Logo
Logo

Biohumus do nawożenia roślin | Czym jest? Jak go stosować?

Biohumus od kilku lat coraz częściej można spotkać w większości sklepów i centrach ogrodniczych. Czym jest biohumus, jak jest wytwarzany i czy warto go stosować w naszym ogrodzie?

Spis treści
Dlaczego organizmy glebowe są tak ważne? Czym jest biohumus? Jak powstaje? Jaki ma skład? Jak stosować biohumus? Jakie rośliny nim podlewać? Dlaczego warto wybrać biohumus co regularnego nawożenia roślin?

Rola mikroorganizmów w nawożeniu roślin

Jak ważne jest nawożenie roślin, powinien wiedzieć każdy, kto posiada swój własny ogród. Nawożenie dostarcza rośliną niezbędnych składników pokarmowych, by pięknie kwitły i były zdrowe. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę w prawidłowym rozwoju roślin, odgrywają pożyteczne mikroorganizmy. Odpowiadają one za dwa bardzo ważne rzeczy:

  1. Mikroorganizmy pośrednio zwiększają zdolności wchłaniania niezbędnych pierwiastków przez rośliny, czym wzmacniają ich odporność.
  2. Mikroorganizmy są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy gleby, czyli humusu!

Różnorodność nawozów mineralnych jakie oferuje nam rynek jest spora, jednak żaden z nich, nie posiada w swoim składzie przyjaznych i tak ważnych dla rozwoju roślin, mikroorganizmów.

Warzywa z ogrodu
Fot. jf-gabnor/Pixabay

Stosuj jak najmniej nawozów chemicznych, zastąp je naturalnymi – obornikiem, kompostem i oczywiście biohumusem. Dzięki nim uzyskasz zdrowe i obfite plony.

Czym jest biohumus?

Biohumus, to naturalny i bardzo cenny nawóz ogrodniczy. Jego powstawanie zawdzięczamy odchodom dżdżownic kalifornijskich, które żywią się substancjami organicznymi, jak obornik. Obecne w nich mikroorganizmy rozmnażane w układach pokarmowych dżdżownic, pozytywnie wpływają na wzrost i kondycję roślin.

Występowanie bogatej mikroflory w biohumusie sprzyja wchłanianiu przez roślinę składników pokarmowych, praktycznie zaraz po jego zastosowaniu. Dlatego jest świetnym nawozem jeśli chcemy podratować mizernie wyglądającą roślinę. Do korzyści wynikających z działania mikroorganizmów zaliczyć również należy ich wpływ na poprawę struktury, pojemności wodnej i sorpcyjnej gleby.

Kompostowiec różowy czyli dżdżownica kompostowa / kalifornijska
Fot. Rob Hille (CC BY-SA 3.0)/Wikimedia Commons

Dżdżownica kompostowa, kompostowiec różowy (Eisenia fetida) znana jest najlepiej jako dżdżownica kalifornijska.

Jak stosować biohumus?

Bardzo często największym problemem równoznacznym z nawożeniem jest obawa, że rośliny po prostu przenawozimy, co w skrajnych przypadkach bywa dla nich zabójcze. Biohumus jest produktem w 100% naturalnym, więc nie grozi nam jego przedawkowanie. Jako produkt o uniwersalnym zastosowaniu, może być wykorzystywany w ogrodzie, w warzywniku czy na działce.

  • Najczęściej możemy go nabyć w formie koncentratu, w pojemnikach 0,5-1 litrowych, bądź większych. Dostępny jest również w postaci granulek, co daje nam wygodną dla nas możliwość aplikacji. Stosując, najczęściej rozcieńczamy go z wodą ok. 3-4 nakrętek na litr wody, bądź w zależności od zaleceń producenta.

  • Podczas nawożenia bez obaw możemy polewać biohumusem całą roślinę. Co więcej, taka czynność przyśpiesza przyswajanie składników pokarmowych oraz stwarza na powierzchni rośliny, naturalną barierę dla chorób.

  • Terminy nawożenia są identyczne jak przy nawozach nieorganicznych, czyli od wczesnej wiosny do jesieni.

Polecany produkt
59,99 PLN
Biohumus Extra Uniwersalny to płynny nawóz naturalny. Jest bezpieczny (dla ludzi, zwierząt i środowiska), nie zawiera chemii i wyjątkowo wygodny w użyciu. Dzięki zawartości bogatej mikroflory bakteryjnej oraz próchnicy pokarmowej, produkt znakomicie wpływa na wzrost, kondycję i zdrowie roślin, ponadto działa supresyjnie względem patogenów
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Przekrój gleby z dżdżownicami kompostowymi
Fot. NRCS Soil Health (CC BY 2.0) / Flickr

Żyzna gleba obfitująca w cenną próchnicę i pełna pożytecznych mikroorganizmów zapewnia zdrowe i obfite plony.

Dlaczego warto wybrać biohumus?

Biohumus jako naturalny nawóz, jest całkowicie bezpieczny dla środowiska i człowieka.

Ogromny wachlarz zalet biohumusu, czyli jego naturalne pochodzenie, dostępność, bezpieczeństwo oraz przystępna cena powodują, iż biohumus jest świetną alternatywą dla wszelkich nawozów nieorganicznych ale także tych naturalnych, jak kompost, dla którego wytwarzania często nie mamy czasu i miejsca w ogrodzie.

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: NRCS Soil Health / Flickr / CC BY 2.0

Autor
Biohumus do nawożenia roślin | Czym jest? Jak go stosować?
Biohumus do nawożenia roślin | Czym jest? Jak go stosować?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl