Logo
Logo

Co lubi pomidor i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Miłośnicy pomidorów nie wyobrażają sobie bez nich lata, dlatego chętnie uprawiają je w ogrodach, choć to niełatwe zadanie. Te wyjątkowe krzewy, które w naszym klimacie są sezonowe, wymagają szczególnego zaangażowania ale, gdy tylko dostaną to "co lubią", odwdzięczą się masą pysznych czerwonych owoców. Sprawdź, jak dbać o pomidora!

Spis treści
Jakie warunki lubi pomidor? Miejsce Ziemia Jak dbać o pomidory? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi pomidor?

Pomidor zwyczajny, od którego wywodzą się odmiany użytkowe, pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze jest krzaczkowatą byliną o niewielkich, kulistych, czerwonych owocach, jednak jego odmiany wykazują się bardziej zróżnicowanym wzrostem i pokrojem oraz owocami, które mogą być duże (odm. typu „bawole serce”), średnie lub małe (pomidory koktajlowe) i mogą mieć różne kolory (czerwone, żółte, fioletowe).

Wszystkie pomidory kochają słońce i ciepło, a nie tolerują chłodów, dlatego w naszym klimacie mogą być uprawiane wyłącznie jako rośliny sezonowe i to najlepiej pod osłonami. Optymalne dla nich temperatury to ok. 18-25°C w dzień i ok. 16-18°C w nocy. Jeśli są wyższe (powyżej 30°C) lub spadają poniżej 10°C, zaczynają się problemy, bo gdy jest zbyt gorąco rośliny przestają owocować, a kiedy jest zimno ich rozwój zostaje zahamowany.

Miejsce

Pomidory to dzieci słońca, dlatego w ogrodzie należy wybrać dla nich słoneczne i ciepłe stanowisko. Trochę inaczej wygląda sprawa pod osłonami, gdzie ciepło słońca potęguje szyba. Rośliny są wtedy narażone na poparzenia, dlatego muszą mieć zapewnioną dużą ilość światła, ale lekko rozproszonego (cieniowanie szyb wapnem).

W uprawie gruntowej istotnym czynnikiem ryzyka jest z kolei niestabilna pogoda, gdyż na otwartej przestrzeni pomidorom mogą doskwierać ulewne deszcze, susza i wahania temperatur. Z tego względu do uprawy „pod chmurką” należy wybierać jak najbardziej odporne odmiany pomidorów, określane jako gruntowe.

 
 

Jednak pod osłonami pomidory też nie mają idealnych warunków, dlatego czasami miewają problemy z zawiązywaniem owoców. Z natury są roślinami samopylnymi, ale pyłek musi jakoś trafiać na znamię słupka. Na otwartej przestrzeni dbają o to owady, wspomagane przez wiatr, ale pod osłonami ich brakuje, dlatego to my musimy pomagać roślinom w zapyleniu kwiatów potrącając krzaczkami, przenosząc pyłek pędzelkiem lub stosując preparaty wspomagające zapylanie.

Ziemia

Pomidory najlepiej rosną w żyznej, próchniczej, ciepłej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH (ok. 5,5-6,5). Odczyn podłoża jest dla nich bardzo ważny, bo jeśli jest zbyt wysoki, cierpią na chlorozę, a gdy jest zbyt niski, zaczyna brakować im wapnia i zapadają na choroby fizjologiczne (np. sucha zgnilizna owoców).

Wybierając miejsce pod uprawę pomidorów trzeba też pamiętać, że rośliny nie mogą rosnąć na stanowiskach po sobie ani po innych roślinach z rodziny psiankowatych, ze względu na duże ryzyko wystąpienia wspólnych chorób.

 
 

Jak dbać o pomidory?

Pielęgnacja pomidorów to pracochłonne zajęcie, gdyż rośliny oczekują systematycznego odchwaszczania, podlewania i nawożenia, a odmiany wysokie także usuwania dolnych liści, podwiązywania i oczyszczania z wilków (młodych przyrostów w kątach liści) oraz ogławiania (skracania wierzchołka pędu). Odmiany krzaczaste nie wymagają większości tych zabiegów, ale mogą potrzebować podpierania zbyt rozkrzewionych pędów lub przerzedzania nadmiaru liści.

Pomocnym zabiegiem w uprawie pomidorów jest też ściółkowanie gleby agrowłókniną lub ściętą trawą, co ogranicza rozwój chwastów i zapobiega nadmiernemu wysychaniu podłoża.

W uprawie pod osłonami, należy też pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń i utrzymywaniu w nich stałej wilgotności powietrza (ok. 40-50%).

Sadzenie

Ze względu na wysokie wymagania termiczne, pomidory uprawia się w naszym kraju z wcześniej przygotowanej rozsady (w marcu), którą wysadza się pod osłonami w poł. V, a do gruntu pod koniec V. Rośliny dobrze jest sadzić kilka centymetrów głębiej, niż rosły dotychczas, gdyż wtedy lepiej się ukorzenią.

 
 

Nawożenie

Pomidory lubią żyzne podłoże, dlatego w sezonie wegetacyjnym dobrze jest zasilać je nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla pomidorów lub nawozami ekologicznymi. Rośliny można też ściółkować kompostem lub ściętą trawą, bądź podlewać roślinnymi gnojówkami, najlepiej bogatymi w potas, wspomagający owocowanie (np. z żywokostu).

Przycinanie

Pomidory odmian samokończących lub krzaczastych nie wymagają przycinania, ale odmiany wysokie pod koniec okresu wegetacyjnego muszą być ogławiane (poł. VIII lub na ok. 7 tyg. przed zakończeniem uprawy). Pęd główny przycina się wtedy nad ostatnim, rozwiniętym kwiatostanem i wyrastającymi nad nim 2-3 liśćmi.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Pomidory to rośliny wrażliwe na choroby (min. zarazę ziemniaczaną, żółtą kędzierzawość liści, szarą pleśń, alternariozę, brunatną plamistość liści) i szkodniki (min. mączliki, mszyce, słonecznicę orężówkę, nicienie). W ich ochronie bardzo ważna jest profilaktyka (min. zmianowanie, zakup zdrowej rozsady, uprawa odmian odpornych na choroby, unikanie moczenia liści podczas podlewania), ale jeśli nie pomoże, konieczne będzie zastosowanie jednego za aktualnie polecanych środków ochrony roślin.

Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos i Axel Mellin / Pixabay

Autor
Co lubi pomidor i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi pomidor i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI