doświadczeni ogrodnicy zdecydowanie wolą samodzielną uprawę pomidorów od nasion do zbioru plonów. Dlaczego?

  1. Przede wszystkim samodzielny wysiew i robienie rozsady daje ogrom satysfakcji oraz pozwala na pełną kontrolę stosowanych nawozów i środków ochrony roślin.
  2. Dodatkowo nasiona są dużo tańsze od sadzonek, a przy zakupie sadzonek nie mamy pewności, czy rośliny są zdrowe i były odpowiednio przechowywane.
  3. Jednak najważniejszą przewagą nasion nad sadzonkami jest o wiele większy wybór odmian, co pozwala na zakup naprawdę ciekawych roślin o niepowtarzalnym wyglądzie lub smaku pomidorów.

Jakie nasiona pomidorów wybrać?

Nasiona pomidorów należy kupować tylko ze sprawdzonego źródła, unikając straganów, marketów i wszelkich miejsc, w których sprzedawane są nasiona nieopisane. Najlepsze będą nasiona pomidorów kupowane w sklepie ogrodniczym, który dba o ich prawidłowe przechowywanie i transport, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia, zniszczenia lub rozwoju patogenów – z takich nasion są bardzo nikłe szanse na uzyskanie obfitych plonów, a co więcej może się zdarzyć, że większość roślin nawet nie wykiełkuje.

Kupując nasiona, warto zwrócić uwagę na datę produkcji, a im są one świeższe, tym lepiej – najkorzystniej jest wybierać nasiona, które nie mają więcej niż 2 lata. Bardzo ważne jest też czytanie informacji oddanych przez producenta, który podaje najważniejsze wiadomości o odmianie (smak, owocowanie, termin wysiewu i zbiorów). Warto też zwrócić uwagę na nasiona otoczkowane i zaprawione, które ze względu na specjalny sposób przygotowania są trwalsze i odporniejsze na patogeny i niekorzystne warunki zewnętrzne.

Pomidor Adam F1 - wysoki
Adam F1
Wysoki, zalicza się do odpornych i bezproblemowych w uprawie odmian mieszańcowych, polecanych do przechowywania. Roślina o ciągłym typie wzrostu wydaje twarde, jędrne, czerwone owoce o kształcie kulistym bądź lekko spłaszczonym i masie rzędu 130-150 g. Do zbioru pomidory nadają się od przełomu lipca i sierpnia do września. Bardzo dobrze znoszą transport, a ponadto nie wykazują skłonności do pękania. Na zbiór można przeznaczyć nawet zielone owoce, które doskonale dojrzeją w mieszkaniu albo piwnicy.
KUP ONLINE
Pomidor Akron F1
Akron F1
Szklarniowy, tunelowy, pomarańczowo-czerwony – jest odmianą odporną na pękanie, bardzo plenną i wydającą dorodne, atrakcyjne, soczyste i słodkie owoce. Duże pomidory kształtu kulistego, niekiedy lekko spłaszczone, mają na powierzchni słabo zaznaczone żeberka. Ich intensywnie wybarwiona, pomarańczowo-czerwona skórka nadaje im apetyczny, nietuzinkowy wygląd. Masa przeciętnego dojrzałego owocu wynosi 130-145 g. Z uwagi na dużą wytrzymałość jędrnej skórki i dobrą odporność odmiany, pomidor Akron F1 w rejonach o ciepłym, łagodnym klimacie może być sadzony w odkrytym gruncie.
KUP ONLINE
Pomidor Aztek - koktajlowy
Aztek
Amatorska odmiana pomidora, charakteryzująca się niskim wzrostem i krzaczastym pokrojem, samokończąca. Polecana jest również do uprawy w doniczkach. Tworzy kuliste, małe, żółte owoce osiągające wagę 15-20 gram, dające wspaniały efekt dekoracyjny.
KUP ONLINE
Pomidor Bajaja
Bajaja
Odmiana niska, balkonowa, w typie cherry, o przewieszających się pędach, to nasza propozycja dla wszystkich miłośników zieleni, którzy chcieliby spróbować swoich sił w doniczkowej uprawie pomidorów. Jeśli nie dysponujesz ani kawałeczkiem miejsca na warzywnik w ogrodzie, zaopatrz się tylko w skrzynkę lub dużą donicę i podpórkę, a kuliste, intensywnie czerwone owoce, doskonałe do sałatek i podjadania na surowo, będziesz mógł zbierać przez cały lipiec... na balkonie. Pomidorki typu cherry są słodkie, soczyste i jędrne, nie opadają i nie wykazują skłonności do pękania.
KUP ONLINE
Pomidor Baron
Baron
Wysoka odmiana pomidora, bardzo uniwersalna, szczególnie polecana do uprawy w szklarniach i pod osłonami, aczkolwiek nadaje się również do uprawy w gruncie przy palikach. Odmiana ta jest bardzo ceniona przez działkowców, gdyż charakteryzuje ją wysoka plenność i wczesne owocowanie. Roślina jest odporna na niektóre choroby grzybowe i wirusowe.
KUP ONLINE
Pomidor Bawole Serce Oxhear
Bawole Serce Oxheart
Odmiana wysoka, silnie rosnąca do uprawy przy palikach. Rośliny tworzą mięsiste, twarde, wyjątkowo duże owoce barwy malinowej, o doskonałym smaku.
KUP ONLINE
Pomidor Betalux
Betalux
Karłowa odmiana pomidora samokończącego, przeznaczonego do upraw amatorskich i przemysłowych. Odmiana bardzo wczesna, niezwykle plenna. Rośliny o zwartym, gęstym pokroju, na swoich gałązkach dźwigają spore, kuliste owoce, czasami w niewielkim stopniu spłaszczone. Skórka napięta i gładka. Miąższ jest jednolity, z małą ilością galaretki z nasionami.
KUP ONLINE
Pomidor Brutus
Brutus
Odmiana pomidora o silnym wzroście, średnio wczesna. Wytwarza ogromne i bardzo charakterystyczne owoce - czerwone, głęboko żebrowane, o wadze do pół kilo i średnicy 20 cm. W sprzyjających warunkach, możliwe jest uzyskanie pomidorów o wadze nawet do 2 kg.
KUP ONLINE
Pomidor Cherrola
Cherrola
Odmiana bardzo plenna, nie osiągająca znacznych rozmiarów. Wytwarza owoce czerwone, drobne, zebrane w grona po 20 sztuk w każdym. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak również pod osłonami.
KUP ONLINE
Pomidor Cytrynek Groniasty
Cytrynek Groniasty
Odmiana drobna, żółta, wydająca nawet po 75 pomidorków w jednym gronie! Wyjątkowo plenny okaz, obwieszony długimi na 60 cm kiściami złocistych, kulistych owoców możesz mieć nawet na balkonie! Żółte pomidorki typu cherry kuszą słodkim, orzeźwiającym smakiem.
KUP ONLINE
Pomidor Herodes
Herodes
Odmiana przeznaczona do uprawy w gruncie przy palikach lub w tunelu foliowym. Rodzi dorodne owoce w typie bawole serce, osiągające masę 250 g. Są one bardzo aromatyczne i mięsiste, okryte czerwoną lub malinową skórką. Wyjątkowy, słodki smak owoców sprawia, że doskonale nadają się one do bezpośredniego spożycia na surowo na kanapkach i w sałatkach oraz do grillowania lub na przepyszne przetwory.
KUP ONLINE
Pomidor Idyll - czereśniowy
Idyll
Odmiana amatorska, polowa, o owocach typu czereśniowego. Roślina jest wysoka, tworzy długie, podwójne grona drobnych czerwonych owoców, dochądzących do masy 15-20 g. Wyjątkowo smaczna odmiana pomidora.
KUP ONLINE
Pomidor Malinowy Kapturek
Malinowy Kapturek
Intensywnie rosnąca odmiana pomidora typu "cherry", przeznaczona do amatorskiej uprawy w tunelach foliowych, bądź też w polu. Roślina o owocach małych, w cylindrycznym kształcie, skupione w grona o długości od ok. 45 do 70 cm. Wyjątkowo smaczne.
KUP ONLINE
Pomidor Malinowy Kujawski
Malinowy Kujawski
Niski, samokończący (Lycopersicon esculentum) to wysoko ceniona odmiana o bardzo smacznych, malinowych owocach w różowo-karminowym kolorze. Pomidory są dość duże, kuliste w kształcie i okryte cienką skórką. Ich miąższ, soczysty i mięsisty, ma wyśmienity smak, dlatego owoce poleca się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i na przetwory.
KUP ONLINE
Pomidor Malinowy Olbrzym
Malinowy Olbrzym
Jest odmianą średnio późną, której uprawa prowadzona powinna być w gruncie, przy palikach. Chwalony jest przede wszystkim ze względu na swoje bardzo duże, nieznacznie spłaszczone oraz lekko żebrowane owoce, których miąższ jest bardzo mięsisty. Mają one różowomalinową barwę i są bardzo smaczne. Roślina charakteryzuje się silnym wzrostem.
KUP ONLINE
Pomidor Malinowy Ożarowski
Malinowy Ożarowski
Jedna z najbardziej znanych i lubianych odmian pomidorów. Należy do grupy pomidorów wysokich i wczesnych, przeznaczonych do uprawy działkowej i przydomowej. Wytwarza owoce raczej duże, w kolorze malinowym.
KUP ONLINE
Pomidor Malinowy Smaczek
Malinowy Smaczek
Drobny, wyjątkowo orzeźwiająco-pomidorowy smak – to odmiana dla każdego! Jako jeden z najplenniejszych i zarazem najodporniejszych pomidorów koktajlowych, Malinowy Smaczek zaskakuje ilością oraz wysoką jakością owoców. Są one lekko wydłużone, gładkie, bardzo soczyste i niepodatne na pękanie ani przebarwienia. Osiągają masę do 10 g, przy czym jedna roślina wydaje nawet 150-200 sztuk pełnowartościowych, ładnych pomidorków.
KUP ONLINE
Pomidor Maskotka
Maskotka
Odmiana o drobnych owocach, przydatna do uprawy w małych ogródkach i pojemnikach, dużych doniczkach i skrzynkach balkonowych. Rośliny samo kończące, witko łodygowe, silnie krzewiące się. Owoce dość drobne ( zazwyczaj o średnicy 2-3 cm), czerwone, bardzo smaczne, w całości nadają się do zapraw i dekoracji potraw. Pomidor maskotka można uprawiać bez cięcia i palikowania.
KUP ONLINE
Pomidor Noire de Crimee
Noire de Crimee
Znany także pod nazwą Czarny Książę, jest ekstrawagancką odmianą, wytwarzającą obfity plon bardzo dużych, kulisto-spłaszczonych owoców o czekoladowobrązowej skórce i słodkim, mięsistym miąższu w tym samym kolorze.
KUP ONLINE
Pomidor Or Pera d'Abruzzo
Or Pera d'Abruzzo
Gruntowy, gruszkowy, duży, mięsisty – to jedna z oryginalniejszych odmian, szczególnie wysoko ceniona przez działkowców. Wywodzą się z niej odporne, żywotne i plenne rośliny, które zawiązują liczne owoce zarówno w tunelach foliowych, jak i w odsłoniętym gruncie (pod warunkiem, że poświęcimy im zaciszne, słoneczne stanowisko). Pomidor Or Pera d'Abruzzo rodzi owoce o kształcie gruszki, z wyraźnie zaznaczonym żebrowaniem, dorastające do 250 g masy. Ich miąższ jest zwarty, soczysty i mięsisty, a skórka gładka i jednolicie czerwona
KUP ONLINE
Pomidor Perun
Perun
żółty, gruszkokształtny, wspaniały do sałatek i dekoracji – jest odmianą do uprawy w szklarni, nieogrzewanym tunelu foliowym albo odkrytym gruncie. Jego koktajlowe owoce są bardzo słodkie, pełne soku i witaminy C oraz beta-karotenu. Wybornie smakują jako zdrowa, orzeźwiająca przekąska, a do sałatek i surówek można dodawać je w całości. Osiągają po 15-20 g wagi i tworzą bujne, niezwykle ozdobne grona, liczące po 10-15 miniaturowych „gruszeczek”.
KUP ONLINE
Pomidor Tolek
Tolek
Rodzi duże owoce, które nadają się do obierania bez parzenia. Ta niezawodna, bezproblemowa w uprawie odmiana znakomicie udaje się w nieogrzewanym tunelu foliowym, a na odpowiednio zacisznym, ciepłym stanowisku – nawet bez osłon! Jej gotowe do zbioru owoce mają masę nawet do 300-400 g. Przybierają atrakcyjny, kulisty kształt bez żebrowań, a ich cienka, intensywnie czerwona skórka ładnie odchodzi od miąższu nawet bez parzenia.
KUP ONLINE
Pomidor Venus
Venus
Amatorska odmiana pomidora, charakteryzująca się małym wzrostem i krzaczastą budową. Doskonale spisze się również jako roślina dekoracyjna, uprawiana w doniczkach na balkonie. Tworzy małe, ok. 15-gramowe owoce barwy pomarańczowej.
KUP ONLINE
Pomidor Złoty Ożarowski
Złoty Ożarowski
O ciągłej sile wzrostu w czasie sezonu wegetacyjnego. Z tego powodu musi być palikowany. Najlepiej sprawdza się w uprawie na 2-3 pędy. Pokrój roślin jest zwarty. Grona pojedyncze, o dużych owocach. Skórka jest gładka, napięta, o wyjątkowym, głęboko pomarańczowym wybarwieniu. Owoce bez piętki, stosunkowo twarde, nie mają skłonności do pękania, co przedłuża ich trwałość.
KUP ONLINE
Pomidor Zorza Toruńska
Zorza Toruńska
Bardzo wczesny, malinowy, mięsisty – jest wspaniałą odmianą o wyjątkowo wartościowych, dużych owocach z charakterystyczną, „malinową” skórką i wyśmienitym, słodkim miąższem o małych gniazdach nasiennych. Kulisto-spłaszczone, żebrowane pomidory Zorzy Toruńskiej w fazie dojrzałości zbiorczej ważą po 150-200 g.
KUP ONLINE

Pomidory z siewu: krok po kroku

W czym siać pomidory?

Pomidory można siać w różnych pojemnikach, które nie powinny być zbyt głębokie. Najczęściej stosuje się wielodoniczki, które ułatwiają dalszą pielęgnację i są bardzo wygodne w użyciu. Dodatkowo pozwalają na stosunkowo niewielkiej powierzchni uzyskać dużą liczbę rozsad. Wielodoniczki są tanie i można je kupić w dobrym sklepie ogrodniczym.

Nasiona można również zasiać w skrzynce, doniczkach lub doniczkach produkcyjnych i innych pojemnikach, ale należy zadbać o dużą liczbę otworów, przez które będzie mógł wypływać nadmiar wody.

Jakiej ziemi użyć do wysiewu pomidorów?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej ziemi do wysiewu pomidorów. Powinno to być podłoże luźne, lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Nie nada się więc ziemia wykopana z ogródka, czy typowa ziemia ogrodowa w workach.

Oczywiście ziemię pod wysiew można przygotować samodzielnie, mieszając torf, piasek, glinę i pozostałe składniki w odpowiednich proporcjach. Jednak jest to pracochłonne i wymaga zakupu wszystkich składników oddzielnie.

Zdecydowanie łatwiejszy i prostszy jest zakup odpowiedniej ziemi do wysiewu nasion, która jest odpowiednio skomponowana, aby zapewnić nasionom najlepsze warunki do rozwoju. Dodatkowo taka ziemia jest odkażona, co znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju patogenów.

Kiedy siać pomidory?

Przygotowanie rozsady (czyli sadzonek) trwa od 50 do 60 dni, a sadzonki przesadza się do gruntu w drugiej połowie wiosny. To oznacza, że wysiew należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, aby rośliny zdążyły odpowiednio wyrosnąć. Natomiast osoby, które mają szklarnie bądź inspekt, w których będą uprawiane pomidory, mogą wysiew zaplanować na koniec lutego. Trzeba jednak pamiętać, aby wzrastającym roślinom zapewnić odpowiednią ilość światła, w przeciwnym wypadku pomidory będą słabe i blade.

Jak siać pomidory?

Nasiona pomidorów należy umieścić w przygotowanych doniczkach, które powinny być wypełnione ziemią do nasion. Podłoże trzeba delikatnie ugnieść i wyrównać tak, aby sięgało one do około 1,5 cm poniżej górnej krawędzi pojemnika. Następnie należy równomiernie rozsypać nasiona i docisnąć je palcem, aby znalazły się na głębokości około 0,5 cm. Całość przysypuje się ziemią do nasion, piaskiem lub przesianym torfem i delikatnie podlewa.

Ważne, aby nasiona były rozłożone w rozstawie na około 2 cm, co zapewni roślinkom odpowiednią ilość miejsca. W przypadku niewielkich wielodoniczek można umieścić 2 – 3 nasionka w każdym otworze na wypadek, gdyby nie wszystkie wykiełkowały. Jeśli jednak z wszystkich nasion wyrosną rośliny, to w każdym pojemniczku można wybrać tę najsilniejszą i największą, a pozostałe usunąć. Uprawiając różne odmiany pomidorów, warto je od razu odpowiednio opisać, umieszczając naklejki na pojemnikach lub wbijając w podłoże patyczki z nazwami odmian.

Jakich warunków potrzebuje rozsada pomidorów?

Siewki pomidorów wymagają ciepła i sporej wilgotności, dlatego należy trzymać je w pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Temperatura powinna wynosić około 22–25 stopni Celsjusza. Nasiona warto przykryć, wykorzystując dołączoną do wielodoniczki pokrywkę lub folię spożywczą.

Pokrywka nie powinna być całkowicie szczelna i codziennie należy ją na chwilę ściągać, aby przewietrzyć rozsadę i zmniejszyć wilgotność. Zbyt wysoka wilgotność zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych! Pokrywkę, czy też folię można całkowicie usunąć po wschodach, czyli po około 7 dniach – tyle czasu nasiona potrzebują na wykiełkowaniu.  

Jak dbać o siewki pomidorów?  

Jak wspomniano wcześniej, siewki wymagają sporej ilości światła, inaczej będą słabe i mało odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Jednocześnie młode siewki nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie słońca. Wzrastające rośliny wymagają również sporej wilgotności, dlatego podłoże trzeba codziennie nawadniać, uważając, aby nie wypłukać nasion. Najlepiej sprawdza się zraszacz, który delikatnie nawilża glebę i nasiona.

Podłoże powinno być stale wilgotne, ale w pojemnikach nie może stać woda, więc nie należy przesadzać z ilością wody. Dobrym sposobem jest również wstawienie pojemników do miski z wodą na kilka minut.  

Z czasem należy również obniżyć temperaturę otoczenia do około 18–20 stopni Celsjusza np. przenosząc rozsadę do innego pomieszczenia z dostępem do światła. Zbyt wysoka temperatura spowoduje nadmierny i zbyt szybki wzrost, a to może sprawić, że nie przyjmą się na miejscu stałym i przede wszystkim słabiej będą owocować. Z kolei zbyt niska temperatura może sprawić, że wzrost siewek zostanie całkowicie zahamowany, a cała rozsada będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia.  

Kiedy pikować pomidory?  

Rośliny, które trochę już wyrosły wymagają przesadzenia do osobnych doniczek, czyli pikowania. Należy to zrobić około 10 – 14 dni po wysiewie, gdy zacznie się rozwijać pierwszy liść właściwy. Siewki należy umieścić w niewielkich doniczkach lub wielodoniczkach o średnicy ok. 10 cm. Dobrze sprawdzi się również inspekt w rozstawie 10 x 10 cm. Do pikowania stosuje się to samo podłoże, które przeznaczone jest do wysiewu.  

Jak pikować pomidory?  

W przygotowanym podłożu umieszczonym w doniczce robi się niewielkie zagłębienia (można wykorzystać do tego ołówek), a następnie wkłada się do nich pojedynczo siewki. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas wyciągania i sadzenia roślinek, aby ich nie uszkodzić, zwracając szczególną uwagę na korzenie. Siewki należy delikatnie przysypać ziemią do wysokości liści, a następnie całość lekko ugnieść i wyrównać.

Na koniec podłoże trzeba zwilżyć. Wymagania roślin się nie zmieniają, a więc wciąż powinny mieć zapewnioną temperaturę około 18–20 stopni Celsjusza i znaczną wilgotność podłoża. Dodatkowo po kolejnych 14 dniach można podłoże zasilić nawozem, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych. Świetnie sprawdzą się do tego nawozy do pomidorów lub nawozy wieloskładnikowe. Oczywiście dawka nawozu powinna być bardzo mała, aby nie przenawozić roślin.  

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?  

Pomidory są gotowe do przesadzenia do gruntu, gdy mają już około 5–7 liści i mniej więcej 15–30 cm wysokości, ale nie należy tego robić przed 15 maja. Wtedy mija niebezpieczeństwo niespodziewanych przymrozków, które mogłyby zniszczyć rośliny. W przypadku szklarni i tunelu rośliny można przesadzić już pod koniec kwietnia.

Jednak zanim rośliny zostaną przesadzone, trzeba je odpowiednio zahartować. Proces ten powinien trwać około 7–10 dni i polega na stopniowym ograniczeniu podlewania, obniżenia temperatury i coraz dłuższym wietrzeniu. Dzięki temu rośliny będą lepiej przygotowane na zmienne warunki zewnętrzne, które nie powinny im zaszkodzić. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, uważając, aby nie zamoczyć liści i łodyg.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexander Raths / Dreamstime, zdjęcia odmian pomidorów: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 100 odmian pomidorów w najlepszych cenach!

Autor
Jak mieć własne pomidory? Od siewu nasion aż po zbiory!
Jak mieć własne pomidory? Od siewu nasion aż po zbiory!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)