Dlaczego warto uprawiać pomidory z nasion? Dlaczego warto samemu zrobić ich rozsadę?
Duża popularność pomidorów sprawia, że co roku w marketach i sklepach ogrodniczych jest ogromna ilość sadzonek do wyboru. Jednak doświadczeni ogrodnicy zdecydowanie wolą samodzielną uprawę pomidorów od nasion do zbioru plonów. Dlaczego?
- Przede wszystkim samodzielny wysiew i robienie rozsady daje ogrom satysfakcji oraz pozwala na pełną kontrolę stosowanych nawozów i środków ochrony roślin.
- Dodatkowo nasiona są dużo tańsze od sadzonek, a przy zakupie sadzonek nie mamy pewności, czy rośliny są zdrowe i były odpowiednio przechowywane.
- Jednak najważniejszą przewagą nasion nad sadzonkami jest o wiele większy wybór odmian, co pozwala na zakup naprawdę ciekawych roślin o niepowtarzalnym wyglądzie lub smaku pomidorów.
Jakie nasiona pomidorów wybrać?
Nasiona pomidorów należy kupować tylko ze sprawdzonego źródła, unikając straganów, marketów i wszelkich miejsc, w których sprzedawane są nasiona nieopisane. Najlepsze będą nasiona pomidorów kupowane w sklepie ogrodniczym, który dba o ich prawidłowe przechowywanie i transport, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia, zniszczenia lub rozwoju patogenów – z takich nasion są bardzo nikłe szanse na uzyskanie obfitych plonów, a co więcej może się zdarzyć, że większość roślin nawet nie wykiełkuje.
Kupując nasiona, warto zwrócić uwagę na datę produkcji, a im są one świeższe, tym lepiej – najkorzystniej jest wybierać nasiona, które nie mają więcej niż 2 lata. Bardzo ważne jest też czytanie informacji oddanych przez producenta, który podaje najważniejsze wiadomości o odmianie (smak, owocowanie, termin wysiewu i zbiorów). Warto też zwrócić uwagę na nasiona otoczkowane i zaprawione, które ze względu na specjalny sposób przygotowania są trwalsze i odporniejsze na patogeny i niekorzystne warunki zewnętrzne.
Pomidory z siewu: krok po kroku
W czym siać pomidory?
Pomidory można siać w różnych pojemnikach, które nie powinny być zbyt głębokie. Najczęściej stosuje się wielodoniczki, które ułatwiają dalszą pielęgnację i są bardzo wygodne w użyciu. Dodatkowo pozwalają na stosunkowo niewielkiej powierzchni uzyskać dużą liczbę rozsad. Wielodoniczki są tanie i można je kupić w dobrym sklepie ogrodniczym.
Nasiona można również zasiać w skrzynce, doniczkach lub doniczkach produkcyjnych i innych pojemnikach, ale należy zadbać o dużą liczbę otworów, przez które będzie mógł wypływać nadmiar wody.
Jakiej ziemi użyć do wysiewu pomidorów?
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej ziemi do wysiewu pomidorów. Powinno to być podłoże luźne, lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Nie nada się więc ziemia wykopana z ogródka, czy typowa ziemia ogrodowa w workach.
Oczywiście ziemię pod wysiew można przygotować samodzielnie, mieszając torf, piasek, glinę i pozostałe składniki w odpowiednich proporcjach. Jednak jest to pracochłonne i wymaga zakupu wszystkich składników oddzielnie.
Zdecydowanie łatwiejszy i prostszy jest zakup odpowiedniej ziemi do wysiewu nasion, która jest odpowiednio skomponowana, aby zapewnić nasionom najlepsze warunki do rozwoju. Dodatkowo taka ziemia jest odkażona, co znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju patogenów.
Kiedy siać pomidory?
Przygotowanie rozsady (czyli sadzonek) trwa od 50 do 60 dni, a sadzonki przesadza się do gruntu w drugiej połowie wiosny. To oznacza, że wysiew należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, aby rośliny zdążyły odpowiednio wyrosnąć. Natomiast osoby, które mają szklarnie bądź inspekt, w których będą uprawiane pomidory, mogą wysiew zaplanować na koniec lutego. Trzeba jednak pamiętać, aby wzrastającym roślinom zapewnić odpowiednią ilość światła, w przeciwnym wypadku pomidory będą słabe i blade.
Jak siać pomidory?
Nasiona pomidorów należy umieścić w przygotowanych doniczkach, które powinny być wypełnione ziemią do nasion. Podłoże trzeba delikatnie ugnieść i wyrównać tak, aby sięgało one do około 1,5 cm poniżej górnej krawędzi pojemnika. Następnie należy równomiernie rozsypać nasiona i docisnąć je palcem, aby znalazły się na głębokości około 0,5 cm. Całość przysypuje się ziemią do nasion, piaskiem lub przesianym torfem i delikatnie podlewa.
Ważne, aby nasiona były rozłożone w rozstawie na około 2 cm, co zapewni roślinkom odpowiednią ilość miejsca. W przypadku niewielkich wielodoniczek można umieścić 2 – 3 nasionka w każdym otworze na wypadek, gdyby nie wszystkie wykiełkowały. Jeśli jednak z wszystkich nasion wyrosną rośliny, to w każdym pojemniczku można wybrać tę najsilniejszą i największą, a pozostałe usunąć. Uprawiając różne odmiany pomidorów, warto je od razu odpowiednio opisać, umieszczając naklejki na pojemnikach lub wbijając w podłoże patyczki z nazwami odmian.
Jakich warunków potrzebuje rozsada pomidorów?
Siewki pomidorów wymagają ciepła i sporej wilgotności, dlatego należy trzymać je w pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Temperatura powinna wynosić około 22–25 stopni Celsjusza. Nasiona warto przykryć, wykorzystując dołączoną do wielodoniczki pokrywkę lub folię spożywczą.
Pokrywka nie powinna być całkowicie szczelna i codziennie należy ją na chwilę ściągać, aby przewietrzyć rozsadę i zmniejszyć wilgotność. Zbyt wysoka wilgotność zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych! Pokrywkę, czy też folię można całkowicie usunąć po wschodach, czyli po około 7 dniach – tyle czasu nasiona potrzebują na wykiełkowaniu.
Jak dbać o siewki pomidorów?
Jak wspomniano wcześniej, siewki wymagają sporej ilości światła, inaczej będą słabe i mało odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Jednocześnie młode siewki nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie słońca. Wzrastające rośliny wymagają również sporej wilgotności, dlatego podłoże trzeba codziennie nawadniać, uważając, aby nie wypłukać nasion. Najlepiej sprawdza się zraszacz, który delikatnie nawilża glebę i nasiona.
Podłoże powinno być stale wilgotne, ale w pojemnikach nie może stać woda, więc nie należy przesadzać z ilością wody. Dobrym sposobem jest również wstawienie pojemników do miski z wodą na kilka minut.
Z czasem należy również obniżyć temperaturę otoczenia do około 18–20 stopni Celsjusza np. przenosząc rozsadę do innego pomieszczenia z dostępem do światła. Zbyt wysoka temperatura spowoduje nadmierny i zbyt szybki wzrost, a to może sprawić, że nie przyjmą się na miejscu stałym i przede wszystkim słabiej będą owocować. Z kolei zbyt niska temperatura może sprawić, że wzrost siewek zostanie całkowicie zahamowany, a cała rozsada będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia.
Kiedy pikować pomidory?
Rośliny, które trochę już wyrosły wymagają przesadzenia do osobnych doniczek, czyli pikowania. Należy to zrobić około 10 – 14 dni po wysiewie, gdy zacznie się rozwijać pierwszy liść właściwy. Siewki należy umieścić w niewielkich doniczkach lub wielodoniczkach o średnicy ok. 10 cm. Dobrze sprawdzi się również inspekt w rozstawie 10 x 10 cm. Do pikowania stosuje się to samo podłoże, które przeznaczone jest do wysiewu.
Jak pikować pomidory?
W przygotowanym podłożu umieszczonym w doniczce robi się niewielkie zagłębienia (można wykorzystać do tego ołówek), a następnie wkłada się do nich pojedynczo siewki. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas wyciągania i sadzenia roślinek, aby ich nie uszkodzić, zwracając szczególną uwagę na korzenie. Siewki należy delikatnie przysypać ziemią do wysokości liści, a następnie całość lekko ugnieść i wyrównać.
Na koniec podłoże trzeba zwilżyć. Wymagania roślin się nie zmieniają, a więc wciąż powinny mieć zapewnioną temperaturę około 18–20 stopni Celsjusza i znaczną wilgotność podłoża. Dodatkowo po kolejnych 14 dniach można podłoże zasilić nawozem, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych. Świetnie sprawdzą się do tego nawozy do pomidorów lub nawozy wieloskładnikowe. Oczywiście dawka nawozu powinna być bardzo mała, aby nie przenawozić roślin.
Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Pomidory są gotowe do przesadzenia do gruntu, gdy mają już około 5–7 liści i mniej więcej 15–30 cm wysokości, ale nie należy tego robić przed 15 maja. Wtedy mija niebezpieczeństwo niespodziewanych przymrozków, które mogłyby zniszczyć rośliny. W przypadku szklarni i tunelu rośliny można przesadzić już pod koniec kwietnia.
Jednak zanim rośliny zostaną przesadzone, trzeba je odpowiednio zahartować. Proces ten powinien trwać około 7–10 dni i polega na stopniowym ograniczeniu podlewania, obniżenia temperatury i coraz dłuższym wietrzeniu. Dzięki temu rośliny będą lepiej przygotowane na zmienne warunki zewnętrzne, które nie powinny im zaszkodzić. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, uważając, aby nie zamoczyć liści i łodyg.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexander Raths / Dreamstime, zdjęcia odmian pomidorów: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 100 odmian pomidorów w najlepszych cenach! |