Logo
Logo

Uprawa papryki w ogrodzie | Co zrobić, by mieć udane zbiory?

Paprykę można bez problemu kupić w centrach handlowych, nigdy jednak nie będzie tak zdrowa i smaczna, jak ta wyhodowana we własnym ogrodzie. Dowiedz się wszystkiego o jej uprawie w gruncie, pod osłonami oraz w doniczce. Podpowiadamy jakie wybrać odmiany oraz jak je pielęgnować.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać własną paprykę? Co lubi papryka? Jakie ma wymagania? Czy jest trudna w uprawie? Jak uprawiać paprykę pod osłonami (w tunelu foliowym lub szklarni)? Jakie odmiany papryki najlepiej nadają się do uprawy pod osłonami? Czy paprykę można uprawiać w gruncie? Które odmiany papryki można uprawiać w gruncie? Czy paprykę można uprawiać w doniczce na balkonie?

Uprawa papryki nie jest trudna, a korzyści z posiadania własnych plonów są ogromne!

Papryka (Capsicum) należy do najzdrowszych i najsmaczniejszych warzyw jakie pojawiają się na naszych stołach. Posiada ogromne bogactwo witamin (głównie wit. C, A i E), minerałów (min. potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo) i wielu innych wartościowych składników odżywczych (min. kwasy organiczne, tiaminy, likopen).

Ponadto papryki w poszczególnych kolorach zawierają dodatkowe substancje, korzystnie wpływające na nasze zdrowie: papryka żółta i pomarańczowa to źródło wspomagającej wzrok luteiny i zeaksantyny, papryka zielona to bogactwo kwasu foliowego i wit. E, natomiast papryka czerwona to duża dawka beta karotenu i wit. A.

ogród na co dzień / YouTube


Wymagania uprawowe papryki

Zanim jednak podejmiemy się uprawy tego zdrowego warzywa, musimy pamiętać, że pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki papryka, ma wyjątkowo wysokie wymagania uprawowe i na zadowalające plony możemy liczyć tylko wtedy, gdy uda nam się im sprostać.

Papryka przez cały sezon oczekuje ciepła (20-27°C), dużej wilgotności powietrza i podłoża, stałej temperatury gleby oraz licznych zabiegów pielęgnacyjnych (nawożenia, podwiązywania, ogławiania, ochrony przed chorobami i szkodnikami). Takie warunki najłatwiej zapewnić roślinom pod osłonami, dlatego najlepsze rezultaty daje uprawa papryki w szklarniach i tunelach.

Uprawa papryki pod osłonami
Fot. DutchScenery/Fotolia

Uprawa papryki pod osłonami

Ze względu na długi okres wegetacji i brak odporności roślin na niskie temperatury, paprykę uprawia się wyłącznie z rozsady, którą przygotowuje się już w marcu. Nasiona wysiewa się do kuwet i ustawia na ciepłym, słonecznym parapecie, a po osiągnięciu przez siewki 2-4 liści, rośliny pikuje się do małych doniczek.

Samodzielna produkcja rozsady jest popularna, ale dość trudna, gdyż w warunkach domowych ciężko zapewnić młodym paprykom właściwe warunki (dostateczną wilgotność, odpowiednią ilość światła oraz optymalną temperaturę), dlatego gotową rozsadę lepiej kupić na targu lub u sprawdzonego producenta.

SADZENIE PAPRYKI POD OSŁONAMI

 • Paprykę pod osłonami wysadza się na początku maja,
 • zachowując odległość między roślinami ok. 30-40 cm. (na 1 m2 nie powinno rosnąć więcej roślin niż 7-8).
 • Po posadzeniu, rośliny obficie się podlewa, a glebę wokół nich ściółkuje słomą lub włókniną, co pozwala utrzymać wilgotność i stałą temperaturę podłoża oraz zapobiega rozwojowi chwastów.

PIELĘGNACJA PAPRYKI POD OSŁONAMI

 • Papryka jest rośliną dość żarłoczną, dlatego wymaga nawożenia pogłównego nawozami wieloskładnikowymi (np. Azofoską).
 • Przez cały okres wzrostu, musi mieć też zapewnioną wysoką wilgotność podłoża, gdyż potrzebuje dużo wody i nie toleruje suszy. Jeśli nie będzie systematycznie nawadniana (szczególnie w okresie zawiązywania owoców), może zrzucić kwiaty lub wydać owoce drobne, zdeformowane i niesmaczne.

Odmiany papryki polecane do uprawy pod osłonami

Wiele wartościowych odmian papryki silnie się krzewi i intensywnie rozrasta ('Ożarowska', 'Podstolina', 'Oleńka', 'Etiuda', 'Telimena', 'Red Knight F1', 'Pedrosas F1'), dlatego rośliny wymagają palikowania, podwiązywania, usuwania nadmiaru pędów, skracania pędów oraz ogławiania. Zabiegi te są dość wymagające i czasochłonne, dlatego do uprawy lepiej wybrać odmiany samokończące lub charakteryzujące się słabszym wzrostem, które nie wymagają tak pracochłonnej pielęgnacji np.: 'Nokturn' (owoce fioletowe), 'Rokita', 'Robertina' (owoce czerwone), 'Shanghai F1' (owoce żółte).

Uprawa papryki w gruncie
Fot. ognjeno/Fotolia

Uprawa papryki w gruncie

Znacznie trudniejsza i bardziej zawodna jest uprawa papryki w gruncie. Z tak uprawianych roślin doczekamy się owoców tylko wtedy, gdy pogoda będzie sprzyjająca, a stanowisko uprawy odpowiednie. Duży wpływ na plonowanie ma także właściwy dobór odmian.

SADZENIE PAPRYKI W GRUNCIE

 • Pod uprawę papryki należy przeznaczyć miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.
 • Gleba powinna być dobrze uprawiona, żyzna, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe i wilgotna.
 • Zachowujemy rozstaw między krzaczkami ok. 40-60 x 30-40 cm. (zależny od siły wzrostu danej odmiany).
 • Rośliny do gruntu sadzimy po przejściu wiosennych przymrozków (pod koniec maja).

PIELĘGNACJA PAPRYKI W GRUNCIE

 • Po wysadzeniu rozsady, glebę ściółkujemy słomą, kompostem lub ciemną włókniną, co pozwoli ograniczyć parowanie wody z podłoża, powstrzyma rozwój chwastów oraz pomoże utrzymać stałą temperaturę gruntu.
 • Podobnie jak pod osłonami, rośliny w rosnące w gruncie należy też systematycznie nawadniać oraz zasilać nawozami wieloskładnikowymi (np. Azofoska, Multifoska).

Odmiany papryki do uprawy gruntowej

Odmiany papryki polecane do uprawy gruntowej lepiej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne i są bardziej odporne na błędy uprawowe, np. 'Marta Polka', 'Roberta F1', 'Robertina', 'Socrates F1', 'Ariadni F1',' Shanghai F1', 'Belladonna F1', 'Nokturn', 'Cyklon', 'Oda', 'Elf Zielonki'.

Większość z nich wymaga palikowania, przycinania i ogławiania, ale można też znaleźć rośliny, które nie potrzebują takich zabiegów (np. 'Roberta F1').

Uprawa papryki na balkonie
Fot. Marko Lücke/Fotolia

Papryka na balkonie

Jeśli nie dysponujemy ogrodem lub mamy niewiele czasu na pielęgnację roślin, możemy spróbować uprawy papryki w doniczce na balkonie lub tarasie. Musimy jedynie wybrać dla niej dostatecznie duży pojemnik i wypełnić go dobrą, żyzną oraz bogatą w składniki odżywcze ziemią kompostową. Pojemnik z papryką należy ustawić w miejscu, ciepłym i słonecznym, ale przewiewnym. Przez cały sezon paprykę trzeba systematycznie podlewać (ziemia w doniczce nigdy nie może przeschnąć) oraz nawozić, najlepiej nawozami organicznymi (np. biohumusem).

Do uprawy pojemnikowej podobnie jak pod osłony, warto wybrać odmiany o słabszej sile wzrostu lub samokończoące, dzięki czemu unikniemy pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z przycinaniem i ogławianiem. Bez względu na odmianę, rośliny zawsze jednak warto palikować i podwiązywać, co zabezpieczy ich pędy przed deformacją lub złamaniem.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Roman Bura, Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Uprawa papryki w ogrodzie | Co zrobić, by mieć udane zbiory?
Uprawa papryki w ogrodzie | Co zrobić, by mieć udane zbiory?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ogrodnik - paprykarz

13-02-2021 18:18

Artykuł jest ok, nie mogę się do niczego przyczepić poza pierwszym zdaniem. To nieprawda, że papryka z ogródka będzie zdrowsza i smaczniejsza!!! To z tradycyjnej uprawy w szklarni wcale nie jest ani gorsza, ani mniej zdrowa! Autorka bardzo chce zachwalać własne uprawy, ale te konwencjonalne ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl