Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
41
Okazje

Biohumus do nawożenia roślin

Biohumus od kilku lat coraz częściej można spotkać w większości sklepów i centrach ogrodniczych. Czym jest biohumus, jak jest wytwarzany i czy warto go stosować w naszym ogrodzie?

 
Spis treści
Czym jest biohumus? Jak stosować biohumus? Dlaczego warto wybrać biohumus?

Jak ważne jest nawożenie roślin, powinien wiedzieć każdy, kto posiada swój własny ogród. Nawożenie dostarcza rośliną niezbędnych składników pokarmowych, by pięknie kwitły i były zdrowe.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę w prawidłowym rozwoju roślin, odgrywają pożyteczne mikroorganizmy. Odpowiadają one za dwa bardzo ważne rzeczy:

  1. Mikroorganizmy pośrednio zwiększają zdolności wchłaniania niezbędnych pierwiastków przez rośliny, czym wzmacniają ich odporność.
  2. Mikroorganizmy są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy gleby, czyli humusu!

Różnorodność nawozów mineralnych jakie oferuje nam rynek jest spora, jednak żaden z nich, nie posiada w swoim składzie przyjaznych i tak ważnych dla rozwoju roślin, mikroorganizmów.

warzywa z ogrodu fot. jf-gabnor Pixabay
Fot. jf-gabnor/Pixabay

Stosuj jak najmniej nawozów chemicznych, zastąp je naturalnymi – obornikiem, kompostem i oczywiście biohumusem. Dzięki nim uzyskasz zdrowe i obfite plony.

Czym jest biohumus?

Biohumus, to naturalny i bardzo cenny nawóz ogrodniczy. Jego powstawanie zawdzięczamy odchodom dżdżownic kalifornijskich, które żywią się substancjami organicznymi, jak obornik. Obecne w nich mikroorganizmy rozmnażane w układach pokarmowych dżdżownic, pozytywnie wpływają na wzrost i kondycję roślin.

Występowanie bogatej mikroflory w biohumusie sprzyja wchłanianiu przez roślinę składników pokarmowych, praktycznie zaraz po jego zastosowaniu. Dlatego jest świetnym nawozem jeśli chcemy podratować mizernie wyglądającą roślinę. Do korzyści wynikających z działania mikroorganizmów zaliczyć również należy ich wpływ na poprawę struktury, pojemności wodnej i sorpcyjnej gleby.

dżdżownica kompostowa kompostowiec różowy fot. Rob Hille CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Fot. Rob Hille (CC BY-SA 3.0)/Wikimedia Commons

Dżdżownica kompostowa, kompostowiec różowy (Eisenia fetida) znana jest najlepiej jako dżdżownica kalifornijska.

Jak stosować biohumus?

Bardzo często największym problemem równoznacznym z nawożeniem jest obawa, że rośliny po prostu przenawozimy, co w skrajnych przypadkach bywa dla nich zabójcze. Biohumus jest produktem w 100% naturalnym, więc nie grozi nam jego przedawkowanie. Jako produkt o uniwersalnym zastosowaniu, może być wykorzystywany w ogrodzie, w warzywniku czy na działce.

  • Najczęściej możemy go nabyć w formie koncentratu, w pojemnikach 0,5-1 litrowych, bądź większych. Dostępny jest również w postaci granulek, co daje nam wygodną dla nas możliwość aplikacji. Stosując, najczęściej rozcieńczamy go z wodą ok. 3-4 nakrętek na litr wody, bądź w zależności od zaleceń producenta.

  • Podczas nawożenia bez obaw możemy polewać biohumusem całą roślinę. Co więcej, taka czynność przyśpiesza przyswajanie składników pokarmowych oraz stwarza na powierzchni rośliny, naturalną barierę dla chorób.

  • Terminy nawożenia są identyczne jak przy nawozach nieorganicznych, czyli od wczesnej wiosny do jesieni.

Biohumus Extra Uniwersalny Prawdziwy Ekodarpol, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
49,99 PLN
Biohumus Extra Uniwersalny to płynny nawóz naturalny. Jest bezpieczny (dla ludzi, zwierząt i środowiska), nie zawiera chemii i wyjątkowo wygodny w użyciu. Dzięki zawartości bogatej mikroflory bakteryjnej oraz próchnicy pokarmowej, produkt znakomicie wpływa na wzrost, kondycję i zdrowie roślin, ponadto działa supresyjnie względem patogenów
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

gleba przekrój fot. NRCS Soil Health Flickr CC BY 2.0
Fot. NRCS Soil Health (CC BY 2.0)/Flickr

Żyzna gleba obfitująca w cenną próchnicę i pełna pożytecznych mikroorganizmów zapewnia zdrowe i obfite plony.

Dlaczego warto wybrać biohumus?

Biohumus jako naturalny nawóz, jest całkowicie bezpieczny dla środowiska i człowieka.

Ogromny wachlarz zalet biohumusu, czyli jego naturalne pochodzenie, dostępność, bezpieczeństwo oraz przystępna cena powodują, iż biohumus jest świetną alternatywą dla wszelkich nawozów nieorganicznych ale także tych naturalnych, jak kompost, dla którego wytwarzania często nie mamy czasu i miejsca w ogrodzie.

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: NRCS Soil Health/Flickr/CC BY 2.0

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu