Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
62
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Worki uprawowe do pomidorów i innych warzyw

Uprawa w workach z podłożem to świetny sposób na warzywnik lub zielnik na niewielkiej przestrzeni. Uprawa jest tania i wygodna. Dowiedz się, na czym polega. Skorzystaj z naszych pomysłów i uprawiaj w workach pomidory, paprykę, sałatę i inne warzywa oraz zioła.

 Pytanie czytelnika: Znalazłem w jednym z zagranicznych artykułów wzmiankę o uprawie warzyw w workach z podłożem. Czy taki sposób uprawy jest praktykowany w Polsce? Jeśli tak, to gdzie kupić taki specjalny worek do uprawy?

Worki uprawowe to łatwy sposób na uprawę warzyw, nawet na niewielkiej przestrzeni - np. na balkonie. Ta metoda pochodzi z profesjonalnych upraw wielkopowierzchniowych, gdzie rośliny uprawiane są w workach - wypełnionych zwykle wełną mineralną.

Zalety uprawy w workach

  • żyzne, organiczne, przepuszczalne podłoże, dobrze trzymające wilgoć;
  • lekkie podłoże zapewnia korzeniom swobodny i szybki wzrost;
  • dodatek nawozu długodziałającego zapewnia roślinom składniki mineralne na kilka tygodni;
  • niska cena, brak potrzeby zakupu doniczek;
  • podłoże jest odizolowane od ziemi (źródła chorób i szkodników);
  • worki można łatwo przenosić na inne miejsce;
  • po sezonie worki można wyrzucić, a podłoże wysypać na kompost.

Jaką ziemię/worek wybrać?

W amatorskiej (hobbystycznej) uprawie nie są potrzebne specjalistyczne worki z wełną, a wystarczą zwykłe opakowania z podłożem (ziemią) do uprawy warzyw, które bez problemu można kupić w każdym centrum ogrodniczym już za kilkanaście złotych za duży 80 litrowy worek. Doskonale sprawdza się w warzywniku, ogrodzie, szklarni, na balkonie, tarasie, i na parapecie.

Dostępne są także specjalne, podłużne worki z ziemią (z ang. Grow Bag). Na folii mają zaznaczone już otwory do wycięcia, w których trzeba posadzić sadzonki lub ustawić na nich donice. Takie produkty oferują np. marki Grow Sure (Domowy Ogródek) oraz KiK Krajewscy (Ogródek Warzywny).

Uniwersalna ziemia do uprawy warzyw to gotowe do użycia podłoże - najczęściej mieszkanka włókna kokosowego, torfu lub żyznej ziemi, wymieszanej z nawozem wolnodziałającym. Odczyn podłoża pH wynosi 5,5-6,0 i jest odpowiednie do uprawy większości gatunków warzyw. W zależności od producenta skład i zawartość poszczególnych składników może się różnić.

Z łatwością można tez kupić specjalne mieszanki do uprawy konkretnych gatunków - np. pomidorów (najpopularniejsze i najłatwiej dostępne) oraz ziół.

uprawa warzyw w worku uprawowym fot. Flora Dania

Co uprawiać w workach?

W workach z podłożem można z powodzeniem uprawiać pomidory, paprykę, bakłażany, ogórki, fasolkę szparagową oraz większość sałat i innych niewielkich warzyw liściowych, a także zioła (bazylię, miętę, oregano, itp.) oraz małe rośliny owocowe - np. truskawki i poziomki. Praktycznie każde warzywo można uprawiać w worku, pod warunkiem że mamy odpowiednio dużo miejsca. Warto wybierać odmiany karłowe, a wyższe wspomóc we wzroście bambusowa tyczką. Z uwagi na głębokość worka nie poleca się uprawy warzyw korzeniowych.

Krok po kroku

Uprawa warzyw w workach jest banalnie prosta i prawie nie różni się od tradycyjnej uprawy w ziemi lub w doniczkach! Przeczytaj, jak to zrobić.

1. Zanim rozpoczniesz sadzenie wstrząśnij mocno workiem, by rozluźnić, spulchnić i napowietrzyć podłoże. Nie może być zbite, bo źle będzie magazynować wodę i utrudni wzrost korzeni.

2. Ułóż worek na płasko. Wytnij kilka otworów (wzdłuż zaznaczonych linii). Im większy worek, tym więcej otworów można w nim wyciąć. Ich rozstaw i wielkość trzeba dostosować do rozmiarów rośliny - np. w worku 50 litrowym można uprawiać dwa krzaczki pomidorów, w 80 litrowym - trzy. Wycięcie w folii powinno być na tyle duże, by późniejsze podlewanie nie było kłopotliwe. Warto rozważyć założenie automatycznego systemu nawadniania kropelkowego.

3. Zrób niewielkie wgłębienie w podłożu. Posadź delikatnie sadzonki z rozsady, by nie uszkodzić zbytnio ich wrażliwych korzeni. Następnie ubij delikatnie ziemię wokół rośliny. Na podłożu możesz także ustawić doniczki bez dnia. Korzenie roślin z doniczki szybko przerosną do worka.

4. Po posadzeniu ziemię obficie podlej, a w dnie worka zrób kilka dziurek, przez które swobodnie będzie mógł odpływać nadmiar wody. Uprawy podlewaj regularnie, by ziemia była stale lekko wilgotna. W czasie upałów podlewaj codziennie!

5. Ustaw worek z sadzonkami w miejscu nasłonecznionym, ale osłoniętym przez palącym słońcem i silnym wiatrem. Może to być przydomowa szklarnia, warzywnik w ogrodzie, a nawet miejsce na balkonie, tarasie lub parapecie. Uprawiaj rośliny jadalne blisko domu, by zawsze mieć je pod ręką.

6. Nawożenie rozpocznij po około 6 tygodniach od posadzenia (na tak długo starczy nawozu długodziałającego, który znajdował się w podłożu). Najlepiej zastosuj specjalną odżywkę w płynie.

7. W czasie wzrostu podpieraj rośliny bambusowymi tyczkami. Chroń je także przed silnym wiatrem, który mógł by je uszkodzić lub połamać.

8. Po sezonie ziemię przerośnięta korzeniami wyrzuć do śmietnika lub wysyp na kompostownik, gdzie szybko wzbogaci pryzmę w materię organiczną. Niektóre worki wykonane są z materiału biodegradowalnego i można je także swobodnie wyrzucić na kompost, gdzie ulegną rozkładowi.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT