Logo
Logo

Uprawa pomidorków koktajlowych w gruncie i w pojemniku | Co zrobić, by mieć mnóstwo owoców?

Pomidory drobnoowocowe, powszechnie nazywane koktajlowymi, wykorzystuje się jako smaczny dodatek do potraw i jednocześnie dekorację posiłków. Z wyglądu i smaku przypominają miniatury zwykłych pomidorów, mają mniejsze wymagania i są odporniejsze na choroby. Ich uprawę można polecić każdemu!

Spis treści
Jakie wymagania mają pomidorki koktajlowe? Co lubią, a czego nie? Gdzie uprawiać pomidorki koktajlowe? W ogrodzie (w gruncie) czy na balkonie (w doniczkach)? Co zrobić, aby pomidorki koktajlowe zdrowo rosły i obficie owocowały? Jakie polecane odmiany pomidorków koktajlowych doskonale sprawdzą się w samodzielnej uprawie?

Jak uprawiać pomidorki koktajlowe?
Wymagania i potrzeby

Do uprawy pomidorów koktajlowych wystarczy niewielkie poletko, wolne miejsce na działce, balkon lub taras. Rośliny dobrze plonują zarówno sadzone w gruncie jak i w uprawie pojemnikowej. W słonecznym miejscu wytwarzają dużą liczbę dobrze wybarwionych, drobnych owoców (umownie o śr. 3-4cm). Przy odrobinie chęci można cieszyć się ich plonami. Na co trzeba zwrócić uwagę w uprawie i pielęgnacji?

Stanowisko | Gdzie posadzić pomidorki koktajlowe?

Odpowiednie są stanowiska słoneczne, zaciszne (pod gołym niebem lub pod osłonami). W przypadku uprawy gruntowej optymalna jest wystawa południowa. Natomiast w uprawie pojemnikowej lepiej unikać balkonów południowych, zbyt nagrzewających się latem – lepsze są te usytuowane na zachodzie, ewentualnie w kierunku południowo-wschodnim.

Uwaga: Pomidory są podatne na oparzenia liści i owoców. W nadmiernie słonecznych miejscach w dalszym ciągu będą obficie plonować i dobrze się wybarwiają, jednak wymagają znacznie więcej uwagi.

Temperatura | Czy pomidorki koktajlowe są ciepłolubne?

Warzywo jest ciepłolubne – niskie temperatury hamują wzrost i rozwój, i już niewielkie przymrozki mogą doprowadzić do jego obumarcia. Optymalne temperatury zależą od stadium rozwoju pomidora, zwykle jednak są wyższe od 20ºC.

Podłoże | Jaką ziemię lubią pomidorki koktajlowe?

Gleba powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Zwykle (w uprawie amatorskiej) wykorzystuje się torf przemieszany z ziemią ogrodową, kompostem i piaskiem. Na rynku dostępne jest także specjalistyczne podłoże do pomidorów i papryki – zalecamy taki zakup, jeśli chcemy uprawiać warzywa w niedużej ilości.

Uwaga! Pomidory koktajlowe są wrażliwe na niedobór boru. Wtedy mogą być podatne na choroby i szkodniki (chociaż odmiany drobnoowocowe są wciąż odporniejsze od tych tradycyjnych).

Rozsada | Jak wysiewać pomidorki koktajlowe?

Niezależnie od sposobu uprawy (w gruncie lub w pojemnikach) najpierw należy wyprodukować zdrową, dobrze rozwiniętą rozsadę. Nasiona można nabyć w centrach ogrodniczych. Zależnie od odmiany wysiewa się je od marca do końca kwietnia.

Nasiona przykrywa się ok 0,5 cm warstwą podłoża. Skrzynie trzeba przechowywać w ciepłym i widnym pomieszczeniu. W początkowym okresie uprawy należy zadbać o regularne podlewanie i utrzymywanie dużej wilgotności powietrza (przez np.: zakrywanie przezroczystą folią z otworami). Niemniej najlepsze warunki uzyskuje się w ogrzewanym tunelu foliowym lub w szklarni.

Optymalna temperatura kiełkowania przekracza 20ºC. Pojawiające się kiełki warto 2-3 krotnie pikować. Później – po kilku tygodniach – sadzonki z uformowanymi kilkoma liśćmi właściwymi przesadza się do większych pojemników. Warzywa można umieszczać na zewnątrz po 15 maja.

Uprawa pomidorków koktajlowych Fot. Emilian Robert Vicol / Pixabay

Pomidorki koktajlowe w ogrodzie i na balkonie

Na balkonie, w doniczkach

 • Taki sposób uprawy pomidorów koktajlowych jest nieco bardziej czasochłonny, gdyż rośliny trzeba częściej podlewać (latem codziennie) i regularnie nawozić.
 • Istotna jest także wielkość pojemników. Skrzynie lub donice powinny mieć głębokość co najmniej 20-25 cm.
 • Rośliny sadzi się zachowując rozstawę przynajmniej 30 cm. Oznacza to, że w standardowych skrzyniach można uprawiać najwyżej dwa okazy.

W gruncie, czyli w ogrodzie

 • Od drugiej połowy maja sadzonki można przenosić do gruntu. Wcześniej stanowisko należy dokładnie oczyścić, przekopać i wygrabić. Podłoże warto zmieszać z nawozem organicznym, np.: kompostem.
 • Pomidory sadzi się utrzymując większą rozstawę niż w uprawie balkonowej. Wtedy rośliny będą miały więcej miejsca na wzrost i zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
 • Roślin nie należy sadzić w sąsiedztwie ziemniaków, kalafiora, kapusty, kalarepy i ogórków. Dobrym sąsiedztwem jest czosnek, cebula, sałata, nasturcja (jako pułapka na mszyce) i aksamitka (niszcząca nicienie glebowe).

Jak dbać o pomidorki koktajlowe?
Pielęgnacja krok po kroku

Nawożenie | Jakie nawozy stosować i jak często?

Pomidory zaleca się nawozić co 2 tygodnie. Najlepiej stosować nawozy naturalne (organiczne lub biohumusy). Oczywiście oprócz tego warto korzystać ze specjalistycznych nawozów (np.: Salmag z borem, Rosafert) lub ekstraktów z alg (Agrocean, Algex). Przy wystąpieniu oznak niedoboru określonego składnika zaleca się stosować nawożenie dolistne.

Podlewanie | Dlaczego jest tak ważne?

Wykonuje się wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Zwykle zabieg stosuje się co 2 dni. Gleba powinna być stale umiarkowana, ale nie zalewana. W uprawie balkonowej zaleca się ułożyć solidny drenaż i zadbać o solidne otwory w donicy. Warzywa podlewamy starając się nie zamoczyć liści i owoców. Podlewanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem (ograniczy się w ten sposób ryzyko stresu lub poparzenia roślin). Już na etapie sadzenia dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie hydrożeli (np.: HydroŻel).

Formowanie | Jak przycinać?

Pomidory zaleca się prowadzić w taki sposób, aby posiadały pęd główny i kilka bocznych odgałęzień. Wtedy roślina zdrowiej i obficiej plonuje. Dlatego sadzonki warto regularnie uszczykiwać usuwając nadmiernie wyrastające pędy boczne. Oprócz tego pomidorom powinno się usuwać dolne liście.

 Polecane odmiany pomidorów – które warto kupić?
 Błędy w uprawie pomidorów – co często robimy źle?
 Worki do uprawy pomidorów – jakie są zalety takiej uprawy?

Zapylanie | Czy jest konieczne?

Pomidory koktajlowe są samopylne i mogą zapylić się własnym pyłkiem przy pomocy wiatru. Mogą być także zapylane przez pszczoły lub trzmiele (np.: w szklarniach). Jednakże warzywom można dopomóc i przeprowadzić proces zapylania na sztuczne sposoby. Jednym z bardziej znanych jest używanie małego pędzelka, by przenieść pyłki z kwiatka na kwiatek.

Szkodniki i choroby | Jak chronić przed problemami?

Rośliny standardowo traktuje się chemią z uwzględnieniem programu ochrony (m.in. przeciwko szarej pleśni, zgniliznom, zarazie ziemniaczanej). Jednakże pomidory koktajlowe często uprawia się w niewielkiej ilości na potrzeby własne i hobbystycznie. W takim wypadku opłaca się stawiać na ekologiczne metody walki z chorobami i szkodnikami. Dobre rezultaty można uzyskać stosując profilaktycznie preparaty z pokrzywy i skrzypu. Natomiast dość skuteczną metodą na ślimaki jest stworzenie barier z rozdrobnionych skorup jaj lub mączki bazaltowej (która jest jednocześnie nawozem).

Podpory | Czy są konieczne?

Odmiany wysokie ('Pokusa', 'Koralik') będą wymagały niewielkich podpór, chroniących je przed uszkodzeniem.

Zbiór | Kiedy pomidory będą dojrzałe?

Pomidory koktajlowe standardowo zbiera się od lipca do września. Termin zbioru zależy od odmiany, terminu siewu i warunków. Przy dużych upałach lub nadmiernym chłodzie plonowanie może opóźnić się do kilku tygodni.

Uprawa pomidorków koktajlowych
Fot. annquasarano/Pixabay

Polecane odmiany pomidorków koktajlowych do samodzielnej uprawy

Odmiany na balkon

 • 'Awizo F2' – odmiana wczesna, wytwarzająca czerwone owoce o cylindrycznym kształcie. Jest odporna na zarazę ziemniaczaną;
 • 'Pinokio' – odmiana wczesna, wytwarzająca pomarańczowe owoce;
 • 'Koralik' – odmiana średniowczesna wysoka, wytwarzająca liczne, drobne, okrągłe owoce o czerwonej barwie. Odporna na zarazę ziemniaczaną;
 • 'Balconi Red' – odmiana wytwarzająca duże, czerwone owoce zebrane w luźne grona;
 • 'Venus' – odmiana karłowa, wytwarzająca małe, pomarańczowe owoce.

Odmiany do gruntu

 • 'Radana' – odmiana średniowczesna, wytwarzająca czerwone owoce o gruszkowatym kształcie;
 • 'Sungold' – odmiana wytwarzająca okrągłe, pomarańczowe owoce;
 • 'Chicco Rosso' – odmiana niezwykle plenna, wytwarzająca drobne, liczne owoce o czerwonej barwie;
 • 'Mirabell' – odmiana silnie rosnąca, wytwarzająca drobne, żółte owoce;
 • 'Gartenperle' – odmiana plenna, silnie rosnąca, wytwarzająca drobne, intensywnie czerwone owoce.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Lino Lombardi / Pixabay, Tom Jur-ng / Unsplash

Autor
Uprawa pomidorków koktajlowych w gruncie i w pojemniku | Co zrobić, by mieć mnóstwo owoców?
Uprawa pomidorków koktajlowych w gruncie i w pojemniku | Co zrobić, by mieć mnóstwo owoców?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (24)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

20-03-2020 10:09

Cześć. Mam pytanko jak głęboka ma być doniczka?

Gość Kasia J.

19-03-2020 16:36

Z doświadczenia wiem, że jeśli się zapomni o nawożeniu, albo potraktuje to po macoszemu, pomidory będą niesmaczne i z grubą skórą. To naprawdę najważniejsza rzecz jeśli chce sie mieć dobre pomidory. Dlatego podkreślam - nawozić, nawozić i jeszcze raz nawozić. Pozdrawiam!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl