Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
57
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Worki uprawowe do pomidorów i innych warzyw

Uprawa w workach z podłożem to świetny sposób na warzywnik lub zielnik na niewielkiej przestrzeni. Uprawa jest tania i wygodna. Dowiedz się, na czym polega. Skorzystaj z naszych pomysłów i uprawiaj w workach pomidory, paprykę, sałatę i inne warzywa oraz zioła.

 Pytanie czytelnika: Znalazłem w jednym z zagranicznych artykułów wzmiankę o uprawie warzyw w workach z podłożem. Czy taki sposób uprawy jest praktykowany w Polsce? Jeśli tak, to gdzie kupić taki specjalny worek do uprawy?

Worki uprawowe to łatwy sposób na uprawę warzyw, nawet na niewielkiej przestrzeni - np. na balkonie. Ta metoda pochodzi z profesjonalnych upraw wielkopowierzchniowych, gdzie rośliny uprawiane są w workach - wypełnionych zwykle wełną mineralną.

Zalety uprawy w workach

  • żyzne, organiczne, przepuszczalne podłoże, dobrze trzymające wilgoć;
  • lekkie podłoże zapewnia korzeniom swobodny i szybki wzrost;
  • dodatek nawozu długodziałającego zapewnia roślinom składniki mineralne na kilka tygodni;
  • niska cena, brak potrzeby zakupu doniczek;
  • podłoże jest odizolowane od ziemi (źródła chorób i szkodników);
  • worki można łatwo przenosić na inne miejsce;
  • po sezonie worki można wyrzucić, a podłoże wysypać na kompost.

Jaką ziemię/worek wybrać?

W amatorskiej (hobbystycznej) uprawie nie są potrzebne specjalistyczne worki z wełną, a wystarczą zwykłe opakowania z podłożem (ziemią) do uprawy warzyw, które bez problemu można kupić w każdym centrum ogrodniczym już za kilkanaście złotych za duży 80 litrowy worek. Doskonale sprawdza się w warzywniku, ogrodzie, szklarni, na balkonie, tarasie, i na parapecie.

Dostępne są także specjalne, podłużne worki z ziemią (z ang. Grow Bag). Na folii mają zaznaczone już otwory do wycięcia, w których trzeba posadzić sadzonki lub ustawić na nich donice. Takie produkty oferują np. marki Grow Sure (Domowy Ogródek) oraz KiK Krajewscy (Ogródek Warzywny).

Uniwersalna ziemia do uprawy warzyw to gotowe do użycia podłoże - najczęściej mieszkanka włókna kokosowego, torfu lub żyznej ziemi, wymieszanej z nawozem wolnodziałającym. Odczyn podłoża pH wynosi 5,5-6,0 i jest odpowiednie do uprawy większości gatunków warzyw. W zależności od producenta skład i zawartość poszczególnych składników może się różnić.

Z łatwością można tez kupić specjalne mieszanki do uprawy konkretnych gatunków - np. pomidorów (najpopularniejsze i najłatwiej dostępne) oraz ziół.

uprawa warzyw w worku uprawowym fot. Flora Dania

Co uprawiać w workach?

W workach z podłożem można z powodzeniem uprawiać pomidory, paprykę, bakłażany, ogórki, fasolkę szparagową oraz większość sałat i innych niewielkich warzyw liściowych, a także zioła (bazylię, miętę, oregano, itp.) oraz małe rośliny owocowe - np. truskawki i poziomki. Praktycznie każde warzywo można uprawiać w worku, pod warunkiem że mamy odpowiednio dużo miejsca. Warto wybierać odmiany karłowe, a wyższe wspomóc we wzroście bambusowa tyczką. Z uwagi na głębokość worka nie poleca się uprawy warzyw korzeniowych.

Krok po kroku

Uprawa warzyw w workach jest banalnie prosta i prawie nie różni się od tradycyjnej uprawy w ziemi lub w doniczkach! Przeczytaj, jak to zrobić.

1. Zanim rozpoczniesz sadzenie wstrząśnij mocno workiem, by rozluźnić, spulchnić i napowietrzyć podłoże. Nie może być zbite, bo źle będzie magazynować wodę i utrudni wzrost korzeni.

2. Ułóż worek na płasko. Wytnij kilka otworów (wzdłuż zaznaczonych linii). Im większy worek, tym więcej otworów można w nim wyciąć. Ich rozstaw i wielkość trzeba dostosować do rozmiarów rośliny - np. w worku 50 litrowym można uprawiać dwa krzaczki pomidorów, w 80 litrowym - trzy. Wycięcie w folii powinno być na tyle duże, by późniejsze podlewanie nie było kłopotliwe. Warto rozważyć założenie automatycznego systemu nawadniania kropelkowego.

3. Zrób niewielkie wgłębienie w podłożu. Posadź delikatnie sadzonki z rozsady, by nie uszkodzić zbytnio ich wrażliwych korzeni. Następnie ubij delikatnie ziemię wokół rośliny. Na podłożu możesz także ustawić doniczki bez dnia. Korzenie roślin z doniczki szybko przerosną do worka.

4. Po posadzeniu ziemię obficie podlej, a w dnie worka zrób kilka dziurek, przez które swobodnie będzie mógł odpływać nadmiar wody. Uprawy podlewaj regularnie, by ziemia była stale lekko wilgotna. W czasie upałów podlewaj codziennie!

5. Ustaw worek z sadzonkami w miejscu nasłonecznionym, ale osłoniętym przez palącym słońcem i silnym wiatrem. Może to być przydomowa szklarnia, warzywnik w ogrodzie, a nawet miejsce na balkonie, tarasie lub parapecie. Uprawiaj rośliny jadalne blisko domu, by zawsze mieć je pod ręką.

6. Nawożenie rozpocznij po około 6 tygodniach od posadzenia (na tak długo starczy nawozu długodziałającego, który znajdował się w podłożu). Najlepiej zastosuj specjalną odżywkę w płynie.

7. W czasie wzrostu podpieraj rośliny bambusowymi tyczkami. Chroń je także przed silnym wiatrem, który mógł by je uszkodzić lub połamać.

8. Po sezonie ziemię przerośnięta korzeniami wyrzuć do śmietnika lub wysyp na kompostownik, gdzie szybko wzbogaci pryzmę w materię organiczną. Niektóre worki wykonane są z materiału biodegradowalnego i można je także swobodnie wyrzucić na kompost, gdzie ulegną rozkładowi.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu