Logo
Logo
311
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa pomidorków koktajlowych w gruncie i w pojemniku

Pomidory drobnoowocowe, powszechnie nazywane koktajlowymi, wykorzystuje się jako smaczny dodatek do potraw i jednocześnie dekorację posiłków. Z wyglądu i smaku przypominają miniatury zwykłych pomidorów, mają mniejsze wymagania i są odporniejsze na choroby. Ich uprawę można polecić każdemu!

 
Spis treści
Stanowisko Rozsada Sposoby uprawy Pielęgnacja Odmiany

Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Wymagania i pielęgnacja

Do uprawy pomidorów koktajlowych wystarczy niewielkie poletko, wolne miejsce na działce, balkon lub taras. Rośliny dobrze plonują zarówno sadzone w gruncie jak i w uprawie pojemnikowej. W słonecznym miejscu wytwarzają dużą liczbę dobrze wybarwionych, drobnych owoców (umownie o śr. 3-4cm). Przy odrobinie chęci można cieszyć się ich plonami. Na co trzeba zwrócić uwagę w uprawie i pielęgnacji?

Stanowisko

Odpowiednie są stanowiska słoneczne, zaciszne (pod gołym niebem lub pod osłonami). W przypadku uprawy gruntowej optymalna jest wystawa południowa. Natomiast w uprawie pojemnikowej lepiej unikać balkonów południowych, zbyt nagrzewających się latem – lepsze są te usytuowane na zachodzie, ewentualnie w kierunku południowo-wschodnim.

Uwaga: Pomidory są podatne na oparzenia liści i owoców. W nadmiernie słonecznych miejscach w dalszym ciągu będą obficie plonować i dobrze się wybarwiają, jednak wymagają znacznie więcej uwagi.

Temperatura

Warzywo jest ciepłolubne – niskie temperatury hamują wzrost i rozwój, i już niewielkie przymrozki mogą doprowadzić do jego obumarcia. Optymalne temperatury zależą od stadium rozwoju pomidora, zwykle jednak są wyższe od 20ºC.

Podłoże

Gleba powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Zwykle (w uprawie amatorskiej) wykorzystuje się torf przemieszany z ziemią ogrodową, kompostem i piaskiem. Na rynku dostępne jest także specjalistyczne podłoże do pomidorów i papryki – zalecamy taki zakup, jeśli chcemy uprawiać warzywa w niedużej ilości.

Uwaga: Pomidory koktajlowe są wrażliwe na niedobór boru. Wtedy mogą być podatne na choroby i szkodniki (chociaż odmiany drobnoowocowe są wciąż odporniejsze od tych tradycyjnych).

Rozsada

Niezależnie od sposobu uprawy (w gruncie lub w pojemnikach) najpierw należy wyprodukować zdrową, dobrze rozwiniętą rozsadę. Nasiona można nabyć w centrach ogrodniczych. Zależnie od odmiany wysiewa się je od marca do końca kwietnia.

Nasiona przykrywa się ok 0,5 cm warstwą podłoża. Skrzynie trzeba przechowywać w ciepłym i widnym pomieszczeniu. W początkowym okresie uprawy należy zadbać o regularne podlewanie i utrzymywanie dużej wilgotności powietrza (przez np.: zakrywanie przezroczystą folią z otworami). Niemniej najlepsze warunki uzyskuje się w ogrzewanym tunelu foliowym lub w szklarni.

Optymalna temperatura kiełkowania przekracza 20ºC. Pojawiające się kiełki warto 2-3 krotnie pikować. Później – po kilku tygodniach – sadzonki z uformowanymi kilkoma liśćmi właściwymi przesadza się do większych pojemników. Warzywa można umieszczać na zewnątrz po 15 maja.

Uprawa pomidorków koktajlowychFot. Emilian Robert Vicol/Pixabay

Pomidorki koktajlowe w ogrodzie i na balkonie

Na balkonie, w doniczkach

 • Taki sposób uprawy pomidorów koktajlowych jest nieco bardziej czasochłonny, gdyż rośliny trzeba częściej podlewać (latem codziennie) i regularnie nawozić.
 • Istotna jest także wielkość pojemników. Skrzynie lub donice powinny mieć głębokość co najmniej 20-25 cm.
 • Rośliny sadzi się zachowując rozstawę przynajmniej 30 cm. Oznacza to, że w standardowych skrzyniach można uprawiać najwyżej dwa okazy.

W gruncie, czyli w ogrodzie

 • Od drugiej połowy maja sadzonki można przenosić do gruntu. Wcześniej stanowisko należy dokładnie oczyścić, przekopać i wygrabić. Podłoże warto zmieszać z nawozem organicznym, np.: kompostem.
 • Pomidory sadzi się utrzymując większą rozstawę niż w uprawie balkonowej. Wtedy rośliny będą miały więcej miejsca na wzrost i zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
 • Roślin nie należy sadzić w sąsiedztwie ziemniaków, kalafiora, kapusty, kalarepy i ogórków. Dobrym sąsiedztwem jest czosnek, cebula, sałata, nasturcja (jako pułapka na mszyce) i aksamitka (niszcząca nicienie glebowe).

Uprawa i pielęgnacja pomidorków koktajlowych

Nawożenie
Pomidory zaleca się nawozić co 2 tygodnie. Najlepiej stosować nawozy naturalne (organiczne lub biohumusy). Oczywiście oprócz tego warto korzystać ze specjalistycznych nawozów (np.: Salmag z borem, Rosafert) lub ekstraktów z alg (Agrocean, Algex). Przy wystąpieniu oznak niedoboru określonego składnika zaleca się stosować nawożenie dolistne.

Podlewanie

Wykonuje się wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Zwykle zabieg stosuje się co 2 dni. Gleba powinna być stale umiarkowana, ale nie zalewana. W uprawie balkonowej zaleca się ułożyć solidny drenaż i zadbać o solidne otwory w donicy. Warzywa podlewamy starając się nie zamoczyć liści i owoców. Podlewanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem (ograniczy się w ten sposób ryzyko stresu lub poparzenia roślin). Już na etapie sadzenia dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie hydrożeli (np.: HydroŻel).

Formowanie
Pomidory zaleca się prowadzić w taki sposób, aby posiadały pęd główny i kilka bocznych odgałęzień. Wtedy roślina zdrowiej i obficiej plonuje. Dlatego sadzonki warto regularnie uszczykiwać usuwając nadmiernie wyrastające pędy boczne. Oprócz tego pomidorom powinno się usuwać dolne liście.

Zapylanie
Pomidory koktajlowe są samopylne i mogą zapylić się własnym pyłkiem przy pomocy wiatru. Mogą być także zapylane przez pszczoły lub trzmiele (np.: w szklarniach). Jednakże warzywom można dopomóc i przeprowadzić proces w sposób sztuczny. Poszczególne kwiaty można pocierać o siebie lub zapylać je pędzelkiem do farb. To zwiększy efektywność zawiązywania owoców.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Rośliny standardowo traktuje się chemią z uwzględnieniem programu ochrony (m.in. przeciwko szarej pleśni, zgniliznom, zarazie ziemniaczanej). Jednakże pomidory koktajlowe często uprawia się w niewielkiej ilości na potrzeby własne i hobbystycznie. W takim wypadku opłaca się stawiać na ekologiczne metody walki z chorobami i szkodnikami. Dobre rezultaty można uzyskać stosując profilaktycznie preparaty z pokrzywy i skrzypu. Natomiast dość skuteczną metodą na ślimaki jest stworzenie barier z rozdrobnionych skorup jaj lub mączki bazaltowej (która jest jednocześnie nawozem).

Podpory
Odmiany wysokie ('Pokusa', 'Koralik') będą wymagały niewielkich podpór, chroniących je przed uszkodzeniem.

Zbiór
Pomidory koktajlowe standardowo zbiera się od lipca do września. Termin zbioru zależy od odmiany, terminu siewu i warunków. Przy dużych upałach lub nadmiernym chłodzie plonowanie może opóźnić się do kilku tygodni.

Uprawa pomidorków koktajlowych
Fot. annquasarano/Pixabay

Polecane odmiany pomidorków koktajlowych do samodzielnej uprawy

Odmiany na balkon

 • 'Awizo F2' – odmiana wczesna, wytwarzająca czerwone owoce o cylindrycznym kształcie. Jest odporna na zarazę ziemniaczaną;
 • 'Pinokio' – odmiana wczesna, wytwarzająca pomarańczowe owoce;
 • 'Koralik' – odmiana średniowczesna wysoka, wytwarzająca liczne, drobne, okrągłe owoce o czerwonej barwie. Odporna na zarazę ziemniaczaną;
 • 'Balconi Red' – odmiana wytwarzająca duże, czerwone owoce zebrane w luźne grona;
 • 'Venus' – odmiana karłowa, wytwarzająca małe, pomarańczowe owoce.

Odmiany do gruntu

 • 'Radana' – odmiana średniowczesna, wytwarzająca czerwone owoce o gruszkowatym kształcie;
 • 'Sungold' – odmiana wytwarzająca okrągłe, pomarańczowe owoce;
 • 'Chicco Rosso' – odmiana niezwykle plenna, wytwarzająca drobne, liczne owoce o czerwonej barwie;
 • 'Mirabell' – odmiana silnie rosnąca, wytwarzająca drobne, żółte owoce;
 • 'Gartenperle' – odmiana plenna, silnie rosnąca, wytwarzająca drobne, intensywnie czerwone owoce.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Lino Lombardi/Pixabay, Tom Jur-ng/Unsplash

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość

20-03-2020 10:09

Cześć. Mam pytanko jak głęboka ma być doniczka?

Gość Kasia J.

19-03-2020 16:36

Z doświadczenia wiem, że jeśli się zapomni o nawożeniu, albo potraktuje to po macoszemu, pomidory będą niesmaczne i z grubą skórą. To naprawdę najważniejsza rzecz jeśli chce sie mieć dobre pomidory. Dlatego podkreślam - nawozić, nawozić i jeszcze raz nawozić. Pozdrawiam!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu