Rola mikroorganizmów w nawożeniu roślin
Jak ważne jest nawożenie roślin, powinien wiedzieć każdy, kto posiada swój własny ogród. Nawożenie dostarcza rośliną niezbędnych składników pokarmowych, by pięknie kwitły i były zdrowe. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę w prawidłowym rozwoju roślin, odgrywają pożyteczne mikroorganizmy. Odpowiadają one za dwa bardzo ważne rzeczy:
- Mikroorganizmy pośrednio zwiększają zdolności wchłaniania niezbędnych pierwiastków przez rośliny, czym wzmacniają ich odporność.
- Mikroorganizmy są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy gleby, czyli humusu!
Stosuj jak najmniej nawozów chemicznych, zastąp je naturalnymi – obornikiem, kompostem i oczywiście biohumusem. Dzięki nim uzyskasz zdrowe i obfite plony. |
Czym jest biohumus?
Biohumus, to naturalny i bardzo cenny nawóz ogrodniczy. Jego powstawanie zawdzięczamy odchodom dżdżownic kalifornijskich, które żywią się substancjami organicznymi, jak obornik. Obecne w nich mikroorganizmy rozmnażane w układach pokarmowych dżdżownic, pozytywnie wpływają na wzrost i kondycję roślin.
Występowanie bogatej mikroflory w biohumusie sprzyja wchłanianiu przez roślinę składników pokarmowych, praktycznie zaraz po jego zastosowaniu. Dlatego jest świetnym nawozem jeśli chcemy podratować mizernie wyglądającą roślinę. Do korzyści wynikających z działania mikroorganizmów zaliczyć również należy ich wpływ na poprawę struktury, pojemności wodnej i sorpcyjnej gleby.
Dżdżownica kompostowa, kompostowiec różowy (Eisenia fetida) znana jest najlepiej jako dżdżownica kalifornijska. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak stosować biohumus?
Bardzo często największym problemem równoznacznym z nawożeniem jest obawa, że rośliny po prostu przenawozimy, co w skrajnych przypadkach bywa dla nich zabójcze. Biohumus jest produktem w 100% naturalnym, więc nie grozi nam jego przedawkowanie. Jako produkt o uniwersalnym zastosowaniu, może być wykorzystywany w ogrodzie, w warzywniku czy na działce.
- Najczęściej możemy go nabyć w formie koncentratu, w pojemnikach 0,5-1 litrowych, bądź większych. Dostępny jest również w postaci granulek, co daje nam wygodną dla nas możliwość aplikacji. Stosując, najczęściej rozcieńczamy go z wodą ok. 3-4 nakrętek na litr wody, bądź w zależności od zaleceń producenta.
- Podczas nawożenia bez obaw możemy polewać biohumusem całą roślinę. Co więcej, taka czynność przyśpiesza przyswajanie składników pokarmowych oraz stwarza na powierzchni rośliny, naturalną barierę dla chorób.
- Terminy nawożenia są identyczne jak przy nawozach nieorganicznych, czyli od wczesnej wiosny do jesieni.
Żyzna gleba obfitująca w cenną próchnicę i pełna pożytecznych mikroorganizmów zapewnia zdrowe i obfite plony. |
Dlaczego warto wybrać biohumus?
Ogromny wachlarz zalet biohumusu, czyli jego naturalne pochodzenie, dostępność, bezpieczeństwo oraz przystępna cena powodują, iż biohumus jest świetną alternatywą dla wszelkich nawozów nieorganicznych ale także tych naturalnych, jak kompost, dla którego wytwarzania często nie mamy czasu i miejsca w ogrodzie.
Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: NRCS Soil Health / Flickr / CC BY 2.0